baner1

Czerwcowe "Czytanie na dywanie", czyli uczta na Olimpie.

W minioną środę klasa Va nieoczekiwanie przeniosła się na...  Olimp, górski szczyt, będący mitologiczną siedzibą greckich bogów. A wszystko to za sprawą czerwcowego spotkania w ramach akcji "Czytanie na dywanie". Wprawdzie Olimpem okazała się klasa szkolna położona na najwyższym piętrze naszej szkoły, nektar i ambrozja - boskie pożywienie zamieniliśmy na dostępne nam odpowiedniki owoców i smakołyków, a za stroje starożytnych Greków posłużyły prześcieradła z babcinej szafy, ale od czego mamy wyobraźnię? A tę wsparła wspólna lektura fragmentów  książki "Ja, Zeus i ekipa z Olimpu" F. Schwiegera.

Książka ta jest zbiorem niesamowitych opowieści, w których głos zabierają oni sami - greccy bogowie i herosi. Jak mówi we wstępie Zeus - "Czas już, by ludzie poznali prawdę o nas!" Lekko i zabawnie przedstawione klasyczne wersje mitów, które przybliżyły nam postacie najważniejszych bogów, ale też herosów, czy śmiertelników uwikłanych w boskie intrygi m. in. Heraklesa, Syzyfa, Dedala i Ikara, Tezeusza, Prometeusza i Pandory to pozycja, którą warto polecić czytelnikom w każdym wieku.  Książkę znajdziecie w naszej szkolnej bibliotece wśród wielu innych wersji mitologii oraz książek mitologią inspirowanych.

 Piątoklasiści rekomendują i zachęcają do czytania!

Galeria zdjęć

Dzień Europejski

We czwartek 6 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Europejski. 

Zabawa polega na tym, że kilka miesięcy wcześniej klasy losują kraj europejski i przygotowują prezentację na jego temat. 

W tym roku uczniowie mogli się zapoznać z kulturą, tradycją i ciekawostkami na temat Islandii, Bośni i Hercegowiny, Danii, Cypru i Malty, Hiszpanii, Irlandii, Austrii oraz Czech i Słowacji. Mieliśmy możliwość obejrzeć pokazy taneczne – flamenco, irlandzki step oraz ludowe tańce bośniackie, był pokaz corridy, rekin z okolic Malty, odwiedzili nas Wolfgang Amadeusz Mozart i zwycięzca spod Wiednia Jan III Sobieski, piłkarze Realu Madryt dali pokaz sportowy, islandzcy rybacy łowili atlantyckie śledzie a czeski krecik śpiewał swoją piosenkę. 

Po ciekawych i różnorodnych prezentacjach nadeszła wyczekiwana przez wszystkich chwila – degustacja przygotowanych przez uczniów oraz ich rodziców potraw charakterystycznych dla danego kraju. Ciasta, napoje i przekąski znikały w mgnieniu oka z klasowych stoisk a kubki smakowe pracowały na wysokich obrotach delektując się rozmaitymi, często skrajnie różnymi smakami. 

Ostatnim etapem imprezy było głosowanie na najlepszą prezentację. Głosowanie odbywało się w dwóch grupach – osobno głosowali uczniowie a osobno nauczyciele i rodzice. 

Tak prezentują się wyniki głosowania uczniów: 

I miejsce – Hiszpania (kl. VIA) 

II miejsce – Cypr i Malta (kl. VIIB) 

III miejsce – Bośnia i Hercegowina (kl. VIIIB) 

A tak głosowali nauczyciele i rodzice: 

I miejsce – Hiszpania (kl. VIA) 

II miejsce – Irlandia (kl. VIB) 

III miejsce _ Austria (kl. VA) 

Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim zaangażowanym w przygotowanie imprezy dziękujemy i mamy nadzieję, że w kolejnych latach Dzień Europejski wejdzie na stałe w kalendarz imprez. 

AN

Galeria zdjęć (więcej zdjęć wkrótce)

10.06.2024 PIKNIK RODZINNY

"Dom rodzinny- miejsce święte gdzie matka, uosobienie ciszy, pokoju, wyrozumiałości i słodyczy.

Gdzie ojciec- opiekun, obrońca, ten mądry, rozważny który wszystko wie, wszystko może. Gdzie dzieci- iskry słońca. Dom rodzinny- szkoła życia".

