Polish English French German


03.10.2019r. Spotkanie z "Wiewiórkami, które nie chciały się dzielić"

MM.

okladka

Idzie jesień…. Zwierzęta gromadzą zapasy. Wiewiórki chowają w swoich dziuplach lub zakopują w ziemi żołędzie i inne przysmaki. Czy będą umiały się nimi podzielić gdy nastanie zima?

Oddział „Wesołe skrzaty” pod kierunkiem pani Anny Cencek miał okazję poznać bliżej życie wiewiórek i ich zdolność do dzielenia się jedzeniem. Przedszkolaki wysłuchały czytanej przez bibliotekarza BiOAKu bajki autorstwa Rachel Bright i Jima Field’a. Następnie wszyscy wzięli udział zabawie „Gromadzimy zapasy”, do której użyliśmy bajkowej „ostatniej szyszki w sezonie”.

Mam nadzieję, że umiejętności dzielenia się od przedszkolaków będą mogły nauczyć się nie tylko wiewiórki.

AS

IMG 4867

03.10.2019r. Ekoprzedstawienia

MM.

26.09 4

Ekodoradca zaprosił grupę teatralną: "TEATR NIEWIELKI" z Krakowa. Odbyły się dwa przedstawienia: Pierwsze pt: "Czarownica niska emisja", dla dzieci z klas 0-3 oraz drugie pt: "Najważniejsza lekcja", dla dzieci z klas 4-8. Przedstawienia poruszały tematy zanieczyszczeń powietrza, oddziaływania na człowieka i jego zdrowie oraz segregacji śmieci. Dzieci brały czynny udział w konkursach organizowanych podczas przedstawień.

Galeria zdjęć


Paweł Cencek

02.10.2019r. Tajemnica mumii - październikowe spotkanie DKK dla dzieci i młodzieży

MM.

Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży poświęciliśmy kolejnej książce Martina Widmarka.

Rozwiązywaniu zagadki kryminalnej towarzyszyła próba zrobienia własnej mumii, bo czymże byłaby dyskusja o tajemnicy mumii bez mumii?

"Tajemnica mumii" nie zawiodły oczekiwań czytelniczych naszych klubowiczów. Kolejna dobra książka do polecenia na jesienne wieczory i nie tylko...

 

Czy to możliwe, żeby w muzeum w Valleby obudziła się licząca 3000 lat egipska mumia? Przerażony strażnik twierdzi, że widział to na własne oczy. Tej samej nocy, której z muzeum zginął najcenniejszy obraz... Lasse i Maja natychmiast udają się do muzeum, żeby osobiście zbadać sprawę.

źródło opisu: http://zakamarki.com.pl/

źródło okładki: http://zakamarki.com.pl/

AS - BiOAK

Mały Miś w świecie literatury - moduł 1

MK.

We wtorek 24 września "Słoneczka" wraz z "Wesołymi Skrzatami" zaprosiły do siebie panią Dyrektor, aby wraz ze swoimi nowymi przyjaciółmi - rodzeństwem Bunią i Miodkiem, posłuchać czytanego przez nią opowiadania. Dzieci, wraz z Misiami bardzo uważnie słuchały opowiadania pt. "Lwiątko Książątko". Teraz Misie udadzą się w podróż do domu naszych przedszkolaków, które obiecały czytać im bajki, wiersze lub historyjki.

W ten oto sposób nasze przedszkola zaingurowały realizację pierwszego modułu - Mały Miś - czytające przedszkolaki realizowanego w ramach projektu "Mały Miś w świecie literatury". Głównym celem akcji jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci. W podróży po literaturze towarzyszy dzieciom maskotka - Miś, którego imię dzieci same wybierały.

I tak, nasze "Słoneczka" nadały Misiowi imię Bunia, a ich troszkę starsi koledzy z "Wesołych Skrzatów" nazwali Misia - Miodek. Dzieci posłuchały opowiadania czytanego przez panią Dyrektor, a następnie zaśpiewały Misiom piosenkę i wykonały prace plastyczne.

Galeria zdjęć

Wyjazd do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach

MK.

We wtorek 17 września uczniowie z klasy Va Szkoły Podstawowej w Gołczy i kl I  Szkoły Podstawowej w Szreniawie wraz z seniorami z Klubu Senior + w Mostku odwiedzili Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz Dwór Starostów Chęcińśkich w Podzamczu. Wyjazd zorganizowany został w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2019”, zadanie pod nazwą „W poszukiwaniu straconego czasu – wyprawa w świat książek i nie tylko”.

„Centrum Nauki Leonardo da Vinci jest oddziałem Regionalnego Centrum Naukowo -Technologicznego. To niezwykłe miejsce przeznaczone do aktywnego i inspirującego wypoczynku dla rodzin z dziećmi, grup szkolnych, aktywnych seniorów.
Główną ideą działania Centrum jest wzbudzenie zainteresowania wśród zwiedzających naukami przyrodniczymi, poprzez aktywne i wzmacniające postawę kreatywną działania edukacyjne.
To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie cała ekspozycja oraz działania edukacyjne, skupiają się na zdrowym i dobrze funkcjonującym organizmie ludzkim oraz jego otoczeniu.
Centrum Nauki promuje nowoczesną komunikację naukową, wzbudza ciekawość i zachęca do samodzielnego myślenia.”

Podczas warsztatów laboratoryjnych grupa uczniów zdobyła wiedzę dotyczącą techniki i jej obecności w codziennym życiu. Pozyskane informacje wykorzystała  do samodzielnego wykonania mydła zapachowego. Po zakończonych zajęciach wszyscy uczestnicy zwiedzali dwie ekspozycje  o charakterze multimedialno – mechatronicznym  „Człowiek – niezwykła maszyna” oraz „Człowiek – trybik w machinie przyrody. Oprócz plansz wystawienniczych była również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i sprawności ruchowej w różnorodnych zadaniach umysłowych i fizycznych. Dla uczniów były to niezwykłe doświadczenia połączone z wyśmienita zabawą.

Niezapomniane chwile uczestnicy przeżyli również w Dworze Starostów Chęcińskich, po którym oprowadzał przewodnik w stroju szlacheckim opowiadając przepiękną historię powstania dworu i jego właścicieli.

Na zakończenie wszyscy podziwiali ekspozycję zewnętrzną otaczającą Centrum w postaci pięknego ogrodu zawierającego eksponaty naukowe.

A.Skotnicka

Galeria zdjęć

Oddziały przedszkolne w naszej szkole

MK.

„Chatka Puchatka”, „Słoneczka”, „Wesołe Skrzaty” i „Biedroneczki” to nasze najmłodsze grupy przedszkolne w tym nowym roku szkolnym 2019/2020. Są już po pierwszych dniach pobytu
w przedszkolu. Każdego dnia spędzają miło czas, bawiąc się i ucząc co można zobaczyć w naszej galerii. Zapraszamy!!!

Galeria zdjęć

17.09.2019 Wycieczka do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach

MK.

W dniu 17 września odbyła się wycieczka do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin. Wycieczkę zorganizowała Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury w Gołczy w ramach projektu „Partnerstwo dla Książki”. Z naszej szkoły w wycieczce uczestniczyło 24 uczniów z klasy Va. Celem wycieczki była nauka poprzez doświadczenie i zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów. Na początku dzieci uczestniczyły w ciekawych warsztatach „Mydło – pogromca brudu”. Uczestnicy warsztatów poznali historię mydła, dowiedzieli się jak powstaje, jakie ma właściwości i dlaczego się pieni. Poza tym nauczyli się także, czym są związki powierzchniowo-czynne i czym jest zjawisko napięcia powierzchniowego. Odpowiedzi na te, i inne pytania młodzi naukowcy uzyskali, przeprowadzając szereg doświadczeń chemicznych. Mydło bowiem, to nie tylko pachnąca kostka usuwająca brud, ale dla chemika, mydła to przede wszystkim sole kwasów tłuszczowych. W zależności od substratów możemy uzyskać miękkie mydło szare, twarde sodowe bądź słabo rozpuszczalne litowe. Podczas warsztatów, dzieci samodzielnie pod okiem prowadzącego, wykonały kolorowe i pachnące mydełko glicerynowe.

Pociekawych warsztatach uczniowie udali się na zwiedzanie wystaw o charakterze multimedialno–mechatronicznym. Wystawa „Człowiek – niezwykła maszyna”, podejmuje zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka. Natomiast wystawa „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, dotyczy zagadnień ekologiczno – przyrodniczych. Tematem większości wystaw jest zdrowy organizm ludzki – dobrze funkcjonujące ludzkie ciało, które pozwala zachować sprawność fizyczną i umysłową. Uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać wspaniałe fizyczne modele odtworzone na podstawie projektów autorstwa Leonardo da Vinci – mistrza, wynalazcy, wizjonera i wielkiego artysty.

Po zwiedzeniu wystaw przeszliśmy do Zespołu Pałacowo-Parkowego będącego w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Nauki. Odrestaurowany Dwór Starostów Chęcińskich, jest najznakomitszym obiektem z okresu dojrzałego baroku w Regionie Świętokrzyskim. Przewodnik ubrany w strój starosty oprowadził nas po zabytkowych wnętrzach i w bardzo ciekawy sposób przedstawił historię tego dworu. Po zwiedzeniu pięknych wnętrz spacerowaliśmypo elegancko urządzonym ogrodzie włoskim w stylu barokowym. Następnie zobaczyliśmy monumentalną, barokową bramę wjazdową z końca XVII wieku (łuk triumfalny) - wybudowana na cześć wracającego spod Wiednia króla Jana III Sobieskiego. Dużo radości sprawiła uczniom ekspozycja zewnętrzna, czyli tereny zielone otaczające budynek Centrum, w postaci zjawiskowego ogrodu, w który wkomponowano wiele eksponatów naukowych.

Ostatnim punktem wycieczki był ciepły posiłek w Jędrzejowie. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni nowych wrażeń wróciliśmy do Gołczy. Bardzo dziękujemy BiOAK w Gołczy za zorganizowanie dla nas tej bardzo udanej, ciekawej, a przy tym pouczającej wycieczki.

A. Smolec

Galeria zdjęć

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com