baner1

02.09.2019 Rozpoczęcie Roku Szkolnego

INFORMACJA

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

8:00     Msza św.

9:00     Oddziały Przedszkolne – spotkania w salach

            Klasy 0 – 8 spotkanie w hali widowiskowo – 

             sportowej

Zielona Szkoła 2019

Czas szybko mija, ale wspomnienia pozostają……

W dniach od 2 do 12 czerwca 2019 r. uczniowie klas III- VII naszej szkoły uczestniczyli w Zielonej Szkole.W tym roku miejscem pobytu była Łeba, jedna z najładniejszych i najczęściej odwiedzanych miejscowości nad Bałtykiem. Położona na obrzeżu Słowińskiego Parku Narodowego, który może poszczycić się szerokimi piaszczystymi plażami, jeziorami w sąsiedztwie lasów oraz unikalnymi wydmami ruchomymi.

Pobrzeże Łebskie jest miejscem szczególnym, o walorach zdrowotnych,a mikroklimat przyciąga turystów w okresie całego roku. Dlatego też zakwaterowani byliśmy w przepięknym Ośrodku Wczasowym Chemar 2, który jest usytuowany w najbardziej urokliwej części Łeby, w dzielnicy turystyczno-wypoczynkowej, otoczony kompleksem leśnym, tuż przy plaży. Stanowił on dogodną bazę wypadową do zwiedzania Łeby, Słowińskiego Parku Narodowego i malowniczego nadbrzeża.

Program Zielonej Szkoły był bardzo bogaty, urozmaicony i ciekawy. Każdego dnia czekało na nas mnóstwo atrakcji i miłych, często słodkich niespodzianek. Podczas pobytu poznaliśmy wiele ciekawych miejsc, poszerzyliśmy swoją wiedzę przyrodniczą, geograficzną, historyczną i społeczną.

Oto najważniejsze atrakcje naszego pobytu na Zielonej Szkole w Łebie:

  • wycieczka z przewodnikiem do Słowińskiego Parku Narodowego - przejazd kolejką bajkową do Rąbki, rejs statkiem po Jeziorze Łebskim do wyrzutni rakiet, przejście wzdłuż parku (ok.2 km), spacer po ruchomych wydmach i zabawy na Górze Łąckiej, zwiedzanie z kustoszem Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce;
  • wycieczka po Łebie - poznanie legendy oraz historii tego miasta, zwiedzanie najciekawszych miejsc m.in. „ścieżkę czasu”- Aleję Prezydentów na deptaku, najstarszy budynek w Łebie, spacer do portu rybackiego ( rozmowa z rybakami i poznanie ich pracy) ;
  • rejs statkiem Gryf po Morzu Bałtyckim;
  • autokarowa, całodniowa wycieczka do Trójmiasta z przewodnikiem -zwiedzanie Gdyni,starówki Gdańska (pomnik Neptuna, Dwór Artusa itd.) oraz Sopotu ze wstępem na molo;
  • wyjazd do Sea Parku w Sarbsku- oglądanie oceanarium z prehistorycznymi rybami i filmu „Przygody Błękitka”. Podziwianie flory i fauny mórz i oceanów, a także zapoznanie się
    z kulturą i historią regionu pomorskiego. W alejkach parku oglądanie eksponatów różnych zwierząt żyjących w oceanach: wielorybów, delfinów, morświnów i rekinów. Zwiedzanie statku do góry nogami imini zoo. Uczestniczenie w karmieniu fok i oglądanie popisów akrobatycznych tych zwierząt w dużych basenach;
  • całodniowa wizyta w największym w Polsce Rodzinnym Parku Rozrywki Dino Parku w Łebie - pełna przygód i atrakcji trasa - Park Dinozaurów na 20ha terenie (trójwymiarowe gady naturalnej wielkości,jaskinia praludzi), plac zabaw, przejazd meleksem po bajkowej krainie Czerwonego Kapturka, kino 7D, zamek strachu , Bajlandia, Diabelski Młyn,wodne zjeżdżalnie (zjazd na pontonie),Gabinet Magicznych Luster, pojazdy Flinstonów , Wioska indiańska (strzelanie z wiatrówki i z łuku, kopalnia złota), przejazd pojazdem Hobbita, mini zoo dla dzieci, animacje pirackie i inne atrakcje;
  • przedstawienia teatralne w ośrodku Diuna-„Gwiezdny Teatr” i „Morska opowieść”;
  • zajęcia sportowe z instruktorem na plaży i boisku sportowym na terenie ośrodka;
  • zajęcia artystyczne z animatorką;
  • dwie dyskoteki integracyjne oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek z grupą rówieśników ze szkoły z Sosnowca, przebywających również na Zielone Szkole w Ośrodku Wypoczynkowym Chemar 2;
  • chrzest morski– spotkanie z Neptunem i Prozerpiną,przeprowadzenie chrztu nad brzegiem morza, nadanie każdemu imienia morskiego.

Ponadto w czasie naszego pobytu na Zielonej Szkole uczestniczyliśmy w konkursach, codziennie też korzystaliśmy z boisk sportowych, siłowni, stołu bilardowego i placu zabaw, znajdujących się na terenie ośrodka. Pogoda nam sprzyjała więc nie brakowało spacerów i zabaw na plaży, kąpieli słonecznychi morskich. To co przeżyliśmy na zawsze zostanie w naszej pamięci!

Podczas wyjazdu na Zieloną Szkołę w Łebie opiekowały się nami nasze nauczycielki: pani dyrektor Zdzisława Kyć, pani Maria Mikuła, pani Elżbieta Papaj i pani Danuta Ochocka –Dymek. Zorganizowały też ten pobyt i dbały o dobrą zabawę i nasze bezpieczeństwo.

Uczestnicy Zielonej Szkoły w Łebie

Galeria zdjęć

Pożegnanie absolwentów i zakończenie roku szkolnego 2018/2019

W tym roku szkolnym dość wcześnie, bo już 19 czerwca pożegnaliśmy absolwentów ostatniego rocznika gimnazjum i pierwszego rocznika uczniów, którzy skończyli ośmioletnią szkołę podstawową. W uroczystej akademii można było usłyszeć słowa uznania i podziękowania dla Dyrekcji szkoły, Wychowawców, Nauczycieli, Pracowników oraz Rodziców. Uczniowie zapewnili, że z optymizmem wyruszają w dalszą podróż, pełni wiary, że zdobyta w szkole wiedza i umiejętności pozwolą im pewnie kroczyć przez życie, odkrywając jego tajemnice i podejmować nowe ciekawe wyzwania.

Dyrektor szkoły nagrodziła uczniów, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce oraz życzyła wszystkim uczniom słonecznych i bezpiecznych wakacji.

Na uroczystości zakończenia roku szkolnego zaprezentował się również Szkolny Chór Jutrzenka, można było wysłuchać koncertu jak zawsze świetnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej - Gminy Gołcza oraz podziwiać występy formacji tanecznych z BiOAKu w Gołczy.

Wakacje 2019 czas zacząć!

Galeria zdjęc z oddziału przedszkolnego

Pożegnanie uczniów klas 8 i 3Gim

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019

Z wizytą u Koziołka Matołka - wyjazd integracyjny do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie

17 czerwca uczniowie klasy II SP w Gołczy wraz z dziadkami oraz kilkoro seniorów z Klubu Senior+ w Mostku wyruszyli na spotkanie z legendarnym Koziołkiem Matołkiem.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od parku otaczającego bajkowe muzeum. Wśród bogatej roślinności, kryły się postacie znane z bajek i miejsca, gdzie można odpocząć z książką. Nie mogło też zabraknąć stada żywych koziołków, które nieustannie domagały się uwagi.

Kolejnym punktem była wizyta w Bajkowym Świecie – magicznej krainie, która jest połączeniem niezwykłego muzeum z interaktywna wystawą. Można było zobaczyć tam prawdziwe ziarnko grochu, które nie dawało spać księżniczce, piegi z Akademii Pana Kleksa, przejechać się pociągiem, który leci w kosmos, a także zanurza się w morską głębinę, posłuchać bicia serca smoka i bajek opowiadanych przez kwiaty w magicznym ogrodzie.

Uczestnicy podzielani na trzy drużyny wędrując przez magiczną krainę wykonywali przeróżne zadania i rozwiązywali zagadki. Najwięcej entuzjazmu wzbudziło szukanie klucza otwierającego przejście  w grocie trolla, przejażdżka magiczną kolejką i biblioteka z czytelnią na wieży.

Wycieczkę zakończyliśmy w Nowym Korczynie - w posiadającej tytuł pizzerii roku - zajadając się przysmakami.

Europejskie Centrum Bajki zachwyciło dzieci, a także seniorów, którzy na nowo mogli odkryć w sobie dziecko. Wszystkich , którzy jeszcze nie mieli okazji odwiedzić tego miejsca zachęcamy! Bajkowy świat czeka na Was!

Wycieczka odbył się  w ramach zadania: "W poszukiwaniu straconego czasu - wyprawa w świat książek i nie tylko" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zapraszamy do galerii zdjęć BiOAKu.

14.06.2019 Wycieczka do Tarnowskich Gór

 Dnia 14 czerwca wych. kl.Va pani Elżbieta Seweryn zorganizowała piękną całodniową wycieczkę na Górny Śląsk. Oprócz kl.Va wzięły w niej udział kl. VIb i IIa wraz z wych. D. Kaczmarczyk i B. Ślęzak – Wiszniewską. Atrakcji było co niemiara! - Pałac Kawalera w Świerklańcu, sanktuarium MB Piekarskiej, McDonald's, pyszne lody w parku...

Najważniejszymi jednak punktami programu programu były: Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach i Muzeum Chleba w Radzionkowie. Najpierw udaliśmy się do Kopalni Srebra, gdzie po krótkim zwiedzaniu sal muzealnych zjechaliśmy windą w dół na głębokość 40,5 m do prawdziwej kopalni!!! Wzorem górników, którzy niegdyś tam pracowali, przemierzaliśmy wąskie, ciemne korytarze i tunele (bardzo przydatne okazały się kaski, zwłaszcza dla osób wysokich). Jeden z odcinków, wypełniony wodą, pokonaliśmy specjalnymi łodziami. Poczuliśmy klimat dawnej górniczej pracy. Było ciemno, zimno i trochę straszno...!

Za to potem w Muzeum Chleba i Szkoły było już tylko ciepło, miło i bezpiecznie. Podziwialiśmy zgromadzone tu eksponaty, dotyczące historii wytwarzania chleba, czyli np. maszyny, urządzenia i naczynia. Obejrzeliśmy filmy, które przybliżyły nam m. in. proces produkcji chleba i uświadomiły, jaką wartość powinien stanowić dla nas „nasz chleb powszedni” i jakim szacunkiem powinniśmy go darzyć! Mogliśmy też własnoręcznie uformować i upiec pieczywo w formie małej chałki, którą z apetytem niektórzy z nas zjedli.  W muzeum zwiedziliśmy też dawną salę szkolną, gdzie pozwolono nam zająć miejsca w zabytkowych drewnianych ławach i poćwiczyć pisanie na specjalnych tabliczkach.

Z kolei ruszyliśmy w stronę Świerklańca, mijając po drodze Piekary Śląskie, gdzie zajrzeliśmy na krótką chwilę do Bazyliki z cudownym obrazem Matki Boskiej Piekarskiej. Jest to bardzo ważny dla mieszkańców Górnego Śląska ośrodek kultu maryjnego. Mówi się też o tym miejscu – duchowa stolica Górnego Śląska.  W Świerklańcu zwiedziliśmy Pałac Kawalera, a potem spacerowaliśmy alejami po niezwykle pięknym parku, gdzie niegdyś znajdował się pałac zwany Małym Wersalem. Podziwialiśmy rzeźby i fontanny, ogromny staw oraz niezwykle gatunki drzew, np. 120-letnie dęby, sosny wejmutki i wiele innych.

Przez cały czas towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda. Jednak podczas spaceru upał zaczął nam się coraz bardziej dawać we znaki, dlatego postanowiliśmy odpocząć w parkowej kawiarni, gdzie uraczyliśmy się lodami i chłodnymi napojami. Po tym, prawie godzinnym odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną. Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń.

     Zapraszamy do fotorelacji, a pani Seweryn DZIĘKUJEMY!!!  za wspaniałą wycieczkę.  

                                                 Uczniowie kl. IIa wraz z wych. B.Wiszniewską

Galeria zdjęć

Akcja Żonkile 2019

Uczniowie klasy 8b wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej, upamiętniającej 76 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

certyfikat zonkile 1

Podsumowanie Projektu "Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata jako ponadczasowy wzór postaw"

     Podsumowanie Projektu Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata jako ponadczasowy wzór postaw zorganizowanego przez Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Katedrę UNESCO ds. Edukacji o Holokauście

     Projekt Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata jako ponadczasowy wzór postaw okazał się, według nas uczniów klasy 8b [Agata Domagała, Klaudia Studzińska, Sebastian Seweryn, Olaf Żak], dość ciekawym sposobem na zapoznanie z historią Polaków Bohaterów ratujących Żydów podczas okupacji hitlerowskiej oraz stał się idealną okazją do tego, abyśmy dzielili się zdobytą wiedzą wśród rówieśników.

Wszystko zaczęło się od tego, że w czteroosobowej grupie wraz z panią wychowawczynią pojechaliśmy do Katedry UNESCO ds. Edukacji o Holokauście w Instytucie Europeistyki UJ w Krakowie. W projekcie badawczym brało udział 10 szkół: z Warszawy, Świdnika, Chojnowa, Radomia, Zielonki, Białegostoku, Wrocławia, Szydłowca, Kalisza oraz rzecz jasna z Gołczy. Byliśmy najmłodszymi uczestnikami. Podczas pierwszego zjazdu wzięliśmy udział w grze terenowej, podczas której wcielaliśmy się w różne postaci np. aptekarza pracującego w getcie krakowskim oraz dziewczynki. Postacie te pomagały nam wyobrazić sobie, jak naprawdę wyglądało życie żydowskich mieszkańców krakowskiego getta. Wszystkie grupy przemierzały drogę wokoło miejsca, gdzie kiedyś było getto, a teraz mieszkają zwykli ludzie lub są zlokalizowane ciekawe muzea takie, jak np. Apteka pod Orłem, której właścicielem był jedyny Polak mieszkający w getcie Tadeusz Pankiewicz czy Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera.

6.06.2019 Wesołe Skrzaty w ZOO

6 czerwca 2019 roku odbyła się wycieczka naszych najmłodszych przedszkolaków do krakowskiego ZOO. Kontakt z naturą, piękna pogoda, wspaniałe egzotyczne zwierzęta dały dzieciom, ale także rodzicom wiele radości i wrażeń.

A.Cencek

Galeria zdjęć

Bieszczadzka przygoda

29 maja uczniowie klasy IIIA wraz z nauczycielami wyjechali na czterodniową wycieczkę w Bieszczady.

            Pierwszym przystankiem naszej wyprawy była Trzcinica, gdzie znajduje się Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. W wyniku prac wykopaliskowych odkryto tutaj jedną z najstarszych osad w Polsce oraz wiele zabytków dawnej sztuki i rzemiosła.

            Karpacka Troja to najlepiej zachowane grodzisko wczesnośredniowieczne w Małopolsce i jedno z najstarszych grodzisk słowiańskich. W okresie wczesnego średniowiecza (780-1031 r. n.e.) znajdował się tu potężny gród, centralny ośrodek jednego z plemion zamieszkujących w tym czasie Małopolskę. W trakcie badań prowadzonych w Trzcinicy odkryto ponad 160 tys. zabytków i przebadano konstrukcje obronne.

            Na bazie tych odkryć powstał niepowtarzalny w skali europejskiej Skansen Archeologiczny - Oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Karpacka Troja to teren grodziska, „Wały Królewskie" oraz obszar u jego podnóża, zwany parkiem archeologicznym.

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl