Polish English French German


Konkurs Wolna Elekcja 2023

SuperUser.

W 2023 roku świętujemy 450 rocznicę pierwszej wolnej elekcji - wydarzenia, które ukształtowało podstawowe elementy polskiej tożsamości politycznej. To doskonała okazja, by zaangażować młodzież w myślenie o uniwersalnych wartościach, które niesie historia: demokracji, jedności i wolności, odpowiedzialności i solidarności, a także tolerancji.

Konkurs opiera się na grze karcianej, której uczestnicy wcielają się w postaci historyczne z czasów wolnej elekcji 1573 roku. Gracze losują karty postaci, w tym kandydatów na króla, i starają się uzyskać jak najwięcej przywilejów dla siebie, swojego stanu i ziemi. Aby grać, nie trzeba mieć wiedzy o tamtych wydarzeniach, ale wykazać się  wyobraźnią, zdolnością strategicznego myślenia, skutecznymi negocjacjami i zawieraniem sojuszy.

5 października w naszej szkole rozegraliśmy tę grę, w której udział wzięli uczniowie klas 7B i 8B. 27 uczestników rozdzieliło pomiędzy siebie karty postaci i rozpoczęły się negocjacje. W rolach kandydatów do polskiej korony wystąpili: Martyna Warchoł jako Henryk Walezy, Karolina Sobczyk jako Jan Waza oraz Filip Kwieciński jako Ernest Habsburg. Rozmowy były długie i burzliwe a karty wpływów przechodziły z rąk do rąk. Wszyscy starali się uzyskać jak najwięcej dla siebie i swojej ziemi. Szczególnie zacięta była końcówka rozgrywki, kiedy na placu boju zostało już tylko dwóch kandydatów.

Wreszcie wszystko stało się jasne: królem został wybrany, trochę wbrew prawdzie historycznej, Ernest Habsburg. Równocześnie zwycięzcą został wcielający się w niego Filip Kwieciński.

Uczestnicy konkursu świetnie się bawili i należy mieć nadzieję, że umiejętności, które mieli możliwość wykorzystać w czasie gry, przydadzą im się w przyszłości.

Galeria zdjęć

Konkurs Wolna Elekcja 2023 <kilk>

04.10.2023 "Czytanie na dywanie"

SuperUser.

"Czytanie na dywanie" to kolejna propozycja szkolnej biblioteki promująca czytelnictwo, zwłaszcza wśród najmłodszych uczniów. Nasze książkowe zasoby są obecnie naprawdę duże. Atrakcyjne tytuły, kolorowe okładki aż proszą się, by brać całymi naręczami i czytać, czytać, czytać... :) Wiemy jednak, że w dzisiejszych czasach wielu młodych ludzi trzeba w sposób szczególny zachęcić do czytania, słuchania, pokazać, jak wspaniałą przygodą może być obcowanie z literaturą. 

Do przeżycia takiej właśnie przygody powtórnie zachęciły wesołe i kolorowe skarpetki z książki J. Bednarek. Tym razem rezolutne otulistópki odwiedziły równie rezolutną grupkę pierwszoklasistek, które w ramach zajęć świetlicowych zostały zaproszone w progi biblioteki szkolnej na wspólne "Czytanie na dywanie".  Dziewczynki z wielkim zainteresowaniem i aktywnie słuchały o tym, co przytrafiło się skarpetkowym bohaterkom. Czytanie i słuchanie uzupełnione było pracą plastyczną nawiązujacą do treści książki, a młode czytelniczki wyraziły chęć poznania dalszych przygód 10 skarpetek, Małej Be i jej rodziców. 

Zapraszamy na wspólne czytanie w każdą środę na 6 godzinie lekcyjnej. "Czytanie na dywanie" realizowane jest w ramach innowacji pedagogicznej "Magiczne podróże po teatrze i literaturze".

Galeria zdjęć

Muzyczne przerwy czas start!

SuperUser.

Mamy to! Trzeci dzień naszego muzycznego "eksperymentu" podczas pierwszej długiej przerwy przyciągnął spore grono uczniów i uczennic zainteresowanych posłuchaniem i poruszaniem się w rytm muzyki. Zabawa zaproponowana przez SU  - przerwa z muzyką i tańcami integracyjnymi ma szanse wpisać się na stałe w nasz szkolny rytm. W tym tygodniu aktywność prowadziła klasa Va, ale zapraszamy pozostałe samorządy klasowe do pomocy.

Uczniowie klas najmłodszych oraz najstarszych bawili się wspólnie w rytm tańca belgijskiego, kaczuszek, macareny. Mamy jeszcze kilka pomysłów w zanadrzu i zachęcamy wszystkich do wspólnej zabawy.

Na razie muzyczne przerwy będą się odbywać od poniedziałku do czwartku, na pierwszej długiej przerwie w auli szkolnej. Już nie możemy doczekać się poniedziałku. Będziemy tańczyć "czekoladę" :)

Galeria zdjęć

Dzień Głośnego Czytania 2023

SuperUser.

W miniony wtorek uczniowie klasy V a wraz z wychowawczynią odwiedzili swoich młodszych kolegów i koleżanki z klasy II a. Okazją do spotkania był obchodzony nie tak dawno Dzień Głośnego Czytania. Wpisaliśmy się tym sposobem także w realizowaną od wielu lat w naszej szkole akcję Fundacji ABC XXI pod hasłem "Cała Polska czyta dzieciom". 

Piątoklasisci nie przyszli sami, towarzyszyły im bohaterki książki, ktorą zaproponowaliśmy drugakom do wspólnego czytania, kolorowe skarpetki. A dokładnie 10 skarpetek (cztery prawe i sześć lewych) :) z książki pani Justyny Bednarek. W powieści skarpetki przeżywały niesamowite przygody, a nam było bardzo miło, że kilka z nich mogliśmy przybliżyć młodszym dzieciom.

Drugoklasiści poznali więc historię skarpetki, która została znaną aktorką, skromnej szarej "niedoparki", która zaopiekowała się mysimi sierotami oraz przebojowej, aktywnej otulistópki, która została znanym i cenionym politykiem. Dzieci zrelaksowane i zasłuchane spędziły z sympatycznymi skarpetkami całą godzinę, a przygody pozostałej siódemki kolorowych bohaterek poznają już na lekcjach ze swoją panią, bowiem "Niesamowite przygody 10 skarpetek" są ich lekturą szkolną. 

Cykl książek o skarpetkach liczy kilka tomów. Dzięki zakupowi nowych lektur w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka szkolna może się pochwalić, że posiada całą kolekcję, jak również inne tytuły autorstwa J. Bednarek. Zachęcamy do wypożyczania i czytania!

Galeria zdjęć

Wycieczka integracyjna do Puław i Kazimierza Dolnego

SuperUser.

26 września 2023 roku odbyła się wycieczka integracyjna klas czwartych do Puław i Kazimierza Dolnego. W wyjeździe wzięła udział również klasa 8A, która w ten sposób rozpoczęła ostatni rok nauki w naszej szkole.

Chociaż wczesnym rankiem pogoda nie napawała zbytnim optymizmem – było pochmurno i padał lekki deszcz – nasi podróżnicy w doskonałych humorach ruszyli w ponad trzygodzinną podróż. I okazało się, że słusznie – Puławy przywitały nas co prawda jeszcze lekko zachmurzonym niebem, ale już Kazimierz zwiedzaliśmy w przepięknym, nieomal letnim słońcu.

A co widzieliśmy na wycieczce?

Po pierwsze przepiękny park założony w Puławach przez księżnę Izabelę Czartoryską. Stare drzewa, cisza i spokój, malownicze widoki to wszystko pozwoliło się nam zrelaksować po długiej podróży. Szczególne zainteresowanie wzbudziły pawie licznie przechadzające się po zamkowym dziedzińcu oraz woliera w której mogliśmy podziwiać bażanty złociste i bażanty bananowe. W samym parku obejrzeliśmy Domek Gotycki i Świątynię Sybilli oraz przeszliśmy wzdłuż starorzecza Wisły, które obecnie stanowi staw bogato zarośnięty tatarakiem i pałką wodną.

Dzień Chłopaka w klasach młodszych

MK.

W miniony piątek, w przeddzień kalendarzowego święta chłopców czyli Dnia Chłopaka dziewczynki z każdej klas młodszych, we współpracy z rodzicami i nauczycielami, postanowiły miłym akcentem wyróżnić chłopców. Pomysłów było co nie miara - dziewczynki z kl 2a urządziły zawody sportowe, dziewczynki z klasy 2b przygotowały zadania ukryte w balonach, dziewczynki z klasy 3a zaśpiewały dla chłopców, dziewczynki z klasy 3b przygotowały łamigłówki. Oczywiście każdy młody mężczyzna został nagrodzony słodkim i praktycznym upominkiem. Najważniejsze, że tego dnia wszyscy się dobrze bawiliśmy:)

Galeria zdjęć

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl