baner1

Czerwcowe "Czytanie na dywanie", czyli uczta na Olimpie.

W minioną środę klasa Va nieoczekiwanie przeniosła się na...  Olimp, górski szczyt, będący mitologiczną siedzibą greckich bogów. A wszystko to za sprawą czerwcowego spotkania w ramach akcji "Czytanie na dywanie". Wprawdzie Olimpem okazała się klasa szkolna położona na najwyższym piętrze naszej szkoły, nektar i ambrozja - boskie pożywienie zamieniliśmy na dostępne nam odpowiedniki owoców i smakołyków, a za stroje starożytnych Greków posłużyły prześcieradła z babcinej szafy, ale od czego mamy wyobraźnię? A tę wsparła wspólna lektura fragmentów  książki "Ja, Zeus i ekipa z Olimpu" F. Schwiegera.

Książka ta jest zbiorem niesamowitych opowieści, w których głos zabierają oni sami - greccy bogowie i herosi. Jak mówi we wstępie Zeus - "Czas już, by ludzie poznali prawdę o nas!" Lekko i zabawnie przedstawione klasyczne wersje mitów, które przybliżyły nam postacie najważniejszych bogów, ale też herosów, czy śmiertelników uwikłanych w boskie intrygi m. in. Heraklesa, Syzyfa, Dedala i Ikara, Tezeusza, Prometeusza i Pandory to pozycja, którą warto polecić czytelnikom w każdym wieku.  Książkę znajdziecie w naszej szkolnej bibliotece wśród wielu innych wersji mitologii oraz książek mitologią inspirowanych.

 Piątoklasiści rekomendują i zachęcają do czytania!

Galeria zdjęć

"Książka dobra na wszystko"!

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły spotkali się z bohaterami baśni i bajek.

Poznali niezwykle pomysłowego szewczyka, który wawelskiego smoka zmusił do ucieczki. Wielkie emocje wśród pierwszaków wzbudziły literackie zagadki. Najlepiej radzili sobie uczniowie zaprzyjaźnieni z Kubusiem Puchatkiem, Śpiącą Królewną, Jasiem i Małgosią oraz innymi znanymi bohaterami. Każdy nowy czytelnik z zapałem przygotował zakładkę – tak ważną podczas czytania nie tylko lektur szkolnych.

Warto obcować z książką, aby rozwijać wyobraźnię, wrażliwość, kształtować system wartości, chłonąć wiedzę. Biblioteka Szkolna czeka na wytrwałych czytelników!

DK

Galeria zdjęć

Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki - moduł III „Bądź dobry dla roślin”.

Klasa 1 a kontynuuje swoją podróż z czytelnictwem. W trzecim module realizowanego projektu, zapoznali się z przygodami dwóch braci w książce „Drzewo do samego nieba”. Uczniowie zgodnie uznali, że dbanie o przyrodę jest bardzo ważne i trzeba poświęcić jej więcej uwagi. Na początku kwietnia podarowali drugie życie kwiatom cebulkowym, które przez długi czas ozdabiały klasowy kącik przyrody. Pierwszaki postanowiły, że kwiaty posadzą wokół szkoły, aby na wiosnę przyszłego roku cieszyły wszystkich odwiedzających naszą placówkę. Pod koniec kwietnia uczniowie sprawdzali jak kwiaty, drzewa i owady wyglądają z bliska. Podczas obserwacji skorzystali z lupy, aby bliżej przyjrzeć się znalezionym okazom. Przygoda jeszcze się nie skończyła. Przed pierwszakami jeszcze dwa zadania do wykonania. Jedno jest pewne…będzie ciekawie.

WB

Galeria zdjęć 

Czytanie na dywanie - Dzień Książki 2024

23 kwietnia to szczególny dzień dla wszystkich zaczytanych. W Dniu Książki - bo o tym święcie mowa - odbyło się kolejne "Czytanie na dywanie". Tym razem nie było wprawdzie dywanu, choć gdyby był, to obowiązkowo w kolorze yellow bahama w prążki. Taki tytuł nosi bowiem powieść Ewy Nowak, którą we fragmentach czytali dziś siódmoklasiści.
Perypetie głównej bohaterki - Hani i jej przyjaciela Jacka, ukazane na tle życia rodzinnego i szkolnego typowych (i mniej typowych) nastolatków, były pretekstem do rozmowy na temat problemów, radości, oczekiwań i wyzwań towarzyszących temu szczególnemu etapowi w życiu młodych ludzi, jakim jest moment zawieszenia między dzieciństwem a dorosłością, zwany okresem dojrzewania.
Pojawiło się wiele słodko-gorzkich spostrzeżeń, książka na tyle jednak zainteresowała młodych czytelników, że wielu z nich zdecydowało się sięgnąć po nią na biblioteczną półkę w celu bardziej wnikliwej lektury całości.
Na pewno ogromną w tym rolę odegrała interesująca postać głównej bohaterki - spostrzegawczej, krytycznej wobec siebie i świata, bacznej obserwatorki szkolnego i rodzinnego życia Hani. Także opisy licznych "przygód" Jacka Boska, jej przyjaciela - niesamowicie inteligentnego, bystrego chłopaka o ciętym języku i ironicznym spojrzeniu na świat dorosłych oraz rówieśników - co było powodem, że matka Boska często stawała "na dywaniku" w gabinecie dyrektora szkoły. Do lektury zachęca też forma powieści - e-maile pisane przez Hanię do pisarki po jednym z inspirujących spotkań autorskich zawierają opis tego, z czym na co dzień borykają się młodzi ludzie.
Siódmoklasiści zgodnie przyznali: warto sięgnąć po tę książkę!

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl