Polish English French German


30.04.2019 Wycieczka do Krakowa - wizyta w TVN

MK.

30 kwietnia 2019 r. pojechaliśmy na wycieczkę do Krakowa. Uczestniczyło w niej 50 uczniów. Głównym punktem programu wycieczki była wizyta w Telewizji TVN w Krakowie. Naszym przewodnikiem był uroczy pan Jerzy Kramarczyk - polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, od zawsze związany z TVN. Może niektórzy kojarzą jego głos w bajce „Strażak Sam”, czy też w „Smerfach”. Pan Kramarczyk opowiedział pokrótce o swojej karierze filmowej, następnie zdradził kilka tajemnic z planów filmowych. Zapoznaliśmy się również z nowymi pojęciami, które są ściśle związane z pracą w telewizji.

Jako pierwsze obejrzeliśmy odnowione studio, w którym nagrywany jest program "36,6°C". Niestety, pani Ewy Drzyzgi nie zobaczyliśmy. Nasze pierwsze wrażenie – w telewizji wszystko wydaje się  większe. Tak naprawdę ta sala to taki dość spory pokój. Zobaczyliśmy kilka kamer, nad głowami mnóstwo lamp. W tym studiu znajduje się największy w Polsce ekran dotykowy, całkowicie interaktywny! Byliśmy także w reżyserce, czyli w pomieszczeniu, w którym opracowuje się programy telewizyjne.

Następnie przeszliśmy do studia nagrań. I tu wielka niespodzianka – przy pomocy pana Jerzego nagraliśmy nasz pierwszy w życiu program telewizyjny. Nasi starsi koledzy i mama jednej z uczennic stanęli za kamerami i mogli poznać pracę operatora. Zapoznaliśmy się też  z pracą w reżyserce oraz zobaczyliśmy  jak tworzy się efekty specjalne. Świetna pamiątka – mamy to na płycie DVD. 

Wielką atrakcją dla wszystkich zwiedzających było przejście do pomieszczeń bardzo popularnego serialu "Szpital", którego bohaterów możemy oglądać codziennie w naszych domowych fotelach. Na żywo zobaczyliśmy salę segregacji pacjentów, rejestrację, kawiarnię i wiele innych pokoi chorych, które na co dzień oglądamy tylko w telewizji. Jeszcze większym przeżyciem okazało się jednak zwiedzenie hali zdjęciowej „Szkoły”. Zwiedziliśmy korytarze, salę gimnastyczną, pracownię biologiczną, salę języka polskiego, szatnię, sekretariat, salę historyczną, salę komputerową, radiowęzeł, pokój nauczycielski, szkolny sklepik i łazienki. Mieliśmy także okazję wyjść na zewnątrz hali ”Szkoły” i spędzić trochę czasu na boisku szkolnym i przyległym terenie. Widzieliśmy także słynną karetkę pogotowia stojącą przed wejściem do szpitala.

Na koniec przeszliśmy do ogromnej hali, w której nagrywa się sceny, przeznaczone do obróbki komputerowej - dodawane jest tło – np. tłum ludzi, panorama miasta, itp. Wszystko to umożliwia specjalny zielony materiał tzw. greenscreen, którym przysłonięte są ściany hali. Tak czy inaczej mogliśmy zauważyć, że filmy to czasem wielka iluzja, dzięki której aktorzy przenoszą się tam, gdzie nigdy nie byli. I nam ta technologia też się udziela na tyle, że to, co widzimy na ekranie, przyjmujemy jako rzecz normalną i realną. Na pamiątkę tych niecodziennych chwil otrzymaliśmy zdjęcia z autografami aktorów występujących w tych serialach. Nawet teraz jesteśmy ciągle pod wrażeniem tego, co zobaczyliśmy w telewizji TVN.

Po ekscytującym zwiedzaniu studia TVN, było też coś dla ciała. Dzieci z apetytem zjadały posiłek w wybranej restauracji w Centrum Handlowym Bonarka. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w kinie. Zobaczyliśmy film „Avengers: Koniec gry”, amerykańskifantastyczno-naukowy film akcji na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o tej samej nazwie, wydawnictwa MarvelComics. Film trwał ponad trzy godziny. Bohaterzy przy wsparciu Kapitan Marvel ruszają w przestrzeń kosmiczną, by odebrać Rękawicę Nieskończoności i rozprawić się raz na zawsze z przeciwnikiem. Przez większość filmu obserwujemy oryginalnych Mścicieli, czyli Kapitana Amerykę, Iron Mana, Thora, Hulka, Czarną Wdowę i Hawkeye’a, którym towarzyszy Ant-Man, RocketRaccoon, Nebula oraz War Machine.

Film oglądaliśmy w nowoczesnej technologii 4DX. Dzięki ruchomym fotelom i zaawansowanym rozwiązaniom środowiskowym (efekty świetlne, nawiewy, dysze wodne) staliśmy się uczestnikami toczącej się na ekranie akcji i doświadczaliśmy jej wszystkimi zmysłami. My nie tylko oglądaliśmy film, ale mogliśmy się poczuć, jakbyśmy w nim grali.

Zmęczeni ale zadowoleni i pełni nowych wrażeń wróciliśmy do Gołczy.

Opiekunami wycieczki były: pani Aleksandra Smolec, pani Anna Piekaj i pani Elżbieta Papaj. Pomocą służyli także dodatkowi opiekunowie.

A.Smolec

Galeria zdjęć

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com