Polish English French German


28.02.2020r. Przedstawienia Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa

MK.

28 lutego wystąpił dla naszych uczniów Teatr Edukacji i Profilaktyki Maska z Krakowa. Dzieci z przedszkola, oddziałów 0 oraz klas I - III obejrzały spektakl pt. "Być dorosłą bardzo chciała i na miotle odleciała". Przedstawienie poruszało temat bezpieczeństwa na drodze, w domu. Zwracało uwagę na to, dlaczego należy uważać na nieznajomych. Uczniowie z klas IV - VIII obejrzeli spektakl pt. "Zaplątani w sieci", którego celem było udowodnienie młodzieży,  że internet i technologia to jedynie niewielki dodatek do naszego życia, a nie jak sądzi większość- jego stały element, bez którego nie da się funkcjonować.

Obydwa spektakle cieszyły sie dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i młodzieży.

Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za sfinansowanie przedstawień.

Galeria zdjęć

Kosmiczny tydzień naszych przedszkolaków

MK.

W ostatnim tygodniu przedszkolaki poznawały Kosmos. Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowań dzieci otaczającym nas Wszechświatem. W trakcie różnego rodzaju zabaw i zajęć przedszkolaki poznały planety Układu Słonecznego, poszerzyły słownik pojęciowy o wyrazy związane z Kosmosem i Układem Słonecznym oraz poznały zawód kosmonauty. Wykonały też wiele ciekawych prac plastycznych. Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w zajęciach. Był to tydzień wspaniałych wrażeń.

A. Cencek

Galeria zdjęć

20.02.2020r. Wycieczka do Centrum Edukacji Lotniczej w Balicach

MK.

20 lutego odbyła się wycieczka do Krakowa. Uczestniczyło w niej 24 uczniów. Pierwszym punktem wycieczki był Kopiec Kościuszki – jeden z pięciu kopców Krakowa, wzniesiony w latach 1820 – 1823, poświęcony wybitnemu Polakowi – Tadeuszowi Kościuszce. Kopiec Kościuszki to unikatowe miejsce na mapie Krakowa i Małopolski. Po wejściu na Kopiec mieliśmy okazję podziwiać piękną panoramę miasta. Z Kopca Kościuszki zobaczyliśmy jedną z najpiękniejszych panoram Krakowa, z widokiem na najbardziej charakterystyczne miejsca na starym mieście – Wawel, Bazylikę Mariacką, Sukiennice czy Rynek Główny. Następnie zwiedziliśmy wystawy czasowe znajdujące się w zabytkowych wnętrzach Fortu. Pierwsza wystawa to Sekrety Twierdzy Kraków. W nastrojowych wnętrzach Kaponiery zobaczyliśmy makietę ilustrującą nam m.in. bitwę o Kraków z grudnia 1914 roku. Następnie weszliśmy do zrekonstruowanych w skali 1:1 okopów, ulokowanych w cieniu pełnowymiarowej repliki moździerza M-11. Chwilę później stanęliśmy "twarzą w twarz" z najwybitniejszymi Polakami, odwiedzając wystawę figur woskowych. Charakter wystawy tłumaczy sam jej tytuł: "POLAKÓW DROGI DO WOLNOŚCI". To jedyne miejsce, gdzie pod jednym dachem spotkać można najwybitniejszych Polaków którzy, nie tylko orężem, walczyli w imię wolności. Realistyczne figury wykonane w skali 1:1, ubrane są w stroje z epoki, przedstawione są w interesujących aranżacjach. I tak, wśród przedstawicieli czynu zbrojnego zobaczyliśmy generała Józefa Dąbrowskiego, Bartosza Głowackiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród walczących piórem nie mogło zabraknąć Adama Mickiewicza oraz Henryka Sienkiewicza. Obok nich Fryderyk Chopin oraz Jan Matejko. Czekał na nas również wielki polityk Ignacy Paderewski. Z papieskiego śmigłowca powitał nas Jan Paweł II nieopodal kanonizowanej przez Niego w pobliskich Łagiewnikach Siostry Faustyny.

19.02.2020r. Spektakl "Kamienie na szaniec"

MK.

19 lutego 2020 roku uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć przedstawienie „Kamienie na szaniec”, przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza. Spektakl został wystawiony w Domu Kultury w Wolbromiu. Bohaterowie powieści Aleksandra Kamińskiego to postacie prawie mityczne, ceniące prawdziwe wartości, wyróżniające się walecznością, zatem ukazanie ich na scenie stanowi nie lada wyzwanie dla twórców widowiska teatralnego.

Reżyser i zarazem autor scenariusza Marek Lis – Orłowski wybrał z lektury najbardziej znaczące fakty, a istotnym i ważnym uzupełnieniem ukazywanych na scenie wydarzeń i dialogów były filmy dokumentalne i archiwalne zdjęcia. W ten sposób powstała niezwykła lekcja historii, ukazująca los pokolenia doświadczonego przez wojnę, w którą wpleciono opowieść o miłości. Postawy Rudego, Zośki i Alka w istotnejmierze kształtują nasze pojmowanie patriotyzmu i poświęcenia. Niezłomność, lojalność, męstwo i hart ducha to cechy niezmiernie ważne dla młodych Polaków walczących z wrogiem.

Aktorzy, odtwarzający role głównych bohaterów, w przystępny dla młodego widza sposób starali się oddać trudną codzienność okupacyjnego życia. Dzięki nim Alek, Rudy i Zośka wydają się ludźmi bliskimi, umiejącymi się cieszyć z drobiazgów, a przede wszystkim kochać. Mimo grozy wojny zdobywają wiedzę i nowe umiejętności, tańczą. Realistycznie ukazane sceny walki z Niemcami pozwoliły widzom dostrzec cały dramatyzm życia Polaków, biorących udział w dywersyjnych akcjach skierowanych przeciwko okupantowi.„ Kamienie na szaniec” Narodowego Teatru Edukacji są przedstawieniem godnym polecenia wszystkim, którzy pragną zobaczyć na scenie młodych bohaterów opisanych przez A. Kamińskiego.

D. Kaczmarczyk

Dzień Babci i Dziadka 2020

MK.

Z opóźnieniem, ale w bardzo gorącej atmosferze, dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas „O” świętowały Dzień Babci i Dziadka. Pod kierunkiem swoich wychowawców przygotowały piękny program artystyczny o nazwie „Taniec z Gwiazdeczkami”. Było to widowiskowe taneczne show, w którym wystąpiło pięć wspaniałych grup prezentując znane tańce. Był skoczny hip-hop w wykonaniu grupy „Chatka Puchatka”, dynamiczne paso doble zatańczone przez dzieci z grupy „Słoneczka”, gorącą sambę zaprezentowała grupa „Wesołe Skrzaty”, energetycznego rock&rolla zatańczyła grupa „Biedroneczki”, a pięknym krakowiakiem zakończyły dzieci z klas „O”. Po wręczeniu kryształowych kul, które otrzymały wszystkie grupy taneczne, dzieci zaśpiewały wspólnie piosenkę „Niech nam żyją wszystkie Babcie i Dziadkowie”. Po występach trudno było nie zauważyć, jak wielkie wzruszenie malowało się na twarzach Babć i Dziadków. A to nie był koniec niespodzianek. Dla gości została przygotowana loteriada, w której do wygrania były: ufundowane przez Dom Kultury w Wolbromiu 3 podwójne zaproszenia na spektakl muzyczny „Aj waj- czyli historie z cynamonem” w wykonaniu grupy Rafała Kmity, pyszna kolacja dla dwóch osób, na którą zaprosili właściciele „Karczmy Jaksice” oraz masaż w gabinecie fizjoterapeutycznym DRÓŻDŻ- MED u Pani Moniki Dróżdż. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom.

Chwilę oddechu od zabawy dziadkowie złapali przy słodkim poczęstunku, przygotowanym przez rodziców przedszkolaków.

A. Błaut

Galeria zdjęć

Zaproszenie

MK.

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, w najbliższy piątek 28 lutego, na spektakle o tematyce bezpieczeństwa, które zagra dla nas Teatr Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa.

9: 30 - przedszkola, klasy 0, I - III - bajka " Być dorosłą bardzo chciała i na miotle odleciała"

10:30- klasy IV - VIII - spektakl " Zaplątani w sieci"

Spektakle odbędą sie w hali widowiskowo - sportowej.

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com