10 czerwca w hali widowiskowo-sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy odbyło się wyjątkowe święto zorganizowane dla przedszkolaków i ich rodziców- PIKNIK RODZINNY. Oprócz szerokiego grona rodziców swoją obecnością zaszczycili również Wójt Gminy Gołcza Lesław Blacha oraz Dyrektor Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Szkół Pani Urszula Więcławek. Wspólne świętowanie rozpoczęło się od tanecznych występów dzieci, które dla swoich rodziców przygotowały coś wyjątkowego, oprócz pięknych tanecznych pokazów wręczyły swoim najbliższym prosto z serca wykonane upominki. To małe gesty, które mają wyrazić ich miłość, wdzięczność i szacunek. Po części artystycznej przyszedł czas na niezapomnianą rozrywkę w towarzystwie klaunów Rupherta i Rico, którzy zabawiali licznie zgromadzone towarzystwo mnóstwem tańców, piosenek i zabaw dla zarówno dla małych jak i dużych. W trakcie świetnej zabawy wszyscy goście mogli się posilić przy kiełbasce z grilla lub skosztować słodkości przygotowanych przez KGW z Rzeżuśni. To wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez hojnych sponsorów, którzy nie szczędzili datków na rzecz naszych przedszkolaków. Za udaną zabawę dziękujemy Pani Dyrektor Zdzisławie Kyć, Przewodniczącej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gołczy  Pani Krystynie Marczewskiej, Pani Lucynie Kubik z firmy  Mar-Pol, Pani Małgorzacie Herian, Firmie Rogal, Państwu Henryce i Januszowi Zadęckim, właścicielowi stacji benzynowej Prima- Bud w Gołczy Panu Jakubowi Sobczyk, Paniom z Koła Gospodyń w Rzeżuśni, Dariuszowi Kurachowi oraz wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tego radosnego święta.

galeria

 

Pierwszaki w drodze do źródeł...

3 czerwca 2024 roku o godzinie 8.30 nasza klasa Ib zzebrała się na wcześniej umówioną zbiórkę. Jechaliśmy z Gołczy do Ściborzyc a później do Imbramowic pod opieką pani Elżbiety Lewandowskiej, Eli Bonemberg, Katarzyny Szarek i Anety Szarek. Celem naszej podróży było poznanie niesamowitych źródełek i lekcji przyrodniczych w terenie, które przeprowadziła pani Anna Lasończyk z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

Po dojechaniu na miejsce. Przeszliśmy utwardzoną ścieżką do źródełka „Jordan”. Nasza pani E. Lewandowska przeczytała nam opis źródełka a pani Ania dokładnie wyjaśniła znaczenie i wielkość źródełek. Przystąpiliśmy do zadań aby znaleźć coś żółtego, coś pięknego, coś gładkiego, coś szorstkiego, coś na literkę „k” itd. Zabawa była fantastyczna i okazało się, że każdy znalazł coś innego. Następnie przejechaliśmy do źródełka Hydrografów. Jest większe od źródełka „Jordan”. Tam zjedliśmy małe przekąski i przystąpiliśmy do kolejnych zadań. Musieliśmy ułożyć w kolejności pracę rolnika, od siewu zboża do pieczenia chleba. Następnie poznaliśmy zabawę w nietoperza i ćmy. Podziękowaliśmy pani Ani i pożegnaliśmy się z nią. A my pełni wrażeń, że tak blisko mamy takie cuda natury wróciliśmy do naszej szkoły. Wszyscy rozmawialiśmy o zajęciach w terenie i sądzimy, że nasza pani E. Lewandowska je powtórzy, bo były bardzo fajne.

klasa Ib

Galeria zdjeć: 

Klasa Ib w kinie

29 maja 2024 roku o godzinie 7.45 nasza klasa Ib zebrała się na wcześniej umówioną zbiórkę. Jechaliśmy z Gołczy do Krakowa pod opieką pani Elżbiety Lewandowskiej, Aleksandry Smolec, Katarzyny Szarek, Anety Szarek i Doroty Gacek. Celem naszej podróży było Multikino. Po godzinie byliśmy na miejscu. Weszliśmy do kina, zaopatrzyliśmy się w przekąski i po chwili czekania weszliśmy na salę, na której miał odbywać się seans. Po zajęciu miejsc i chwili reklam, rozpoczął się film "Garfield". Wciągnął nas on od pierwszej chwili. Szczególnie podobała nam się scena, która pokazała moment jak Garfield wybacza ojcu. Po około dwóch godzinach poszliśmy do McDonald na pierwszy samodzielny zakup posiłku. Po posiłku jechaliśmy już z powrotem do naszej miejscowości. Wszyscy rozmawiali o filmie. Wszystkim film bardzo się podobał.

Klasa Ib. 

Gminny Konkurs Wiedzy i Plastyczny "Gołcza - gmina przyszłości"

Za nami kolejna edycja Konkursu Wiedzy i Plastycznego o gminie Gołcza, który w tym roku odbywał się pod hasłem "Gołcza - gmina przyszłości". Do naszej szkoły przybyli zaproszeni uczniowie ze szkół podstawowych z Wysocic i Szreniawy, którzy zmagali się w indywidualnym konkursie wiedzy oraz zespołowo, wykonując prace plastyczne - plakaty promujące hasło przewodnie konkursu. 

Miło nam ogłosić wyniki: 

Konkurs wiedzy: 

I miejsce: Jakub Król, SP Gołcza

II miejsce: Jan Makola, SP Wysocice

III miejsce: Aleksandra Cencek, SP Gołcza

III miejsce: Liwia Wojtkiewicz, SP Wysocice

wyróżnienia: Julia Majchrowska (SP Wysocice), Julia Kaczmarczyk (SP Wysocice), Julia Gajos (SP Gołcza), Klaudia Cisowska (SP Gołcza), Anna Mentel (SP Szreniawa),  Nadia Kowalska (SP Gołcza).

udział: Jagoda Tabaka (SP Szreniawa), Anna Shynkaruk (SP Szreniawa), Roksana Seweryn (SP Gołcza), Nikola Wiśniowska (SP Gołcza), Maja Glanowska (SP Szreniawa), Dagmara Piwowarczyk (SP Gołcza)

Konkurs plastyczny:

I miejsce: SP Wysocice (J. Majchrowska, J. Dybich, L. Wojtkiewicz)

II miejsce: SP Gołcza (A. Kyzioł, R. Grzanka, W. Herian)

III miejsce: SP Szreniawa (A. Kobińska, M. Wydmańska, L. Kołodziejczyk)

wyróżnienia: SP Wysocice (O. Szostek, M. Orczyk, J. Kaczmarczyk), SP Gołcza (A. Cencek, A. Stachurska, B. Włodarczyk), SP Gołcza (S. Misiek, J. Niedziela, M. Makaro), SP Gołcza (A. Studzińska, M. Pawlik, D. Piwowarczyk)

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczniom - wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się znakomitą wiedzą na temat gminy oraz ogromną wyobraźnią, kreatywnoscią i  zmysłem estetycznym. 

Dzisiejsze spotkanie było też okazją do wręczenia nagród w konkursie fotograficznym "Zima w obiektywie", który przypomniał nam, jak piękne potrafią być nasze okolice w zimowej odsłonie (wyniki konkursu <klik>).

Nagrody wręczyli wójt Gminy Gołcza - Pan Lesław Blacha, dyrektor ZEAS  - pani Urszula Więcławek oraz dyrektor naszej szkoły - Pani Zdzisława Kyć. 

Nagrody ufundowano ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Gminie Gołcza. Dziękujemy!

Galeria zdjęć 

 

 

Kolejne sukcesy uczniów klas trzecich w konkursach międzyszkolnych

Miło nam poinformować, że tej wiosny uczniowie klas trzecich wiodą prym w naszej szkole pod względem sukcesów konkursowych.

w XXVII Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym "Mistrz ortografii" (powiatowym), organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie Olga Grzebielichowska z klasy IIIb zajęła I miejsce. Gratulujemy!

W Gminnym Konkurs Matematycznym "Matematyk", organizowanym przez Szkołę Podstawową w Szreniawie I miejsce zajął Julian Jaros z klasy IIIa, 

II miejsce przypadło dla Piotra Jakobsche z klasy IIIb, wyróżnienie zdobył Jakub Piekaj z klasy III a. 

Serdecznie gratulujemy!

Galeria zdjęć: Powiatowy Konkurs Ortograficzny, Gminny Konkurs Matematyczny

Gminny Konkurs Interpunkcyjny dla uczniów klas VII

22 maja w Szkole Podstawowej w Wysocicach odbył się VIII Gminny Konkurs Interpunkcyjny dla uczniów klas siódmych szkół podstawowych w Gminie Gołcza. Naszą szkołę reprezentowały: Oliwia Olchawa z klasy VII b i Justyna Bąchor z klasy VII a. Dziewczynki zajęły odpowiednio II i IV miejsce.

Gratulujemy!

 

Za nami 28 Konkurs Biblijny Diecezji Kieleckiej

W dniu  17 maja  Klaudia Jaźwiec odebrała z rąk ks. dyr.  Pawła  Ścisłowicza dyplom  finalisty 28 Konkursu Biblijnego Diecezji Kieleckiej.

W tym roku tematem przewodnim była Ewangelii wg św. Mateusza wraz z wprowadzeniem i przypisami. W konkursie mogli wziąć wszyscy uczniowie ze szkół podstawowych naszej diecezji. Do etapu szkolnego zgłosiło się ponad 700 uczestników. Do finału dotarło 115.

Klaudii   gratulujemy tak dużego sukcesu.

Już dziś zapraszam wszystkich chętnych uczniów kl.4-8  do wzięcia udziału w kolejnym 29 konkursie  Biblijnym Diecezji Kieleckiej  tym razem  ze znajomości Ewangelii  według św. Łukasza.

A.Kędzierska

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl