Polish English French German


09.11.2023 Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce halowej chlopców

SuperUser.

9 listopada w naszej szkole odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce halowej chłopców. Udział wzięły zespoły: SP Gołcza, SP Racławice, SP Szreniawa, SP nr 1 i SP nr 2 z Miechowa. Zawody rozpoczęły się o godzinie 09:00, mecze trwały po 15 minut.

Tabela wyników:

Gołcza - Szreniawa 6:0

SP 1 - Racławice 1:3

SP 2 - Gołcza 4:0

Szreniawa - SP 1 0:8

Racławice - SP 2. 0:0

Gołcza - SP 1 3:1

Szreniawa - SP 2. 0:12

Racławice - Gołcza 1:0

SP 1 - SP 2 0:1

Oatateczne wyniki rozgrywek: 1. SP Racławice 2. SP 2 3. SP Gołcza 4. SP 1 5. SP Szreniawa

Gratulujemy!!!

Galera zdjęć

N. Pawlik, N. Cencek kl. VIIa

Na świetlicy nie ma nudy!

SuperUser.

Świetlica szkolna pracuje od pierwszych dni roku szkolnego. Zdarza się, że w pędzie szkolnej codzienności między lekcjami, przerwami, zawodami sportowymi, konkursami przedmiotowymi i artystycznymi, wycieczkami i zajęciami pozalekcyjnymi nie pamiętamy o nieocenionej roli, jaką w szkole pełni to miejsce i wychowawcy tu pracujący.

Świetlica szkolna zapewnia codzienną opiekę przed lekcjami i po lekcjach uczniom dojeżdżającym do szkoły oraz - do godzin późnopopołudniowych - dzieciom, których rodzice pracują. Godziny świetlicowe to także wsparcie codziennej pracy szkoły w sytuacji, gdy potrzebna jest dodatkowa opieka nad uczniami np. z powodu nieobecności nauczyciela i konieczności zastępstwa.

Zajęcia świetlicowe to nie typowe lekcje, ale tak samo jak one uwzględniają potrzeby edukacyjne oraz rozwojowe dzieci i młodzieży, a także ich możliwości psychofizyczne. Wielu naszych uczniów spędza w świetlicy kilka godzin dziennie, dlatego tak ważne jest, by odpowiadać na potrzeby i zainteresowania młodych ludzi i proponować im zajęcia i aktywności, które rozwijają, angażują twórczo, wspierają i są dla nich po prostu ciekawe. 

Klocki, gry i układanki, wszelkie działania kreatywne - plastyczne i techniczne, kącik czytelniczy, zabawy w "kąciku Wesoła Szkoła", gry zespołowe i harce w hali sportowej, a przy sprzyjającej pogodzie mnóstwo czasu na świeżym powietrzu - boisku i placu zabaw, czy po prostu rozmowy, śmiechy i żarty albo odrabianie lekcji - by w domu popołudnie można było przeznaczyć na swoje ulubione aktywności - tak wygląda typowy dzień na świetlicy. 

Zapraszamy do galerii zdjęć. 

Z wizytą na Targach Książki w Krakowie

SuperUser.

28 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 26 Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.

Mottem tegorocznych Targów Książki był cytat z wiersza ,"Urodziny'' Wisławy Szymborskiej: "Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata'', który idealnie oddaje charakter tegorocznych targów.

To właśnie tutaj spotykają się ludzie w różnym wieku, z różnych krajów, miast i środowisk. Wszyscy przyszli w jednym celu, by wspólnie uczestniczyć w święcie książki. Literatura piękna, religijna, kryminały, literatura dziecięca i młodzieżowa, komiksy, gry planszowe - każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Można było zdobyć autografy od swoich ulubionych autorów.

Kto był na targach książki, ten wie jaki panuje tam klimat, że to nie tylko kupowanie książek, ale również emocje, na które czeka się cały rok.

Galeria zdjęć

Wiktoria Sioła, kl. VIIa

Lekturowe LEPORELLO

MK.

Lekturowe LEPORELLO, czyli kreatywny sposób na omówienie lektury w klasach drugich. O tym, że praca z lekturą może być fascynująca przekonali się uczniowie klasy 2a i 2b. W ramach zajęć poświęconych omawianiu "Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek ( czterech prawych i sześciu lewych)" Justyny Bednarek - wykonali swoje pierwsze lekturowe leporello. Jest to rodzaj składanej książeczki, wypełnionej graficznymi notatkami, na temat treści związanych z omawianym utworem. Harmonijkowa budowa sprawia, że otwieranie poszczególnych stron i zamykanie innych jest jak odkrywanie kolejnych tajemnic kryjących się w książce.
Drugoklasiści bardzo chętnie podjęli się tego zadania. Wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Swoje Leporello wzbogacili ciekawymi kartami pracy do uzupełniania, skarpetkową matematyką, historyjką obrazkową o przygodzie skarpety w formie fragmentu taśmy filmowej oraz ogłoszeniem o zaginionej skarpetce. Podczas pracy towarzyszyła uczniom dobra zabawa oraz radość tworzenia. Taka forma omawiania lektury bardzo się im podobała. Z niecierpliwością oczekiwali wypełniania kolejnych stron harmonijki, aby potem z dumą prezentować swoje dzieła na forum klasy. 

Lektura Justyny Bednarek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek ( czterech prawych i sześciu lewych)" tak bardzo przypadła dzieciom do gustu, że niektóre z nich sięgnęły po kolejne książki tej autorki. To ogromny sukces czytelniczy.

DOD

Galeria zdjęć

Konkurs plastyczny "Zabytki mojej małej Ojczyzny" - plakat

SuperUser.

31 października odbył się szkolny etap konkursu plastycznego z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z zaproponowanych form i tematów pracy uczniowie mogli wybrać wykonanie plakatu metodą pracy w grupie i właśnie tego dnia zespoły ze szkół podstawowych w Gołczy, Szreniawie i Wysocicach spotkały się w naszej szkole, by stworzyć artystyczne wizje zabytków swojej małej Ojczyzny - gminy Gołcza. 

Plakaty stworzone zostały ciekawymi technikami plastycznymi z wykorzystaniem różnorodnych materiałów - tu pomysłowość twórców jak zwykle nie zna granic. 

Do szkoły docierają też powoli prace indywidualne i rodzinne, będące realizacją pozostałych zaproponowanych tematów: "Legendarne początki państwa polskiego. Ilustracja do wybranej legendy"  dla klas 0-4 i przedszkoli oraz "Pieśń legionowa. Ilustracja do wybranej piosenki" dla klas 5-8 (ostateczny termin dostarczenia prac to 06.11.2023 r.) 

Poziom artystyczny prac jak co roku jest bardzo wysoki, dlatego z tym większą niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu. 

Galeria zdjęć

Piątoklasiści poznawali sekrety miechowskiej bazyliki

SuperUser.

26 października uczniowie klas piątych wzięli udział w integracyjnym wyjeździe do Miechowa. Głównym celem wycieczki był udział w warsztatach "Sekrety średniowiecznego skryptorium" zorganizowanych w Muzeum Ziemi Miechowskiej oraz zwiedzanie z przewodnikiem Bazyliki Grobu Bożego. Uczniowie poznali bogatą historię miechowskiej świątyni, przekonali się jakim jest cennym zabytkiem oraz dlaczego, jako miejsce kultu Bożego Grobu, przyciąga pielgrzymów z całego świata. Dowiedzieli się także, że to właśnie miechowskim zakonnikom, zwanym bożogrobcami, zawdzięczamy tradycje i obrzędy kościelne, związane z obchodami Świąt Wielkanocnych.

Pani przewodniczka opowiadała zajmująco i z pasją, zaciekawieni uczniowie zadawali wiele pytań i aktywnie uczestniczyli w zwiedzaniu. Wielokrotnie podkreślano, że jest to żywa lekcja historii, dzięki której na "prawdziwej" lekcji uczniowie mogą zabłysnąć wiedzą, chociażby na temat stylów w architekturze - w jednym miejscu zobaczyli elementy stylu romańskiego, gotyckiego i barokowego.

Warsztaty przeprowadzone w pomieszczeniach Muzeum Ziemi Miechowskiej przybliżyły piątoklasistom sekrety średniowiecznego skryptorium. Uczniowie dowiedzieli się, jak trudną, żmudną i wymagającą sztuką było ręczne przepisywanie ksiąg, czyli manuskryptów- a tym własnie w skryptoriach zajmowali się mnisi. Następnie każde z dzieci mogło przez chwilę poczuć się jak skryba - gęsie pióro, atrament w kałamarzu i powolne odtwarzanie skomplikowanego kroju liter - ręka bolała, kleks ścielił się gęsto, ale satysfakcja z wykonanego zadania była ogromna. Na koniec każdy zalakował pieczęcią swoją pracę. 

Każda wycieczka powinna prócz wartości "dla ducha" uwzględniać również coś "dla ciała", dlatego na koniec wyjazdu piątoklasiści wybrali się na pyszną pizzę. 

Galeria zdjęć

Wolontariusze z wizytą na cmentarzu

SuperUser.

#SzkołaPamięta

30 października, korzystając z pięknej jesiennej pogody wolontariusze z klasy 7b wybrali się na tzw. „stary” cmentarz w Gołczy, aby uporządkować groby nieznanego żołnierza.

Zagrabiliśmy i zebraliśmy opadłe liście, wyrwaliśmy chwasty i zapaliliśmy znicze, będące symbolem naszej pamięci o tych, którzy nie wahali się poświecić życia za wolność naszej ojczyzny. Chwila modlitwy wprowadziła nas w nastrój refleksji i zadumy.

Naszą wizytę na cmentarzu zakończyliśmy uporządkowaniem wejścia na cmentarz oraz terenu wokół starego drewnianego krzyża.

A.Kędzierska

Galeria zdjęć

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl