Wspomnienie Pana Romana Dudka - naszego Dyrektora

SuperUser.

„Misja dobiegła końca, pozostanie to co udało się przez lata zrealizować”

"Pod stopami - żwiru nieznośny skrzyp
zjeżył wiatr cmentarny ostrokrzew...
On mógłby jeszcze żyć i żyć,
więc skąd ten pogrzeb?...

...w chwilach zwycięstw i klęsk
w chwilach zmagań i pragnień
będzie nas wielu, lecz
Jego - zabraknie."

17 sierpnia 2017 r. to jeden z najsmutniejszych dni w historii naszej szkoły. Tego dnia niespodziewanie odszedł nasz dyrektor - Roman Dudek.

       Pan Roman Dudek prawie całe swoje zawodowe życie związał z oświatą. W latach 1981 - 2001 przechodził kolejne szczeble pedagogicznego wtajemniczenia jako nauczyciel biologii, później pełnił obowiązki kierownika Zasadniczej Szkoły Zawodowej, a w 2002 r. został dyrektorem Gimnazjum Publicznego w Gołczy.

        W naszej szkole pracował 15 lat. Doskonale znał warunki pracy szkoły, jej specyficzną atmosferę a przede wszystkim ludzi, z którymi przyszło mu współpracować. W sposób bardzo indywidualny a jednocześnie niezwykle profesjonalny realizował swoje powołanie, które rozumiał jako odpowiedzialność za przyszłe pokolenia zarówno uczniów jak i nauczycieli. W jego codziennej pracy widoczna była głęboka wiedza zawodowa, zaangażowanie i żarliwość - widoczna była prawdziwa pasja.

         Pan Dyrektor był osobą odpowiedzialną i sumienną. Nigdy nie korzystał ze zwolnień lekarskich i urlopów dodatkowych. Nigdy też nie odmawiał pomocy, służył wiedzą, mądrością i wielkim sercem. Był otwarty dla każdego ucznia i rodzica, początkującego nauczyciela i doświadczonych kolegów, dla każdego kto miał jakikolwiek problem. Zawsze martwił się o ludzi młodych. Obawą i troską przejmowało go zdziczenie obyczajów w naszym kraju, był bowiem nauczycielem  i wychowawcą z powołania. Był prawdziwym przyjacielem swoich uczniów, których zawsze szanował, dla których miał zawsze otwarte serce i czas. Uczył ich patriotyzmu i tolerancji.

         Miał dar jasnego widzenia spraw i umiejętność ich rozwiązywania. Potrafił wydobyć z każdego to, co było w nim najlepsze. Umiał docenić drobne sukcesy i osiągnięcia, nie lekceważył też porażek, traktując je jako doskonałą lekcję na przyszłość. Zawsze w centrum Jego uwagi był człowiek – uczeń, rodzic, nauczyciel, pracownik szkoły. Kierował się w życiu ideałami świętego Jana Pawła II, pamiętając, że w rodzinie i w szkole nie może zabraknąć wychowania do szacunku dla życia, dobra i piękna. Cieszyły Go sukcesy innych, bo składały się na nasz wspólny sukces. Pracował z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem.

         Każda nieoczekiwana i przedwczesna śmierć przynosi ze sobą wiele pytań i wątpliwości. Tego pogrzebu nie było w planie. Śmierć zakradła się jak złodziej, by odebrać jeszcze jedno życie, tylko dlaczego Jego? I  dlaczego tak wcześnie, przekreślając wszystkie plany i marzenia.

         Dzisiaj w ten sierpniowy dzień żegnamy Naszego Przyjaciela, Wspaniałego Dyrektora, Oddanego swojej pracy Nauczyciela, żegnamy skromnego człowieka, który żył i pracował wśród nas i z nami. Będziesz żył, Drogi Romanie w naszej pamięci na zawsze… Spoczywaj w pokoju!              

W imieniu społeczności

Szkół im. Jana Pawła II w Gołczy

Galeria zdjęć