Polish English French German


Wyjazd do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach

MK.

We wtorek 17 września uczniowie z klasy Va Szkoły Podstawowej w Gołczy i kl I  Szkoły Podstawowej w Szreniawie wraz z seniorami z Klubu Senior + w Mostku odwiedzili Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz Dwór Starostów Chęcińśkich w Podzamczu. Wyjazd zorganizowany został w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2019”, zadanie pod nazwą „W poszukiwaniu straconego czasu – wyprawa w świat książek i nie tylko”.

„Centrum Nauki Leonardo da Vinci jest oddziałem Regionalnego Centrum Naukowo -Technologicznego. To niezwykłe miejsce przeznaczone do aktywnego i inspirującego wypoczynku dla rodzin z dziećmi, grup szkolnych, aktywnych seniorów.
Główną ideą działania Centrum jest wzbudzenie zainteresowania wśród zwiedzających naukami przyrodniczymi, poprzez aktywne i wzmacniające postawę kreatywną działania edukacyjne.
To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie cała ekspozycja oraz działania edukacyjne, skupiają się na zdrowym i dobrze funkcjonującym organizmie ludzkim oraz jego otoczeniu.
Centrum Nauki promuje nowoczesną komunikację naukową, wzbudza ciekawość i zachęca do samodzielnego myślenia.”

Podczas warsztatów laboratoryjnych grupa uczniów zdobyła wiedzę dotyczącą techniki i jej obecności w codziennym życiu. Pozyskane informacje wykorzystała  do samodzielnego wykonania mydła zapachowego. Po zakończonych zajęciach wszyscy uczestnicy zwiedzali dwie ekspozycje  o charakterze multimedialno – mechatronicznym  „Człowiek – niezwykła maszyna” oraz „Człowiek – trybik w machinie przyrody. Oprócz plansz wystawienniczych była również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i sprawności ruchowej w różnorodnych zadaniach umysłowych i fizycznych. Dla uczniów były to niezwykłe doświadczenia połączone z wyśmienita zabawą.

Niezapomniane chwile uczestnicy przeżyli również w Dworze Starostów Chęcińskich, po którym oprowadzał przewodnik w stroju szlacheckim opowiadając przepiękną historię powstania dworu i jego właścicieli.

Na zakończenie wszyscy podziwiali ekspozycję zewnętrzną otaczającą Centrum w postaci pięknego ogrodu zawierającego eksponaty naukowe.

A.Skotnicka

Galeria zdjęć

Oddziały przedszkolne w naszej szkole

MK.

„Chatka Puchatka”, „Słoneczka”, „Wesołe Skrzaty” i „Biedroneczki” to nasze najmłodsze grupy przedszkolne w tym nowym roku szkolnym 2019/2020. Są już po pierwszych dniach pobytu
w przedszkolu. Każdego dnia spędzają miło czas, bawiąc się i ucząc co można zobaczyć w naszej galerii. Zapraszamy!!!

Galeria zdjęć

17.09.2019 Wycieczka do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach

MK.

W dniu 17 września odbyła się wycieczka do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin. Wycieczkę zorganizowała Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury w Gołczy w ramach projektu „Partnerstwo dla Książki”. Z naszej szkoły w wycieczce uczestniczyło 24 uczniów z klasy Va. Celem wycieczki była nauka poprzez doświadczenie i zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów. Na początku dzieci uczestniczyły w ciekawych warsztatach „Mydło – pogromca brudu”. Uczestnicy warsztatów poznali historię mydła, dowiedzieli się jak powstaje, jakie ma właściwości i dlaczego się pieni. Poza tym nauczyli się także, czym są związki powierzchniowo-czynne i czym jest zjawisko napięcia powierzchniowego. Odpowiedzi na te, i inne pytania młodzi naukowcy uzyskali, przeprowadzając szereg doświadczeń chemicznych. Mydło bowiem, to nie tylko pachnąca kostka usuwająca brud, ale dla chemika, mydła to przede wszystkim sole kwasów tłuszczowych. W zależności od substratów możemy uzyskać miękkie mydło szare, twarde sodowe bądź słabo rozpuszczalne litowe. Podczas warsztatów, dzieci samodzielnie pod okiem prowadzącego, wykonały kolorowe i pachnące mydełko glicerynowe.

Pociekawych warsztatach uczniowie udali się na zwiedzanie wystaw o charakterze multimedialno–mechatronicznym. Wystawa „Człowiek – niezwykła maszyna”, podejmuje zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka. Natomiast wystawa „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, dotyczy zagadnień ekologiczno – przyrodniczych. Tematem większości wystaw jest zdrowy organizm ludzki – dobrze funkcjonujące ludzkie ciało, które pozwala zachować sprawność fizyczną i umysłową. Uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać wspaniałe fizyczne modele odtworzone na podstawie projektów autorstwa Leonardo da Vinci – mistrza, wynalazcy, wizjonera i wielkiego artysty.

Po zwiedzeniu wystaw przeszliśmy do Zespołu Pałacowo-Parkowego będącego w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Nauki. Odrestaurowany Dwór Starostów Chęcińskich, jest najznakomitszym obiektem z okresu dojrzałego baroku w Regionie Świętokrzyskim. Przewodnik ubrany w strój starosty oprowadził nas po zabytkowych wnętrzach i w bardzo ciekawy sposób przedstawił historię tego dworu. Po zwiedzeniu pięknych wnętrz spacerowaliśmypo elegancko urządzonym ogrodzie włoskim w stylu barokowym. Następnie zobaczyliśmy monumentalną, barokową bramę wjazdową z końca XVII wieku (łuk triumfalny) - wybudowana na cześć wracającego spod Wiednia króla Jana III Sobieskiego. Dużo radości sprawiła uczniom ekspozycja zewnętrzna, czyli tereny zielone otaczające budynek Centrum, w postaci zjawiskowego ogrodu, w który wkomponowano wiele eksponatów naukowych.

Ostatnim punktem wycieczki był ciepły posiłek w Jędrzejowie. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni nowych wrażeń wróciliśmy do Gołczy. Bardzo dziękujemy BiOAK w Gołczy za zorganizowanie dla nas tej bardzo udanej, ciekawej, a przy tym pouczającej wycieczki.

A. Smolec

Galeria zdjęć

Konkurs plastyczno - techniczny "Bądź widoczny - noś odblaski"

MK.

W związku z udziałem naszej szkoły w X edycji wojewódzkiego konkursu „ODBLASKOWA SZKOŁA” ogłaszamy ogólnoszkolny konkurs plastyczno - techniczny na najciekawszy odblask.

Uczniowie mają za zadanie zaprojektować i wykonać odblask, który można założyć, zawiesić lub przypiąć. Kreatywność mile widziana:)

W pracy oceniana będzie właśnie kreatywność i użyteczność wykonanego odblasku. Udział w konkursie może wziąć każdy uczeń szkoły tj. od najmłodszych przedszkolaków do najstarszych uczniów klas 8.

Prace należy przekazywać do p. Marioli Król lub p. Anny Cencek do dnia 14 października 2019 roku. Prace zostaną ocenione przez komisję konkursową, która wybierze najlepsze z nich.

Ocena dokonywana będzie w trzech kategoriach wiekowych:

1 grupa: oddziały przedszkolne

2 grupa: klasy I - IV

3 grupa: klasy V - VIII

Konkurs wiedzy "Bądź bezpieczny na drodze!"

MK.

W związku z udziałem naszej szkoły w X edycji małopolskiego konkursu: „ODBLASKOWA SZKOŁA” ogłaszamy ogólnoszkolny konkurs wiedzy pod hasłem: „Bądź bezpieczny na drodze!”

Celem konkursu jest utrwalenie wiedzy dotyczącej znajomości zasad ruchu drogowego oraz promowanie bezpiecznego stylu życia.

Konkurs dla uczniów klas I-III będzie miał formę ustnego sprawdzenia wiadomości, natomiast uczniowie klas IV- VIII będą rozwiązywać pisemny test wiedzy.

Konkurs dla obydwu grup wiekowych odbędzie się 11 października 2019 roku.

 Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie uczestnictwa do dnia 2 października do p. Marioli Król. Otrzymają oni zagadnienia obowiązujące w konkursie.

11.09.2019 Wycieczka do Motylarni

MK.

W dniu 11.09.2019 r. przedszkolaki z oddziału przedszkolnego 0 „b” oraz oddziału przedszkolnego „Biedroneczki” miały okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji przyrody. Dzieci pod opieką Pani Urszuli Jasłowskiej i Pani Oli Dwornik wybrały się na wycieczkę do Motylarni w Czaplach Wielkich. Mogli tam poznać codzienne życie motyla, stadium jego rozwoju oraz pooglądać niecodzienne okazy z dalekich krajów. Radości nie było końca, kiedy okazało się, że motyle można również nakarmić. Ta niecodzienna lekcja nauczyła wszystkich, jak kruche jest życie tych maleńkich istotek, i jak pożyteczne są te owady. Jednak najbardziej zaskakującym okazało się istnienie jednego osobnika, który żył jedynie 5 dni! Pawica Atlas – ten niezwykły motyl, bo o nim mowa, jest największym okazem w Motylarni.

Czas szybko minął i trzeba było wracać. Przed przedszkolakami jeszcze na pewno wiele wycieczek w tym roku, więc i wrażeń będzie napewno dużo.

  1. Dwornik

Galeria zdjęć

17.09.2019 XIV Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada o Św. Maksymilianie

MK.

W roku szkolnym 2019/2020 po raz czternasty organizowana jest Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie. Jest to jedna z form przybliżenia dzieciom i młodzieży charyzmatycznego Świętego Maksymiliana Kolbe. Celem Olimpiady jest również zachęcenie jej uczestników do życia na wzór św. Maksymiliana oraz rozbudzenie pragnienia poznania Pisma Świętego. Olimpiadę organizują franciszkanie we współpracy z UKSW w Warszawie.

Olimpiada organizowana jest na trzech poziomach edukacyjnych:

- konkurs plastyczny dla klas 0-V szkoły podstawowej;

- konkurs wiedzy dla klas VI-VIII szkoły podstawowej;

W konkursie plastycznym uczniowie muszą zilustrować wybrane przez Organizatorów wydarzenie z życia św. Maksymiliana, natomiast w konkursie wiedzy uczniowie muszą przyswoić sobie życiorys św. Maksymiliana na podstawie wyznaczonej lektury oraz zapoznać się z podaną księgą Pisma Świętego.

Zgłoszenia do udziału w olimpiadzie  przyjmuje katechetka pani Anna Kędzierska.

Regulamin Olimpiady, formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie olimpiada.franciszkanie-warszawa.pl.

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com