
03.06.2020 Informacja
Informujemy, że od dnia 04.06.2020 roku, w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy, wznowiono, prowadzenie zajęć w ramach projektu pn.”Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”,(SPInKa).
W załączeniu harmonogram Szkolnego Punktu Informacji i Kariery od 04.06.2020 roku
Harmonogram SPInKa
Informacja
Zawieszone zostają również zajęcia w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II” (MKZ II)
Zajęcia w Szkolnym Punkcie Informacji i Kariery (SPInKa)
w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy
O wznowieniu zajęć poinformujemy !
Szkolny Punkt Informacji i Kariery – SPInKa
MODERNIZACJA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W MAŁOPOLSCE II W ZAKRESIE DORADZTWA ZAWODOWEGO
W naszej szkole od 1 września 2017 roku realizowany jest projekt pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego”. Jednym z komponentów projektu jest wsparcie orientacji zawodowej uczniów szkół podstawowych i odziałów gimnazjalnych – przedsięwzięcie ma na celu zapewnienie dostępu do doradztwa edukacyjno-zawodowego dla wszystkich zainteresowanych uczniów obydwu szkół a w szczególności klas drugich, trzecich oraz siódmych tak, by ich wybory edukacyjne, a następnie kariera zawodowa wynikały z właściwego rozpoznania ich predyspozycji oraz sytuacji na rynku pracy. Utworzony został Szkolny Punkt Informacji i Kariery (SPInKa) umożliwiający realizację doradztwa edukacyjno – zawodowego dla uczniów, w ramach którego zapewniony jest dostęp do poradnictwa edukacyjno-zawodowego. Zadania w SPInKa realizuje doradca zawodowy zatrudniony w szkole przez dyrektora szkoły celem realizacji zadań z zakresu doradztwo edukacyjno-zawodowego, który będzie posiadać kwalifikacje z zakresu doradztwa zawodowego.
Podstawowe warunki realizacji projektu:
- „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” (MKZ II) w zakresie doradztwa edukacyjno – zawodowego współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 – 10 Oś Priorytetowa Wiedza i Kompetencje, Działanie 10.2 Rozwój kształcenia zawodowego, Poddziałanie 10.2.3 koordynacja kształcenia zawodowego uczniów w zakresie budowy systemu orientacji zawodowej dla gimnazjalistów w Małopolsce.
- Liderem projektu jest Województwo Małopolskie.
- Partnerami w zakresie doradztwa edukacyjno – zawodowego są: partner koncepcyjno-merytoryczny Politechnika Krakowska – Centrum Pedagogiki i Psychologii (CPiP PK) oraz organy prowadzące szkoły z tereny województwa małopolskiego tj. gminy i powiaty.
- Miejscem realizacji projektu są szkoły z tereny województwa małopolskiego, których organy prowadzące zadeklarowały chęć udziału w projekcie i podpisały umowę partnerską.
- Czas trwania projektu 01.01.2016 – 31.12.2021.
Cel projektu:
Celem projektu MKZM II jest zwiększenie szans na zatrudnienie uczniów kształcących się w szkołach zawodowych, poprzez poprawę efektywności kształcenia zawodowego oraz podniesienie u uczniów małopolskich gimnazjów zdolności do podejmowania właściwych decyzji dotyczących dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.
Zakres wsparcia projektowego:
- Zapewnienie uczniom gimnazjum pomocy doradcy zawodowego w planowaniu przyszłości edukacyjno – zawodowej poprzez utworzenie Szkolnych Punktów Informacji i Kariery.
- Umożliwienie uczniom szkoły poszerzenia wiedzy o zawodach i rynku pracy poprzez uczestnictwo w Targach Edukacyjnych pn. „Festiwal Zawodów w Małopolsce”.
Odbiorcy wsparcia, proces i kryteria rekrutacji:
- Wsparciem projektowym zostaną objęci uczniowie w zakresie doradztwa edukacyjno – zawodowego tj. będą oni mieć możliwość udziału w zajęciach warsztatowych i konsultacjach indywidualnych organizowanych w ramach działalności Szkolnych Punktów Konsultacji i Kariery, które zostaną utworzone w każdej ze szkół uczestniczących w projekcie.
- Funkcjonowanie SPInKi będzie odbywało się według jednolitych standardów wypracowanych w projekcie przy uwzględnieniu indywidualnych potrzeb danej szkoły zidentyfikowanych w diagnozie potrzeb przygotowanej przez szkoły uczestniczące w projekcie.
- Rekrutacja uczestników do projektu będzie prowadzona w sposób bezstronny w oparciu o czytelne i jawne zasady w sposób uwzględniający równość szans, w tym równość płci.
- Rekrutacja uczniów w zakresie doradztwa edukacyjno – zawodowego ma charakter zamknięty. Rekrutacja uczniów prowadzona jest przez każdego z Partnerów na terenie szkół, dla których jest on organem prowadzącym, a uczniowie objęci wsparciem przewidzianym w projekcie uczęszczają do jednej ze szkół. Rekrutacja uczniów odbywa się zgodnie z regulaminem rekrutacji, opracowanym przez Partnera, który określa zasady i warunki uczestnictwa w projekcie dla uczniów oraz wymagane dokumenty rekrutacyjne.
Uprawnienia i obowiązki uczestników projektu:
- Udział uczniów w projekcie jest bezpłatny.
- Zadeklarowanie przez ucznia uczestnictwa w projekcie jest zobowiązaniem ucznia do udziału w zajęciach grupowych z zakresu doradztwa edukacyjno – zawodowego i konsultacjach indywidualnych w całym cyklu ich trwania oraz do prac (wspólnie z doradcą) nad Indywidualnym Planem Działania (IPD), który jest ostatnim etapem procesu doradczego. Po przygotowaniu IPD uczestnik/uczestniczka otrzymają zaświadczenia o uczestnictwie w projekcie.
- Uczestnicy projektu są zobowiązani każdorazowego potwierdzania swojej obecności na zajęciach i indywidualnych konsultacjach.
Szkolny Punkt Informacji i Kariery SPInKa
W Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołczy rozpocznie działalność Szkolny Punkt Informacji i Kariery SPInKa realizowany w ramach projektu "Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II", do którego przystąpiła Gmina Gołcza.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Projekt ma na celu przygotowanie uczniów do świadomego wyboru zawodu zgodnie z ich zainteresowaniami i możliwościami, dostarczanie uczniom informacji o zawodach, wymaganiach rynku pracy, o systemie szkolnictwa ponadgimnazjalnego, także poszerzenie wiedzy rodziców w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego.
Adresatami działań podejmowanych w ramach SPInKi są uczniowie gimnazjum, ich rodzice oraz nauczyciele. Wsparcie doradcze polega na realizacji warsztatów w klasach I-II oraz stworzeniem Indywidualnego Planu Działań z uczniami klas drugich i trzecich.
Ponadto doradca będzie prowadził ogólnodostępne dyżury dla uczniów, rodziców, nauczycieli oraz organizował różne formy aktywności dla uczniów np. wizyty zawodoznawcze na Festiwalu Zawodów.
Udział w projekcie jest bezpłatny.
W dniach od 01 czerwca do 14 czerwca 2017r. wśród uczniów gimnazjum prowadzona będzie rekrutacja na zajęcia. Komisja rekrutacyjna dokona naboru uczestników projektu do 22 czerwca 2017r. zgodnie z regulaminem rekrutacji. Formularze zgłoszeniowe oraz regulamin projektu dostępne są u pedagoga szkolnego.
Harmonogram działań Szkolnego Punktu Informacji i Kariery, terminy konsultacji indywidualnych - zostaną podane we wrześniu.
Szczegóły oraz dokumenty w załącznikach.