baner1

Za nami 28 Konkurs Biblijny Diecezji Kieleckiej

W dniu  17 maja  Klaudia Jaźwiec odebrała z rąk ks. dyr.  Pawła  Ścisłowicza dyplom  finalisty 28 Konkursu Biblijnego Diecezji Kieleckiej.

W tym roku tematem przewodnim była Ewangelii wg św. Mateusza wraz z wprowadzeniem i przypisami. W konkursie mogli wziąć wszyscy uczniowie ze szkół podstawowych naszej diecezji. Do etapu szkolnego zgłosiło się ponad 700 uczestników. Do finału dotarło 115.

Klaudii   gratulujemy tak dużego sukcesu.

Już dziś zapraszam wszystkich chętnych uczniów kl.4-8  do wzięcia udziału w kolejnym 29 konkursie  Biblijnym Diecezji Kieleckiej  tym razem  ze znajomości Ewangelii  według św. Łukasza.

A.Kędzierska

23.05.2024 Eliminacje Wojewódzkie do 45 Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

21 i 22  maja br., w Szkole Podstawowej w Mikluszowicach odbyły się eliminacje wojewódzkie do 45 Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla Szkół Podstawowych.

Turniej został zorganizowany przez Wojewódzką Komendę Policji w Krakowie we współpracy z gminą Drwiną. W turnieju  uczestniczyło 151 uczestników, 22 drużyny czteroosobowe  z grupy młodszej i 21 drużyn – trzyosobowych  z grupy starszej.

I grupa w wieku 10-12 lat  naszą Szkołę Podstawową w Gołczy reprezentowali: Weronika Herian, Sara Misiek, Jakub Dobrzanowski i Maciej Zacłona. II grupa wiekowa powyżej 12 lat,  naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Zając, Emilia Żaba i Kamil Mularczyk.

W części teoretycznej uczestnicy konkursu rozwiązywali test składający się z 25 pytań dotyczących: znajomości przepisów ruchu drogowego, znaków drogowych oraz 10 pytań ze znajomości pierwszeństwa przejazdu na  różnych skrzyżowaniach.
W części praktycznej uczniowie  wykazywali się umiejętnością jazdy na rowerze na przygotowanym przez policjantów torze przeszkód, jazdy w miasteczku ruchu oraz udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.  Uczniowie wykazali się bardzo dużą umiejętnością teoretyczną jak i praktyczną. Uczestnikom konkursu do samego końca towarzyszyła zacięta rywalizacja. Po podliczeniu punktów ogłoszono wyniki:

  • w grupie I (uczniowie w wieku 10-12 lat) 

Weronika Herian, Sara Misiek, Jakub Dobrzanowski i Maciej Zacłona.

zajęliśmy 8 miejsce

       w grupie II (uczniowie w wieku powyżej 12 lat)

Wiktoria Zając, Emilia Żaba, Kamil Mularczyk

Zajęliśmy 18 miejsce

Po ogłoszeniu wyników, zostały wręczone puchary, dyplomy  i nagrody rzeczowe. Wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy znakomitej wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowych i umiejętności praktycznych Dziękujemy panu Grzegorzowi Studziżbie za transport na Turniej samochodem Ochotniczej Straży Pożarnej z Czapel Wielkich oraz naszym paniom nauczycielkom: Elżbiecie Lewandowskiej i Eli Bonemberg za przygotowanie i opiekę.

EL

Galeria zdjęć

Nagranie z Kroniki Krakowskiej video

Nagranie ze strony tarnoiwska.tv https://liblink.pl/CnD0B2bjrH


 

21.05.2024 Edukacja z wojskiem

21 maja uczniowie z klas 7 A i 7 B Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy mieli możliwość uczestnictwa w pilotażowym programie „Edukacja z wojskiem”. Jest to program edukacyjno-obronny, przygotowany i realizowany we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Polega on na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych szkoleń w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Młodzież miała okazję zapoznania się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy oraz podstawami ewakuacji i schronienia. Była to także cenna lekcja udzielania pierwszej pomocy. Wyjątkowe spotkanie mogło mieć miejsce dzięki zaangażowaniu VI Batalionu Logistycznego w Krakowie. Profesjonaliści w swej dziedzinie udzielili cennych wskazówek, przekazali wiedzę i umiejętności w sposób ciekawy, praktyczny. Zajęcia edukacyjno- obronne obserwowała pani Urszula Więcławek — dyrektor Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Szkół w Gołczy. Po zakończeniu zajęć uczniowie klas siódmych oraz dyrektor szkoły, otrzymali pamiątkowe certyfikaty.

ZK

foto


 

Wiosenne sukcesy uczniów klasy IIIa

Wiosna obfituje w sukcesy sportowe uczniów klasy IIIa.

Julian Jaros zajął  3 miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Małopolski w Judo, a Oliwia Mucha została mistrzynią, zajmując I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju w Gimnastyce Artystycznej w Dobczyczach. Zdobyła puchar i otrzymala wspaniały medal.

Serdecznie gratulujemy Julianowi i Oliwii, życzymy dalszych sukcesów i wspaniałych osiągnięć.

LP

Galeria zdjęć

Wycieczka klas II do Centrum Edukacji Lotniczej w Balicach

15 maja uczniowie klas II a i II b udali się do Centrum Edukacji Lotniczej w Balicach. Wycieczka obfitowała w ogrom informacji i niezapomnianych przeżyć. Z tarasu widokowego dzieci mogły obserwować start i lądowanie kilku samolotów pasażerskich i wojskowych, dowiedziały się jakie zasady obowiązują pilotów, pasażerów, a także całą obsługę na płycie lotniska. 

W budynku Centrum Edukacji Lotniczej zaaranżowanym na terminal pasażerski dzieci dowiedziały się, jakie niezbędne czynności muszą dokonać przed rozpoczęciem podróży samolotem. Przeszły odprawę bagażową, nauczyły się prawidłowo pakować bagaż podręczny, zobaczyły, jak wygląda karta pokładowa. Uczniowie zobaczyli także jakie przedmioty są zakazane na pokładzie samolotu, a następnie usiedli w prawdziwych fotelach lotniczych, nauczyli się zapinać pasy i obejrzeli filmik prezentujący procedury bezpieczeństwa przed odlotem samolotu. Wszyscy mogli przejść przez bramki bezpieczeństwa, a tylko szecioro uczestników wycieczki poczuło się jak prawdziwi piloci siadając za stery symulatora lotu. 

Wycieczka dostarczyła uczniom dużo radości i nowych doświadczeń. 

M. Król

Galeria zdjęć

 

Lekcja biblioteczna klasy II a w Gminnej Bibliotece Publicznej

8 maja klasa II a wzięła udział w niezwykłej lekcji, której głównym tematem była książka. "Książki nie mają skrzydeł", ale pozwalają nam przenieść się tam, gdzie tylko zapragniemy - o tym właśnie mogli przekonać się nasi uczniowie. Rozwiązywali oni zagadki i dopasowywali rekwizyty do tytułów bajek.  Nazywali także różne gatunki i rodzaje książek, po które sięgali już od najmłodszych lat, a tworząc rodzinę wyrazu książka okazało się, że znają bardzo dużo wyrazów (a nawet udaje im się wymyslić nowe :) 

Oprócz łamigłówek nie zabrakło również ciekawych zabaw ruchowych, w których głównym bohaterem była książka - wyścig z książką, układanie domków z książek, wyścig z balonem i książką - to niektóre z nich.

Ogrom informacji o książce, które przekazały nam Panie z Biblioteki Publicznej na pewno na długo pozastanie w pamięci drugoklasistów i na pewno przyczyni się do rozbudzenia w nich miłości do książek. 

M.Król

Galeria zdjęć

Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego.

Dnia 17 maja uczniowie klasy VIa oraz kilka uczennic z VIIa i VIIIa wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Jest to najmniejszy polski park narodowy, bo aż o 30 razy mniejszy od największego parku w Polsce, ale znajduje się w nim najwięcej gatunków roślin. Wycieczce towarzyszył radosny nastrój i podekscytowanie. Pogoda dopisała, świeciło słońce. To był idealny dzień na piesze wycieczki. Po krótkiej podróży dotarliśmy na miejsce, gdzie powitał nas przewodnik i zaprowadził pod najlepiej zachowany zamek na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej - Zamek w Pieskowej Skale (z zewnątrz), gdzie poznaliśmy jego długą historię. Nazwa „Pieskowa Skała” jak się dowiedzieliśmy, nie pochodzi wcale od pieska, a od imienia Piotr, które kiedyś wymawiano inaczej. Budowla znajduje się na wzniesieniu, z którego można podziwiać piękno okolicy.

Następnie podeszliśmy pod Maczugę Herkulesa. To wysoka skała w kształcie maczugi. Szersza u góry, węższa przy podstawie, ma 25 metrów wysokości. Potężna skała, przypominająca broń mitycznego olbrzyma powstała na skutek niszczącej działalności wiatru i mrozu. Na jej szczycie znajduje się mały, żelazny krzyż, który upamiętnia zdobycie skały przez Leona Witka z Katowic w 1933 roku. Z  „Maczugą” wiąże się wiele legend. Jedna z nich związana jest z Panem Twardowskim, który rozkazał czartowi ustawienie skały wierzchołkiem do dołu. Czart pracę wykonał, a mistrz Twardowski musiał mu oddać swoją duszę.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. W. Szafera. Ekspozycja o łącznej powierzchni 200 m 2 podzielona jest na cztery działy tematyczne: budowa geologiczna, pradzieje Ojcowa i okolic, fauna OPN (z podziałem na kręgowce i bezkręgowce) oraz flora OPN. Zwiedzanie ekspozycji rozpoczyna projekcja filmu w technologii 3D, ukazującego prehistorię i procesy które kształtowały rzeźbę okolic Ojcowa oraz dzisiejszy wygląd Doliny Prądnika. Główna ekspozycja została podzielona na cztery części: Kras - zagadnienia i eksponaty z zakresu geologii, Jaskinia - można poczuć się, jak w prawdziwej grocie skalnej, zobaczyć przeróżne formy naciekowe, stanowisko archeologów, usłyszeć echo, a przy odrobinie szczęścia na głowę może spaść kropla jaskiniowej wody, Makieta - na ogromnej makiecie w skali 1:2000 odwzorowane są obiekty i skałka widoczne z lotu ptaka. Jest też kącik poświęcony profesorowi Szaferowi, twórcy Parku, Diorama - prezentacja ożywionej przyrody Doliny Prądnika, "multimedialny fotoplastikon" umieszczony jest na antresoli pozwala na zapoznanie się z trójwymiarowymi fotografiami roślin i owadów. Dolna część ekspozycji to diorama ukazująca świat zwierzęcy łąk i lasów Ojcowskiego Parku Narodowego. Po wizycie w muzeum weszliśmy na szczyt Góry Chełmowej, gdzie zwiedziliśmy największą i najdłuższą jaskinię w Ojcowskim Parku Narodowym – Jaskinię Łokietka. Jej długość wynosi 320 m, a deniwelacja -7 m. Składa się z kilku korytarzy i dwóch dużych sal: Rycerskiej i Sypialni oraz dwóch mniejszych. Jaskinia jest wyżłobiona przez wodę w wapieniach górnej jury. Temperatura wewnątrz jaskini utrzymuje się na jednym poziomie przez cały rok i wynosi ok. 7-8°C. W okresie zimowym tuż przed wejściem tworzą się nieraz "stalagmity" lodowe, tzw. chłopki, nierzadko o bardzo pięknych formach. W jaskini było ciemno i zimno, a ze sklepienia od czasu do czasu kapała nam na głowy woda, ale to było bardzo ciekawe przeżycie!

W drodze powrotnej podeszliśmy do Bramy Krakowskiej i zobaczyliśmy też, Igłę Deotymy, Skałę Rękawicę oraz Źródełko Miłości. Bogaci w nowe doświadczenia udaliśmy się na pyszny obiad, mogliśmy też zjeść lody oraz kupić pamiątki. Podczas wycieczki wszyscy uważnie słuchali ciekawostek opowiadanych przez przewodnika Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni nowych wrażeń wróciliśmy do Gołczy.

AS

Galeria zdjęć

Egzamin ósmoklasisty 2024

Dziś uczniowie klas ósmych zaczynają trzydniowy maraton egzaminacyjny.

Trzymamy mocno kciuki i życzymy powodzenia!

Galeria zdjęć

Sukces Natalii w Ogólnopolskim Konkursie Literackim - Piękno Spadających Liści

Do Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego prace nadesłało 249 osób z Polski i z zagranicy, w tym również Uczennice Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy. Gratulacje i ogromne brawa należą się Natalii Kacie klasa 6A, która za utwór poetycki pt. "Karate" otrzymała wyróżnienie. W finale konkursu znalazły się również: Amelia Bieniec klasa 6A i Lena Dyduch klasa 6A. Jak podkreślają Jurorzy oraz Organizatorzy Konkursu poziom tekstów był bardzo wysoki. Tematyka, styl, sposób przekazu, a przy tym wrażliwość Uczestników napawa ogromną dumą. Prace są świetne i nie podlega to najmniejszej dyskusji. 

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl