Polish English French German


Wycieczka w Bieszczady - wspomnienia

SuperUser.

Z pewnością nikogo nie trzeba przekonywać, że krajobraz Bieszczad jest po prostu niesamowity. Widać to szczególnie podczas wędrówek. Przyroda zachwyca, a świeże powietrze wypełnia płuca. Na tym terenie przeważają lasy, a spotkać w nich można wilki, niedźwiedzie, żbiki czy rysie. W Bieszczadach mamy 100-procentowy kontakt z naturą. Nie dziwimy się więc, że propozycja wyjazdu w Bieszczady, spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołczy oraz Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Szreniawie. Opiekunowie wycieczki: p. Jolanta Szlachta, p. Elżbieta Papaj, p. Teresa Maślanka, p. Małgorzata Studzińska zabrali  aż 44 uczniów.

Dnia 16 maja 2018 r. o godzinie 7:00 wyruszyliśmy na trzydniową wycieczkę  do Soliny. Jest to miejscowość, której nazwę zna większość Polaków. Mieszkaliśmy w centrum Soliny, przy zaporze, w pięknym hotelu  "Halicz". Wycieczkę rozpoczęliśmy przejazdem Bieszczadzką Kolejką Leśną, najwyżej położoną linią wąskotorową w Polsce.  Powstała ona pod koniec XIX wieku jako kolej Nowy Łupków – Cisna, eksploatowana była gospodarczo do 1994 roku do transportu drewna i przewozu osób. Od 1997 roku funkcjonuje ponownie jako atrakcja turystyczna. Ponieważ bazą kolejki jest stacja w Majdanie, odbyliśmy podróż: Majdan - Balnica (blisko  granicy polsko-słowackiej) - Majdan. W trakcie przejazdu podziwialiśmy piękne krajobrazy Bieszczad.

Na wycieczce duże zainteresowanie wzbudziła wizyta w Elektrowni Wodnej Solina-Myczkowce. Spędziliśmy tam około godziny. Ucieszyliśmy się, że wnętrze zapory można zwiedzać! Wizytę zaczęliśmy od  filmu, który wyjaśnił nam mechanikę zapory i procesy, które w niej zachodzą. Następnie podzielono nas na 2 grupy i z  przewodnikiem, poszliśmy  do wnętrza kompleksu. Warto pamiętać, że wewnątrz zapory panuje stała temperatura 7-8 ºC oraz 100% wilgotność. Do pokonania mieliśmy około 100 stopni schodów. Zapora to  inwestycja z lat 60-tych. Równie ważna jest elektrownia znajdująca się w jej wnętrzu. Częściowo elementy elektrowni poznaliśmy podczas zwiedzania wnętrza zapory. Prawdziwe mechaniczne serce elektrowni znajduje się jednak

z dala od wzroku zwiedzających. Aby zrozumieć zasadę działania zapory, musimy uświadomić sobie jak wielką energię posiada woda spadająca z wielkich wysokości. Wlewy wody znajdują się 47 metrów wyżej niż turbiny. Woda spadając porusza te kilkutonowe „wiatraki” napędzając je, te znów przekazują ruch kołowy do generatorów prądu. Turbina i generator razem nazywany jest turbozespołem. Takie turbozespoły sa w zaporze 4 i mają łączną moc 200 000 000 W. To wystarcza, aby jednocześnie zapalić 4 000 000 żarówek 50 W. To jednak sytuacja idealna, zapora przeważnie nie pracuje na wszystkich hydrozespołach. Nie może także pracować w sposób ciągły, gdyż zużywałaby więcej wody, niż dopływałoby do zbiornika z rzek i potoków. Jest to tzw. elektrownia szczytowo-pompowa, produkuje energię w tzw. „szczytach energetycznych”, czyli wtedy, gdy na energię jest większe niż zwykle zapotrzebowanie. Gdyby turbiny pełnym przepływem pracowały bez przerwy, woda opadłaby do wysokości wlewów (47 m od turbin) w kilkanaście dni. „Pompowa” w nazwie oznacza, że turbiny mają możliwość odwrócić swój bieg i pompować wodę ze zbiornika dolnego (Myczkowskiego) z powrotem do górnego. Wystarczy, że do turbin tzw. rewersyjnych dostarczymy energię i zamienimy ją z generatora prądu na pompę. Możemy w ten sposób powtórnie wykorzystać tą wodę do produkcji energii. To tak jakbyśmy prąd zamieniali z powrotem w wodę! W 2000 roku elektrownia została zmodernizowana, podniesiono wydajność hydrozespołów, ale także skomputeryzowano cały proces. Trudno to sobie wyobrazić, ale dziś od momentu zainicjowania procesu produkcji energii do jej przesłania mija niespełna 2 minuty. Trudne, ale jakże ważne dla nas są te informacje.

Zdajemy sobie sprawę, że wycieczki są po to, by zwiedzać, odpoczywać i uczyć się. Po nauce, czas na zwiedzanie i podziwianie wspaniałego, niezapomnianego Jeziora Solińskiego i wielkiej zapory. Jezioro Solińskie- ten piękny zbiornik wodny położony w sercu gór sam w sobie stanowi wspaniałą atrakcję, dla której co roku w te strony przybywają tysiące turystów. Jezioro jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych,  którzy preferują spokojniejszy odpoczynek. Zalew oferuje dziesiątki możliwości spędzania tutaj czasu. Zapora solińska jest jedną z największych atrakcji turystycznych tej miejscowości a także całych Bieszczad. Po wejściu na zaporę, po jej prawej stronie otwiera się piękny widok zalewu  można podziwiać wielki fragment zbiornika. Jeżeli spojrzymy w dół w stronę tafli jeziora, zauważymy sporą ilość ryb, pływających przy zaporze tuż pod powierzchnią wody. W odległości ok. kilkudziesięciu metrów od zapory znajdują się rozmieszczone dość symetrycznie boje. Jest to granica strefy, której nie mogą przekraczać żadne jednostki pływające. Imponujące wrażenie robi tama z przeciwnej strony. Kilkadziesiąt metrów które dzieli nas od jej podstawy są niezapomnianym widokiem. Również Jezioro Myczkowieckie nieporównywalnie mniejsze od Solińskiego, ma ok. 2 km kwadratowe powierzchni, pojemność ok. 10 mln metrów sześciennych, a długość ok. 6 km, stanowi niezapomniany widok. Średnia głębokość tego zbiornika wynosi 5 m, natomiast maksymalna ok. 15 m. Ciekawostką jest fakt, że temperatura wody zbiornika Myczkowieckiego jest o około 5 st/C niższa od temperatury w Jeziorze Solińskim. W Solinie można wypoczywać na plaży. To wyjątkowy klimat i piękne widoki takie jak zapora wodna lub żaglówki pływające po zalewie. Podobnie Bieszczadzkie Krupówki robią niesamowite wrażenie - niezliczone punkty gastronomiczne, kioski, stragany sprzedawców pamiątek, kramy i kramiki.  Z niezapomnianymi wrażeniami z  Bieszczad wróciliśmy do domu. Organizatorem tej bardzo udanej wycieczki była pani mgr Jolanta Szlachta.

Wszyscy uczestnicy pragną Pani podziękować za tak wspaniałą wycieczkę.

     Myślę, że moimi wspomnieniami z Bieszczad, zachęciłam Was do zwiedzania tych pięknych gór.

Galeria zdjęć

                    Klaudia Studzińska  z VII b (tekst i zdjęcia)

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com