Polish English French German


Konkursy religijne

MK.

Drodzy uczniowie w roku szkolnym 2019/2020 zapraszam Was do wzięcia udziału w wielu ciekawych konkursach zarówno szkolnych, gminnych, diecezjalnych jak i ogólnopolskich.

Jak co roku tradycyjnie zachęcam do wzięcia udziału w konkursie Biblijnym.

1.Konkurs Biblijny: Gr. młodsza - kl. IV – VI;   Gr. starsza - kl. VII – VIII;   Tekst: Ewangelia wg. św. Łukasza.   Etapy: szkolny - 8 stycznia 2020 roku; rejonowy - 21 marzec 2020 roku; diecezjalny - 7 maja 2020 roku.

2. Konkurs ,, Mój szkolny kolega z misji.”

3. XIV Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie.

Wszystkich chętnych uczniów proszę o zgłoszenie się do swoich katechetów w celu uzyskania dokładniejszych informacji.

Anna Kędzierska

"Mała książka - wielki człowiek"- wyprawki czytelnicze dla najmłodszych w gołczańskiej bibliotece

MK.

Gminna Biblioteka serdecznie zaprasza dzieciaki w wieku 3-6 lat wraz z rodzicami do wzięcia udziału w projekcie „Mała książka - wielki człowiek”. W Wypożyczalni dla Dzieci czeka na najmłodszych czytelników zestaw Wyprawek Czytelniczych.

Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki i zostanie do niej zapisany, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna,  przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: www.wielki-czlowiek.pl

Kampania społeczna „Mała książka wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze: książkę z wierszami dla dzieci najwybitniejszych polskich poetów oraz broszurę informacyjną o roli czytania w rozwoju młodego człowieka. W 2017 r. w ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu rozdaliśmy 100 tys. Wyprawek Czytelniczych w 360 szpitalach w całej Polsce, a w 2018 r. na nowo narodzone dzieci czeka aż 360 tys. wyprawek.

Projekt nawiązuje do kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

07.09.2019r. Narodowe Czytanie 2019 w Gminie Gołcza

MM.

Tegoroczną edycję Narodowego Czytania 2019 zorganizowano w Klubie Senior + w Mostku.  Patronat honorowy nad imprezą objął Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik.

Na lekturą 8 edycji akcji wybrano 8 wybitnych polskich nowel. Uczestniczy Narodowego Czytania 2019 w gminie Gołcza wysłuchali  „Katarynki”  Bolesława Prusa.

Lekturę czytali:

Wojewoda Małopolski – Piotr Ćwik

Wójt Gminy Gołcza – Lesław Blacha

Proboszcz Parafii Mostek  – ks. Jacek Kalkowski

Przewodnicząca Stowarzyszenia  na Rzecz Rozwoju Gminy Gołcza– Maria Orłowska

Mieszkanka sołectwa Gołcza – Anna Cembrzyńska

Seniorzy z Klubu Senior + w Mostku w osobach – Wiesława Kowalska, Urszula Jasłowska, Wiesław Domagała, Stefan Duda, Ireneusz Mucha.

Uczennica Szkoły Podstawowej w Gołczy – Anna Skotnicka.

Czytanie lektury uzupełniło historyczno – literackie wprowadzenie na temat noweli i jej autora oraz wystawa tematyczna.

Wśród słuchaczy  rozlosowano darmowe egzemplarze książki z pamiątkową pieczęcią akcji.

Najmłodsi uczestnicy otrzymali nakręcane katarynki, które szczególny sentyment wzbudziły wśród dorosłych. Jeszcze długo po zakończeniu spotkania można było usłyszeć delikatne dźwięki pamiątkowych katarynek.

W drugiej części spotkania odbył się koncert muzyki filmowej w wykonaniu zespołu „Big Band”.  Niektórym – zwłaszcza najmłodszym – trudno było się oprzeć tanecznym rytmom.

Słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników przygotowali seniorzy z Klubu Senior+ oraz panie z KGW Wysocice.

Organizatorzy: Urząd Gminy Gołcza, Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza, Klub Senior+ w Mostku serdecznie dziękują wszystkim, którzy czytali z nami "Katarynkę" lub w jakikolwiek sposób włączyli się do akcji.

Na kolejne Narodowe Czytanie zapraszamy za rok!

Zapraszamy do galerii zdjęć BiOAK.

Zielona Szkoła 2019

MK.

Czas szybko mija, ale wspomnienia pozostają……

W dniach od 2 do 12 czerwca 2019 r. uczniowie klas III- VII naszej szkoły uczestniczyli w Zielonej Szkole.W tym roku miejscem pobytu była Łeba, jedna z najładniejszych i najczęściej odwiedzanych miejscowości nad Bałtykiem. Położona na obrzeżu Słowińskiego Parku Narodowego, który może poszczycić się szerokimi piaszczystymi plażami, jeziorami w sąsiedztwie lasów oraz unikalnymi wydmami ruchomymi.

Pobrzeże Łebskie jest miejscem szczególnym, o walorach zdrowotnych,a mikroklimat przyciąga turystów w okresie całego roku. Dlatego też zakwaterowani byliśmy w przepięknym Ośrodku Wczasowym Chemar 2, który jest usytuowany w najbardziej urokliwej części Łeby, w dzielnicy turystyczno-wypoczynkowej, otoczony kompleksem leśnym, tuż przy plaży. Stanowił on dogodną bazę wypadową do zwiedzania Łeby, Słowińskiego Parku Narodowego i malowniczego nadbrzeża.

Program Zielonej Szkoły był bardzo bogaty, urozmaicony i ciekawy. Każdego dnia czekało na nas mnóstwo atrakcji i miłych, często słodkich niespodzianek. Podczas pobytu poznaliśmy wiele ciekawych miejsc, poszerzyliśmy swoją wiedzę przyrodniczą, geograficzną, historyczną i społeczną.

Oto najważniejsze atrakcje naszego pobytu na Zielonej Szkole w Łebie:

 • wycieczka z przewodnikiem do Słowińskiego Parku Narodowego - przejazd kolejką bajkową do Rąbki, rejs statkiem po Jeziorze Łebskim do wyrzutni rakiet, przejście wzdłuż parku (ok.2 km), spacer po ruchomych wydmach i zabawy na Górze Łąckiej, zwiedzanie z kustoszem Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce;
 • wycieczka po Łebie - poznanie legendy oraz historii tego miasta, zwiedzanie najciekawszych miejsc m.in. „ścieżkę czasu”- Aleję Prezydentów na deptaku, najstarszy budynek w Łebie, spacer do portu rybackiego ( rozmowa z rybakami i poznanie ich pracy) ;
 • rejs statkiem Gryf po Morzu Bałtyckim;
 • autokarowa, całodniowa wycieczka do Trójmiasta z przewodnikiem -zwiedzanie Gdyni,starówki Gdańska (pomnik Neptuna, Dwór Artusa itd.) oraz Sopotu ze wstępem na molo;
 • wyjazd do Sea Parku w Sarbsku- oglądanie oceanarium z prehistorycznymi rybami i filmu „Przygody Błękitka”. Podziwianie flory i fauny mórz i oceanów, a także zapoznanie się
  z kulturą i historią regionu pomorskiego. W alejkach parku oglądanie eksponatów różnych zwierząt żyjących w oceanach: wielorybów, delfinów, morświnów i rekinów. Zwiedzanie statku do góry nogami imini zoo. Uczestniczenie w karmieniu fok i oglądanie popisów akrobatycznych tych zwierząt w dużych basenach;
 • całodniowa wizyta w największym w Polsce Rodzinnym Parku Rozrywki Dino Parku w Łebie - pełna przygód i atrakcji trasa - Park Dinozaurów na 20ha terenie (trójwymiarowe gady naturalnej wielkości,jaskinia praludzi), plac zabaw, przejazd meleksem po bajkowej krainie Czerwonego Kapturka, kino 7D, zamek strachu , Bajlandia, Diabelski Młyn,wodne zjeżdżalnie (zjazd na pontonie),Gabinet Magicznych Luster, pojazdy Flinstonów , Wioska indiańska (strzelanie z wiatrówki i z łuku, kopalnia złota), przejazd pojazdem Hobbita, mini zoo dla dzieci, animacje pirackie i inne atrakcje;
 • przedstawienia teatralne w ośrodku Diuna-„Gwiezdny Teatr” i „Morska opowieść”;
 • zajęcia sportowe z instruktorem na plaży i boisku sportowym na terenie ośrodka;
 • zajęcia artystyczne z animatorką;
 • dwie dyskoteki integracyjne oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek z grupą rówieśników ze szkoły z Sosnowca, przebywających również na Zielone Szkole w Ośrodku Wypoczynkowym Chemar 2;
 • chrzest morski– spotkanie z Neptunem i Prozerpiną,przeprowadzenie chrztu nad brzegiem morza, nadanie każdemu imienia morskiego.

Ponadto w czasie naszego pobytu na Zielonej Szkole uczestniczyliśmy w konkursach, codziennie też korzystaliśmy z boisk sportowych, siłowni, stołu bilardowego i placu zabaw, znajdujących się na terenie ośrodka. Pogoda nam sprzyjała więc nie brakowało spacerów i zabaw na plaży, kąpieli słonecznychi morskich. To co przeżyliśmy na zawsze zostanie w naszej pamięci!

Podczas wyjazdu na Zieloną Szkołę w Łebie opiekowały się nami nasze nauczycielki: pani dyrektor Zdzisława Kyć, pani Maria Mikuła, pani Elżbieta Papaj i pani Danuta Ochocka –Dymek. Zorganizowały też ten pobyt i dbały o dobrą zabawę i nasze bezpieczeństwo.

Uczestnicy Zielonej Szkoły w Łebie

Galeria zdjęć

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com