Polish English French German


03.10.2019 Wycieczka do Sandomierza

MK.

Dn.03.10.2019r. odbyła się kolejna, bardzo udana wycieczka, zorganizowana przez wych.kl.VIa panią Elżbietę Seweryn, we współpracy z panią D. Kaczmarczyk, panią B. Ślęzak – Wiszniewską oraz przedstawicielami rodziców. Nieocenioną rolę podczas tej wycieczki odegrała również pani przewodnik H. Romanowicz, która swoimi barwnymi opowieściami i cennymi historycznymi komentarzami uatrakcyjniała całą podróż i odwiedzane przez nas miejsca. Zwiedzanie Sandomierza zaczęliśmy od Bramy Opatowskiej. Następnie ulicami miasta dotarliśmy do rynku, gdzie podziwiaiśmy m.in. Ratusz i malownicze stare kamieniczki oraz zabytkową studnię. Niemałe wrażenie zrobiły też na nas, a zwłaszcza na uczniach kl.IIIa, spacerujące między turystami... gołębie.

W Katedrze Sandomierskiej zaś, zachwyciły nas przede wszystkim sklepienia, pokryte piękną polichromią oraz ściany bocznych naw, obudowane barokową boazerią z szesnastoma obrazami. Dowiedzieliśmy się od pani przewodnik, że większość z nich to rodzaj kalendarza liturgicznego o nazwie Martyrologium Romanum, przedstawiający męczeństwo pierwszych chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim. Z kolei dwa obrazy na ścianie zachodniej ukazują męczeństwo mieszkańców Sandomierza i oo.dominikanów w czasie drugiego najazdu Tatarów w 1260r. Większość elementów wyposażenia katedry pochodzi z epoki baroku. Bogate wnętrze uzupełniają liczne płyty nagrobne, epitafia i zworniki naw na sklepieniu o różnych interesujących kształtach.

Kolejną atrakcją była Podziemna Trasa Turystyczna,

Do[mowy]- Piosenka hiphopowa, Jarumala i inne ciekawe „słowy”

MK.

     Uczniowie klasy V b uczestniczą w Programie Centrum Edukacji Obywatelskiej DoMowy – Rodzinne historie o słowach w związku z tym wzięli udział w warsztatach słowotwórczych, twórczo bawiąc się językiem polskim stworzyli ciekawe teksty nawet hiphopową piosenkę, którą później zaśpiewali. Źródłem inspiracji i pomysłów dla zespołów były kart gry Dixit, ale żeby zdobyć kartę przedstawiciel grupy musiał wykonać zadanie np. zmierzyć długość sali kroczkami, dla innych dość nietypową wskazówką było np. ptasie mleczko. Podczas tworzenia można było skorzystać również z klasyki czyli Słownika etymologicznego języka polskiego A. Brucknera, Słownika wyrazów trudnych i kłopotliwych pod red. M. Bańko czy książki M. Rusinka Niedorajda, wystarczyło podać numer strony i można było wybrać znajdujące się na niej słowa. Poszukiwać słów i inspiracji twórczych można też było wśród starych gazet, obcych języków czy współczesnego języka młodzieży. Przypomnieliśmy co to archaizm a co neologizm. Było dużo śmiechu i świetnej zabawy….

A słowotwórczym efektem końcowym i zwieńczeniem pracy warsztatowej były występy i hiphopowe wykonania powstałych piosenek.

Oj działo się, działo!
Słowo[twórczy] Piątoklasiści!

Galeria zdjęć

"Poczytaj mi babciu, poczytaj mi dziadku" - II spotkanie

MK.

Już za nami II spotkanie z cyklu „Poczytaj mi babciu, poczytaj mi dziadku”  realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W dniu dzisiejszym gościliśmy Panią Krystynę z Klubu Senior Klub + z Mostku, która przeczytała zerówkowiczom z klasy Pani Danuty Ciepły bajkę o wiewiórkach, które nie chciały się dzielić. Mali słuchacze jednogłośnie stwierdzili, że jednak warto się dzielić i mieć przyjaciół. Po owocnych przemyśleniach dzieciaki wspólnie z babcią Krystyną łupały orzeszki aby przygotować zapasy na zimę dla bibliotecznych wiewiórek.

Na zakończenie dzieci wykonały przepiękne wiewiórki, których kity ozdobione były jesiennymi liśćmi.

Serdecznie dziękujemy Pani Krystynie za udział w naszej kampanii.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

14.10.2019 Dzień Edukacji Narodowej

MK.

"Kto zdobytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez ustanku zdobywa, ten może być nauczycielem innych "

Konfucjusz

W dniu dzisiejszym cała społeczność szkolna świętowała obchody Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klas drugich pod opieką pani Jolanty Wilk i pani Lucyny Przybyło przygotowali program artystyczny, który zakończył się pokazem tańca ludowego - krakowiaka.

Nie obyło się bez życzeń dla wszystkich osób związanych z edukacją - życzenia wytrwałości, cierpliwości i zadowolenia z pracy składali Pan Wójt Gminy Lesław Blacha oraz Dyrektor Szkoły Zdzisława Kyć.

W ten wyjątkowy dla wszystkich dzień mieliśmy, również zaszczyt podziękować za trud włożonej pracy Paniom emerytkom: nauczycielkom - Elżbiecie Dybaś, Marii Cyganek oraz Pani sprzątaczce Joannie Szlachcie.

Galeria zdjęć

9.10.2019 Odblaskowa wycieczka do Odziałów Prewencji Policji w Krakowie

MK.

9 października klasa II b pojechała na "odblaskową wycieczkę" do Oddziału Prewencji Policji w Krakowie. Nowy obiekt zrobił na wszystkich uczniach ogromne wrażenie.

Spotkanie z funkcjonariuszami Policji zaczęło się od pokazu materiału filmowego na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa - na drodze, w sieci, w kontaktach z innymi ludźmi itp. Następnie uczniowie mogli zobaczyć, jak wyglądają różne rodzaje policyjnych mundurów, zapoznali sie z różnymi jednostkami broni palnej będącej na wyposażeniu Policji, zobaczyli, jak dobrze wyszkolone są psy policyjne. Dzieci miały okazję wejścia do kabiny armatki wodnej, wykorzystywanej w trakcie zabezpieczenia imprez masowych. Każdy z uczniów zaliczył w wynikiem pozytywnym test sprawności fizycznej, za który otrzymał certyfikat. Na zakończenie spotkania odwiedzili Zastępcę Dowódcy OPP Kraków nadkom. Rafała Kanię, z którym wykonali pamiątkowe zdjęcie.

Serdecznie dziękujemy jednemu z rodziców, a jednocześnie funkcjonariuszowi OPP Kraków, panu Norbertowi Musiałowi za zorganizowanie wizyty w jego miejscu pracy!

Galeria zdjęć

„Poczytaj mi babciu, poczytaj mi dziadku”

MM.

W bibliotece w Gołczy ruszyła kampania „Poczytaj mi babciu, poczytaj mi dziadku” realizowana w ramach projektu „W poszukiwaniu straconego czasu – wyprawa w świat książek i nie tylko” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Akcja ma na celu zaangażowanie seniorów do czytania bajek dzieciom i opowiadania o własnym dzieciństwie. Spotkaniom tym towarzyszyć będą smaki dzieciństwa np. chleb ze śmietaną i cukrem, suszone owoce, itp.

Jako pierwsi bibliotekę odwiedzili zerówkowicze z klasy pani Uli Jasłowskiej.

Uczniowie wysłuchali bajki Ezopa „O zającu i żółwiu”, którą przeczytała im pani Helena członkini Klubu Senior + w Mostku.

Potem dzieci urządziły wyścig do marchewki dwóm bibliotecznym zającom: Bielakowi i Szarakowi. Na całe szczęście Szarak podzielił się z uczestnikami wygraną marchewką i wszędzie rozległo się radosne chrupanie.

W drugiej części spotkania dzieci wykonały własnego puchatego zajączka i wysłuchały kilku ciekawostek o tym sympatycznym zwierzątku.

Serdecznie dziękujemy pani Helenie. Mamy nadzieję, że inne babcie wezmą z niej przykład!

Czytajcie ze smakiem!

BiOAK

galeria zdjęć BiOAK

09.10.2019 Otwarcie boiska

MM.

W dniu 9 października 2019r. o godzinie 10.00 odbyło się oficjalne otwarcie zmodernizowanego boiska wielofunkcyjnego przy naszej szkole.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Sekretarz Województwa Małopolskiego Wojciech Piech, Wójt Gminy Lesław Blacha, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Makola, radni Rady Gminy Gołcza, kierownicy urzędu i dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy oraz nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Przybyłych gości powitała Pani Dyrektor Zdzisława Kyć.

Uroczystości towarzyszyły okolicznościowe przemówienia, symboliczne przecięcie wstęgi oraz poświęcenie obiektu. Poświęcenia obiektu sportowego dokonał ksiądz proboszcz z parafii Gołcza.

Po części oficjalnej młodzież i goście osobiście sprawdzili stan nowego boiska, oddając się grze w koszykówkę. Pomogły w tym piłki ofiarowane przez Sekretarza Województwa Małopolskiego Wojciecha Piecha oraz Wójta Gminy Lesława Blachę.

Na zakończenie uczniowie szkoły zaprezentowali umiejętności sportowe i taneczne przygotowane pod kierunkiem pani Elżbiety Papaj i pana Marcina Dudzińskiego.

Inwestycja była możliwa dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach projektu pn. „Małopolska infrastruktura rekreacyjno-sportowa MIRS”.

galeria

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com