
Życzenia z okazji DEN od Samorządu Uczniowskiego
Nowo wybrany Samorząd Uczniowski naszej szkoły włączył się w obchody Dnia Edukacji Narodowej. Przedstawiciele SU odwiedzili każdego nauczycieli i pracownika szkoły i wręczyli symboliczny słodki poczęstunek - jajko kinder - z życzeniami i zabawnym przesłaniem, że każdy uczeń naszej szkoły jest taką właśnie niespodzianką, która kryje w sobie coś dobrego, miłego, zabawnego... :)
Uroczysty apel z okazji 250 rocznicy ustanowienia KEN
"Edukacja jest najpotężniejszą bronią,
której możesz użyć, by zmienić świat"
To piękne hasło przyświecało dziś uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którą przygotowali uczniowie klas II a i b pod kierunkiem swoich wychowawczyń - pani Danuty Ochockiej-Dymek i pani Marioli Król.
Świąteczna atmosfera udzielała się wszystkim od rana, uczniowie w galowych strojach krążyli między swoimi nauczycielami, wychowawcami, pracownikami szkoły, wręczając kwiaty i słodkie upominki, którym towarzyszyło proste i piękne słowo "dziękuję". Natomiast punktualnie o 10.00 spotkaliśmy się wszyscy w hali widowiskowo-sportowej, by rozpocząć właściwe świętowanie.
Po przywitaniu zaproszonych gości, wśród których byli wójt Gminy Gołcza, pan Lesław Blacha, dyrektor ZEAS, pani Urszula Więcławek oraz ksiądz proboszcz Edward Kuzka, drugoklasiści wierszem, skeczem i piosenką wyrazili wdzięczność za trud nauki i wychowania. Przedstawiony program artystyczny wzruszał i bawił, pokazywał codzienność szkolnego życia, zarówno jego blaski, jak i cienie - ot, naszą szkolną rzeczywistość. Była też przestrzeń na refleksję nad tym, jak mogłoby lub powinno być. Lekko i świeżo, doskonale przygotowani, w przepięknej oprawie wizualnej - tak zaprezentowali się nasi uczniowie, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po występie przyszła pora na życzenia i ciepłe słowa od zaproszonych gości dla wszystkich pracowników naszej szkoły i osób związanych z oświatą.
Dzisiejsza uroczystość miała jeszcze jeden ważny i wzruszający moment - pani dyrektor Zdzisława Kyć zaprosiła na scenę panie Danutę Ciepły i Barbarę Ślęzak -Wiszniewską, wspaniałe nauczycielki i wychowawczynie, które w tym roku szkolnym pożegnały się z naszą szkołą, odchodząc na emeryturę. Słowa wdzięczności i życzenia płynęły z obydwu stron. Tradycyjnie na koniec wręczono wszystkim kwiaty.
10.10.2023 Dzień Gier Planszowych, czyli "uczyć bawiąc i bawić ucząc"

Dzień Gier Planszowych to jedno ze "świąt" z kalendarza świąt nietypowych, które świetnie realizuje się w szkole podczas lekcji wychowawczej lub zajęć rozwijających kreatywność. W miniony wtorek uczniowie kilku klas mieli możliwość sprawdzić i kształtować wiele cennych umiejętności, między innymi współpracy, zdrowej rywalizacji, logicznego myślenia, refleksu własnie przy okazji grania w różnorodne gry. Często wokół tej rozrywki, którą cenią sobie zarówno namłodsi, jak i starsi uczniowie, skupiają się zajęcia świetlicowe.
Tego dnia natomiast piątoklasiści na dodatkowych zajęciach z wychowawcą zaprezentowali swoje ulubione gry: planszowe, karciane, kooperacyjne, zręcznościowe. Do zajęć wykorzystaliśmy przestrzeń i wyposażenie #LaboratoriumPrzyszłości i świetnie się bawiliśmy, jednocześnie ucząc.
KW
Jesienne Biegi Przełajowe

W czwartek 5 października uczennice i uczniowie naszej Szkoły brali udział w Jesiennych Biegach Przełajowych organizowanych na „Krakowskich Błoniach” przez Małopolski Ludowy Związek Sportowy. Startujący w kategorii szkoły podstawowe podzieleni byli na dwie kategorie wiekowe: klasy 5-6 i 7-8 oddzielnie dla dziewcząt i chłopców.
Wśród młodszych chłopców (dystans 1500m) miejsce na najniższym stopniu podium wywalczył Kacper Robakowski.
W kategorii starszych dziewcząt (klasy 7-8 bieg na 1500m) 2 miejsce wywalczyła Roksana Seweryn, a w biegu na 2000m wśród rówieśników z klas 7-8 bezkonkurencyjny okazał się Mikołaj Satora, który zdystansował rywali i zdobył złoty medal w Jesiennych Biegach Przełajowych.
Pozostali uczestnicy zawodów zaprezentowali się z dobrej strony.
Szkołę Podstawową w Gołczy reprezentowali: Zuzanna Kobińska , Maja Pajączkowska, Kamila Tabaka, Amelia Jamroży , Izabela Mucha, Roksana Seweryn, Jakub Gajos, Bartłomiej Basoń , Kacper Robakowski, Piotr Szarek, Filip Konieczny, Bartłomiej Maj, Kamil Mularczyk, Mikołaj Satora, Igor Zagrajczuk .
MD
10.10.2023 Przedstawienie kukiełkowe w BiOAK w Gołczy

10 października uczniowie klas 5a i 2b zostali zaproszeni do BiOAK na ciekawe widowisko - przedstawienie pt. „Dobro zawsze wraca, czyli historia Szewczyka Dratewki” w wykonaniu Teatru Lalek Kukiełka z Ptaszkowej. Znana dzieciom literacka historia szewczyka, którego los wynagrodzil za dobre serce okazane słabszym istotom, zyskała dzięki tej adaptacji nowe oblicze. Muzyczne przedstawienie kukiełkowe z wykorzystaniem efektów świetlnych, dźwiękowych, przykuło uwagę dzieci. Wielką atrakcję stanowiła też część warsztatowa - po przedstawieniu aktorzy prezentowali lalki, opowiadali o ich pochodzeniu, budowie, sposobie poruszania. Dzieci poznały rodzaje lalek wykorzystywane w teatrze: kukiełki, jawajki, pacynki - a przede wszystkim mogły samodzielnie spróbować trudnej sztuki animowania teatralnej lalki. Aby utrwalić sobie piękne przesłanie bajki oraz zdobyte wiadomości na temat pojęć teatralnych, dzieci otrzymały od aktorów zadania do wykonania w klasie - były to krzyżówki oraz historyjki obrazkowe.
Przedstawienie wystawione zostało w ramach projektu „Literacka podróż z gołczańską biblioteką” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”. Dziękujemy BiOAK z zaproszenie.<klik>
Szarlotka w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego Słoneczka

"Jesienią, jesienią
sady się rumienią;
Czerwone jabłuszka
Pomiędzy zielenią..."
Wspólne pieczenie szarlotki okazało się świetną integracją grupy. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w poszczególnych etapach przygotowania ciasta.
Szarlotka wyszła pyszna. Dzieci nie mogły ukryć zadowolenia podczas kosztowania swojego wypieku.
Poradzili sobie wspaniale.
M. Muszyńska