Polish English French German


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w kl. IIa

SuperUser.

W klasie II a odbyło sie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zorganizowane przez BiOAK w Gołczy. 

Pani Agnieszka przeczytala nam ciekawe opowiadanie o kameleonie pt. "Własny kolor". Następnie każdy rysował swój portret, który mial uwzględnić nasze cechy charakteru lub zainteresowania. Zajęcia bardzo się wszystkim podobaly.

Dziękujemy!

Galeria

L. Przybyło

Dzień Postaci z Bajek w oddziałach przedszkolnych

SuperUser.

Nasze przedszkolaki znają i kochają bajki, co można było zobaczyć i usłyszeć podczas Dnia Postaci z Bajek, który dzieci obchodziły w swoich salach. Były zagadki, zadania, konkursy i wspólna wesoła zabawa.

Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą wyobraźnię, pamięć, wzbogacają ich słownictwo. Przeniesienie dzieci w świat bajek sprawiło im dużo radości.

Galeria 


Anna Cencek

Wycieczka do Krakowa

SuperUser.

4 października 2022 roku klasy 7a, 7b, 8a wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Odwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne oraz obejrzeliśmy Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim, który po kilkuletniej renowacji został ponownie udostępniony zwiedzającym.

Spacer po Krakowie rozpoczęliśmy na Plantach. Wśród spadających jesiennych liści oglądaliśmy znajdujące się tam pomniki, pozostałości murów obronnych oraz ławeczki poświęcone polskim i zagranicznym pisarzom.

Po wejściu do Muzeum Archeologicznego podzieliliśmy się na grupy i wyruszyliśmy na zwiedzanie dwóch wystaw poświęconych starożytnemu Egiptowi oraz kulturze greckiej i rzymskiej. Przewodnicy przedstawili nam wiele obiektów z dawnych lat. Wiedzieliśmy starożytną ceramikę, rzeźby i innego typu przedmioty skrywające w sobie niesamowite historie. Mieliśmy okazję zobaczyć egipskie sarkofagi, a nawet prawdziwą mumię! Prowadzący opowiadali nam o pochodzeniu i znaczeniu antyków. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy.

Jeśli chodzi natomiast o Ołtarz Wita Stwosza mogliśmy uczestniczyć przy jego otwarciu. Było to wyjątkowe wydarzenie. Sam ołtarz wyglądał bardzo pięknie, każdy szczegół był dopracowany i widać było, że dochowano wszelkich starań by utrzymać go w jak najlepszym stanie. Żadne zdjęcie nie może zastąpić zobaczenia tego na żywo.

Wszystkie klasy wróciły do domu zadowolone i usatysfakcjonowane. Serdecznie polecam każdemu taką wycieczkę do Krakowa.

Galeria

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie - byliśmy tam i my!

SuperUser.

Jedną z tradycji naszej szkoły stał się coroczny wyjazd na Międzynarodowe Targi Książki do Krakowa. Niestety z powodu pandemii i związanych z nią ograniczeń nie mieliśmy możliwości uczestniczyć w nich w ciągu dwóch ubiegłych lat. Z tym większą radością wybraliśmy się na tegoroczną edycję tego książkowego święta.

Kto był kiedykolwiek na tej imprezie ten zna targowe obrazki - tłumy czytelników, dziesiątki stoisk z książkami, komiksami, grami, puzzlami i innymi okołoksiążkowymi gadżetami, warsztaty dla młodszych i starszych dzieci, wreszcie autorzy z uśmiechem podpisujący książki, rozmawiający z czytelnikami i chętnie pozujący do pamiątkowych zdjęć. Oprócz zawodowych pisarzy na Targach można spotkać również inne znane z mediów osoby - nam udało się wypatrzyć aktora Andrzeja Grabowskiego i byłego reprezentanta Polski w piłce nożnej Grzegorza Latę.

Oprócz swoich prywatnych planów mieliśmy również zadanie - zebrać autografy na książkach z naszej szkolnej biblioteki. Oczywiście, z wiadomych względów, nie spotkaliśmy ani Adama Mickiewicza ani Henryka Sienkiewicza ale udało nam się zdobyć podpisy trzech świetnych pisarek, których książki mamy w bibliotecznych zbiorach. Swoje dzieła podpisały nam panie: Marta Kisiel, Katarzyna Ryrych i Beata Ostrowicka.

Udział w Targach Książki to niezapomnianie wrażenie nawet dla tych z nas, którzy w normalnych warunkach rzadko biorą książkę do ręki.
A my już zaczynamy odliczać czas do kolejnych MTK w Krakowie.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Dyrektor Zdzisławy Kyć, Pana Grzegorza Ludwickiego oraz Pani Agnieszki Skotnickiej z BiOAK w Gołczy za pomoc w organizacji wyjazdu. 

Galeria

Pamiętamy...

SuperUser.

Stało się już tradycją, że w dniach poprzedzających Wszystkich Świętych nasi szkolni wolontariusze odwiedzają groby nieznanych żołnierzy znajdujące się na naszym cmentarzu. Tak było i w tym roku - pięknego, jesiennego dnia uczniowie klasy VIIIa udali się na tzw. stary cmentarz, aby uporządkować i udekorować mogiły poległych za Ojczyznę.

Pogoda nam wyjątkowo sprzyjała, więc prace przy grobach udało nam się szybko zakończyć. Uporządkowaliśmy jeszcze teren wokół starego krzyża a następnie udaliśmy się na nowy cmentarz gdzie pośród wielu pomników znajduje się m.in. grób pana Józefa Polaka - wieloletniego nauczyciela gołeckiej szkoły z okresu międzywojennego. Ponieważ grób był nieco zaniedbany uporządkowaliśmy go i zapaliliśmy znicz.

Cmentarze odwiedzili również nasi najmłodsi, czyli uczniowie klas 0a i 0b razem ze swoimi wychowawcami.

Galeria 

Małopolski Konkurs z Fizyki

SuperUser.

Małopolski Konkurs z Fizyki
24 października 2022 r. odbył się szkolny etap Małopolskiego Konkursu z Fizyki. Z klasy 8auczestniczyły: Anna Skotnicka, Martyna Mirowska i Nikola Wójcik, a z klasy 8b- Mateusz Filus. Do konkursu przygotowała uczniów pani Jolanta Szlachta. Uczniowie rozwiązywali zadania 90 minut.
Etap szkolny oparty był na następujących treściach z fizyki:
1) zagadnieniach podstawy programowej z przedmiotu fizyka związanych z działami: ruch i
siły, energia, właściwości materii;
2) wymaganiach doświadczalnych związanych z tymi działami;
3) następujących zagadnieniach rozszerzających:
a) działania na wektorach (dodawanie, odejmowanie, rozkładanie na składowe, obliczanie
wartości wektorów wypadkowych),
b) praca sił składowych,
c) prędkość względna,
d) kinematyka ruchu jednostajnego po okręgu i ruchu obrotowego;
e) ruch jednostajnie przyspieszony z prędkością początkową,
f) ruch jednostajnie opóźniony,
g) siła naprężenia i siła sprężystości (reakcji) podłoża,
h) oporu ruchu, siły tarcia, współczynnik tarcia,
i) siła sprężystości i energia potencjalna sprężystości,
j) maszyny proste, tj.: równia pochyła, dźwignia jednostronna, dźwignia dwustronna, bloczek
ruchomy, bloczek nieruchomy, kołowrót,
k) pęd ciała oraz układu ciał, zasada zachowania pędu.
Do kolejnego etapu rejonowego zakwalifikowali się Ania Skotnicka i Mateusz Filus.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów .

Galeria

Uroczyste ślubowanie uczniów z klas pierwszych

MK.

Już uczniowie!

Ślubowanie klas pierwszych to niezwykła uroczystość szkolna, na którą pierwszoklasiści oczekują z wielką niecierpliwością. Jest to ogromne przeżycie nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców i nauczycieli.

4 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyło się ślubowanie dzieci z klas pierwszych i pasowanie ich na uczniów. Tę niezwykłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: pan Lesław Blacha Wójt Gminy Gołcza, pani Krystyna Marczewska Dyrektor ZEAS w Gołczy, pani Zdzisława Kyć Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy, pani Elżbieta Kwapień Wicedyrektor naszej szkoły, nauczyciele i uczniowie oraz rodzice pierwszoklasistów.

Czterdziestu pięciu uczniów klas pierwszych przez wiele dni, solidnie i z pełnym zaangażowaniem przygotowywało się do tego szczególnego dnia, chcąc jak najlepiej zaprezentować swoją wiedzą, umiejętności recytatorskie i wokalne.

Pierwszaki wraz z uczniami klas 4a i 4b świetnie odegrały swoje role i zaśpiewały piosenki. Najmłodsi musieli udowodnić, że zasługują na miano uczniów naszej szkoły. Zostali więc poddani kilku niełatwym „egzaminom”. Na szczęście udało im się przejść przez cztery krainy, zdobyć symbol muzyki, pracowitości, miłości i mądrości i „ zrzucić złe zaklęcie”, które nałożył na nie Zły Czarodziej.              

W tej podroży towarzyszyło im postanowienie:

„My, nie chcemy leniuchować, chcemy uczyć się pracować, i staramy się zawzięcie, żeby zrzucić to zaklęcie”

Pierwszoklasiści potwierdzili gotowość do przyjęcia ich do grona pełnoprawnych uczniów. „Zdobyłyście wszystko co jest potrzebne do odwrócenia zaklęcia. Byłyście bardzo dzielne i odważne. Teraz już możecie złożyć przysięgę i być pasowane na uczniów naszej szkoły”– podsumowała umiejętności pierwszaków Dobra Wróżka.

W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszaki ślubowały być dobrymi uczniami i Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Zdzisława Kyć dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, kładąc ołówek na ramiona pierwszoklasistów i wypowiadając słowa: „Pasuję cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy” .

Po ceremonii pasowania głos zabrał Pan Wójt, który skierował do pierwszoklasistów i ich rodziców wiele serdecznych słów. Razem z panią Krystyną Marczewską podarowali dzieciom słodkie upominki.

Galeria zdjęć

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl