Polish English French German


21.10.2022 WYCIECZKA DO CENTRUM NAUKI LEONARDO DA VINCI

SuperUser.

W dniu 21 października 2022 r. uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę, której głównym punktem była wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Uczestniczyło w niej 36 uczniów z klas 4b, 5a, 2a i 6a. 

Celem wycieczki była, przede wszystkim, nauka poprzez doświadczenie i zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów. Dzieci miały okazję podziwiać wspaniałe fizyczne modele odtworzone na podstawie projektów autorstwa Leonarda da Vinci – mistrza, wynalazcy, wizjonera i wielkiego artysty. Najpierw dzieci obejrzały wystawę „Człowiek – trybik w machinie przyrody” dotyczącą zagadnień ekologiczno–przyrodniczych, gdzie dowiedziały się, jak prawidłowo funkcjonują ekosystemy i jak racjonalnie gospodarować odpadami. Wiele radości i pozytywnych emocji przyniosły uczniom obserwacje oraz gry i układanki logiczne.

Następnie przeszliśmy na drugą wystawę „Człowiek – niezwykła maszyna”, która przedstawia pięć czynności życiowych utrzymujących organizm w stanie biologicznej równowagi (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie). Prezentuje ona również czynniki, które najczęściej zakłócają i powodują osłabienie ciała. Wystawa ma na celu uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Na wystawę składa się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych, którymi każdy mógł się pobawić, np. można było zmierzyć  przyśpieszenie na bieżni, sprawdzić pojemność płuc, zobaczyć jak w ręce przepływa krew w żyłach.

W Centrum Leonardo da Vinci wszystkie eksperymenty naukowe...

można było przeprowadzić samemu, a służą do tego bardzo ciekawe eksponaty, które zmieniają zdobywanie wiedzy w zabawę. Bardzo ciekawym eksponatem jest symulator jazdy po alkoholu. Dzieci mogły się przekonać jak niebezpieczne jest prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu na własnej skórze. Kolejną nowością były gry sterowane za pomocą fal mózgowych. Po zwiedzeniu wnętrz Centrum czekały na nas kolejne atrakcje na zewnątrz, były tam umieszczone kolejne instalacje i ciekawe zjawiska. Mogliśmy pobawić się też w labiryncie z żywopłotów.

Kolejną atrakcją było zwiedzenie Dworu Starostów Chęcińskich, który powstał w XVII wieku w miejscu dawnego folwarku. Obecnie to pałacyk w stylu willi włoskiej wraz z ogrodami. Pan przewodnik bardzo ciekawie przybliżył nam historię Dworu i pokazał wszystkie piękne pomieszczenia.

Pełni nowych przeżyć wyruszyliśmy do Parku Etnograficznego w Tokarni.   Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni skupia zabytkowe obiekty budownictwa drewnianego przeniesione z różnych miejscowości regionu świętokrzyskiego. Muzeum tworzy 38 obiektów rozmieszczonych w pięciu sektorach: małomiasteczkowym, wyżynnym, dworsko-folwarcznym, budownictwa świętokrzyskiego i terenów lessowych. Uczniowie zapoznali się   z kulturą, tradycją i architekturą wiejską i małomiasteczkową regionu świętokrzyskiego.  Bardzo ciekawym obiektem był Dwór z Suchedniowa z początków XIX w. Wyposażenie jego wnętrza prezentuje typowy styl życia średniozamożnej rodziny szlacheckiej. Podziwiano salon, sypialnię, bawialnię, pokój dziecinny i kuchnię, która wzbudziła największe zainteresowanie. Zgromadzono w niej wiele sprzętów: noże, tasaki, formy i foremki, butelki, naczynia. Dla uczniów było to spotkanie z wiejskim krajobrazem ich dziadków i pradziadków, który odszedł na zawsze wraz z rozwijającą się cywilizacją. Była to kolejna ważna lekcja, pokazująca obiekty i wartości materialnej kultury ludowej regionu świętokrzyskiego.

Po dniu pełnym wrażeń, było też coś dla ciała. Dzieci z apetytem zjadały posiłek w restauracji McDonald’s. Zmęczeni ale zadowoleni i pełni nowych wrażeń wróciliśmy do Gołczy. Opiekunami wycieczki były: pani Aleksandra Smolec, pani Anna Piekaj i pani Dioniza Kaczmarczyk.

Galeria

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl