Polish English French German


14 października - Dzień Edukacji Narodowej

SuperUser.

Szanowni Nauczyciele,

Szanowni Pracownicy Obsługi i Administracji naszej szkoły,

w dniu Waszego święta pragniemy przekazać Wam jak najserdeczniejsze życzenia i podziękować za cierpliwość, serdeczność i wyrozumiałość okazywane nam na co dzień.

Wam, Drodzy Nauczyciele,

dziękujemy za poświęcenie i trud wkładany w naszą edukację i wychowanie, za wiarę w nas nieustannie potrzebujących Waszych rad i wskazówek.

Uczniowie

12.10.2022 RYMcerze - nie zmarnuj swojego życia!

SuperUser.

Takich Gości w naszej szkole jeszcze nie było! Odwiedzili nas dziś raperzy Bęsiu i DJ Yonas, którzy jako RYMcerze przemierzają  kilometry i odwiedzają liczne szkoły w Polsce i za granicą, by nieść w świat pozytywny przekaz do młodzieży. Ich projekt profilaktyczny pod hasłem "Nie zmarnuj swojego życia" ma na celu profilaktykę uzależnień, uświadomienie zagrożeń związanych z używkami, zmianę postaw młodzieży, zachęcenie do rozwijania zainteresowań oraz pokazanie uniwersalnych wartości - a to wszystko językiem młodzieżowym, czasem dosadnie, ale bez moralizowania, w dodatku przeplecione hip-hopowymi kawałkami. Nic dziwnego, że ten sposób przekazu świetnie dociera do młodych ludzi. Także nasi uczniowie odebrali dzisiejszych  Gości bardzo pozytywnie, widać było, że historie przez nich przedstawione robią wrażenie na widzach i dają im do myślenia. Możliwość interakcji, wspólnego wystąpienia, przybicia "piątki", czy zrobienia "selfie" to ważna część programu i bardzo zachęciła młodych ludzi do uważności. Jesteśmy pewni, że dzisiejsze spotkanie było wartościowe i zostawi na długo ślad w głowach i sercach. Jeszcze raz dziękujemy RYMcerzom za dzisiejszą obecność! 

O projekcie można więcej dowiedzieć się na stronie www.rymcerze.pl , panowie działaja także w mediach społecznościowych Facebook i Instagram. Ambasadorami projektu są znane osoby - sportowcy, aktorzy, a patronat honorowy sprawuje między innymi Rzecznik Praw Dziecka. 

Galeria

I Gminny Turniej Gier Planszowych w BiOAK

SuperUser.

Z okazji przypadającego 10 października Dnia Gier Planszowych, nasze czwarte klasy zostały zaproszone do Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury w Gołczy, aby rozegrać I Gminny Turniej Gier Planszowych. Panie Bibliotekarki przygotowały konkurencje, które rozwijały wszechstronnie nasze uzdolnienia. Można było wykazać się talentem polonistycznym, zdolnościami matematycznymi i umiejętnością logicznego myślenia, spostrzegawczością i refleksem. Rywalizacja z rówieśnikami była świetną zabawą. Przy bardzo wyrównanej walce potrzebna była dogrywka, aby ostatecznie wyłonić zwycięską klasę, którą okazała się klasa IV b. Wróciliśmy do szkoły w świetnych humorach, z nagrodami, którymi były oczywiście gry planszowe, zachęcajace nas do dalszej wspólnej zabawy.

Dziękujemy Paniom, Agnieszce Skotnickiej i Agnieszce Janus za przygotowanie Turnieju i zaproszenie nas do udziału w tej wspólnej zabawie.

Uczniowie klasy IV a i IV b

Galeria

30.09.2022r. Wizyta w Miejscu Pamięci – Muzeum Auschwitz – Birkenau

SuperUser.

30 września 2022 roku klasy 8a i 8b odwiedziły Miejsce Pamięci – Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau. Zaangażowani przewodnicy zapoznali nas z zasadami działania i funkcjonowania byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, niewolniczą pracą i tragicznymi warunkami życia więźniów.

Pierwszymi więźniami KL Auschwitz byli Polacy, a od 1942 roku najliczniejszą grupę ofiar stanowili Żydzi – zamordowano ich około 1, 1 miliona (pochodzili z całej Europy). W tym miejscu masowej eksterminacji życie straciło także około 140 – 150 tys. Polaków, około 23 tys. Romów, około 12 tys. jeńców radzieckich oraz wiele ofiar innych narodowości. Zszokował nas tragiczny los deportowanych do obozu dzieci, których było około 200 tys. Dzieci żydowskie przywożono na zagładę od początku 1942 roku w ramach akcji „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.
W trakcie zajęć warsztatowych „Historia zapisana w przedmiocie” zaprezentowano nam zdjęcia rzeczy znalezionych na terenie KL Auschwitz – Birkenau. Samodzielne poznawanie losów osób, do których przedstawione przedmioty należały uzmysłowiło nam, że więźniowie nawet w tych nieludzkich warunkach zachowywali wolę życia, troszczyli się o najbliższych. Okłamywani przez oprawców podpisywali swoje rzeczy, wierzyli, że będą im one potrzebne. Troskliwa matka potrafiła uszyć z koca sukienkę dla dziecka, choć nie posiadała igły ani maszyny do szycia.

Indywidualne przeżycia więźniów poruszyły nas. Tragedia więźniów i ofiar zmusiła każdego z nas do refleksji, wzruszyła, poraziła doświadczanym w tym miejscu okrucieństwem. Uświadomiła nam, jak wielką wartością jest poszanowanie prawa, wolność i solidarność. Zachowanie w pamięci tego koszmarnego okresu europejskiej historii ma ogromne znaczenie. Nigdy więcej nie można dopuścić do tego, by jednostka lub grupa ludzi mogła bezkarnie krzywdzić lub zabijać innych.


Mateusz Filus klasa 8b
Anna Skotnicka klasa 8a

09.10.2022 XXII Dzień Papieski

MM.

9 października obchodzony był w całej Polsce XXII Dzień Papieski. W tym roku odbywał się pod hasłem „Blask prawdy”, co stanowi nawiązanie do encykliki papieskiej „Veritatis Splendor” z 1993 roku. Głównym przesłaniem tego dokumentu jest przypomnienie znaczenia nauczania moralnego Kościoła w sytuacji kultury, która pomniejsza wartość ludzkiego sumienia, wielkiego daru Boga dla człowieka. Oddalając się od Boga i poszukując złudnej wolności poza samą prawdą, człowiek gubi sens i właściwą perspektywę swojego życia.
Podobnie jak w latach ubiegłych uczniowie naszej szkoły włączyli się w te obchody, przygotowując montaż słowno-muzyczny, który przedstawili w kościele parafialnym w Gołczy. W role narratorów i recytatorów wcielili się uczniowie klas ósmych przygotowujący się do bierzmowania, natomiast oprawę muzyczną zapewnili soliści i nasz szkolny chór „Jutrzenka” pod kierunkiem pana Adama Dudka oraz we współpracy z panem Henrykiem Brogiem.
Tradycyjnie w czasie Dnia Papieskiego zbierane są datki na „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, czyli fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży pochodzącej z ubogich rodzin. Piękna niedzielna pogoda i hojność gołczańskich parafian sprawiły, że nasi wolontariusze z satysfakcją i uśmiechem prezentowali wypełnione puszki.

A.N.

galeria

XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę

MM.

6 października 2022 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. W tym roku pielgrzymka przebiegała pod hasłem Blask Prawdy.

Odpowiadając na wezwanie Świętego Jana Pawła II, który powiedział: „Jeśli chcemy, aby świat stał się ostatecznie przybytkiem pokoju, musimy nieustannie i z pokorą, ufnie i wytrwale się modlić…” przybyliśmy na Jasną Górę ze szczególną intencją. Modliliśmy się o pokój na świecie oraz zakończenie wojny na Ukrainie.

Przed mszą św. wysłuchaliśmy koncertu ewangelizacyjnego ojca Łukasza Buksy, franciszkanina, który za pomocą muzyki głosi Słowo Boże.

O godz. 11.00 na szczycie jasnogórskim ks. bp Marek Stolarczyk przewodniczył wspólnotowej mszy św. Duszpasterz rodziny szkół papieskich zachęcał młodych, by przeżywali życie z Jezusem Dobrym Nauczycielem, umieli dostrzegać dobro, jego blask w ludziach i wydarzeniach, z oddaniem troszczyli się o drugiego człowieka, byli dla niego pomocą w odkrywaniu tego, co dobre, co Boże. 

W pielgrzymce wzięło udział 5,5 tys. uczniów i nauczycieli z ponad 160 placówek. Z naszej szkoły 82 uczniów.

                                               Ks. Jacek Kalkowski

galeria

07.10.2022 PRÓBNA EWAKUACJA SZKOŁY

MM.

7 października, dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, została przeprowadzona próbna ewakuacja (praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji - ćwiczenia ewakuacyjne). Po usłyszeniu sygnału alarmowego wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkolnym, zachowując wytyczne zawarte w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, bez paniki przedostały się drogami ewakuacyjnymi do punktów zbiórki.


Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.
Przeprowadzona akcja była potwierdzeniem, że wszyscy wiedzą, jak się zachować w takich sytuacjach.

E.K.

galeria

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl