Polish English French German


Bieszczadzka przygoda

MM.

29 maja uczniowie klasy IIIA wraz z nauczycielami wyjechali na czterodniową wycieczkę w Bieszczady.

            Pierwszym przystankiem naszej wyprawy była Trzcinica, gdzie znajduje się Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. W wyniku prac wykopaliskowych odkryto tutaj jedną z najstarszych osad w Polsce oraz wiele zabytków dawnej sztuki i rzemiosła.

            Karpacka Troja to najlepiej zachowane grodzisko wczesnośredniowieczne w Małopolsce i jedno z najstarszych grodzisk słowiańskich. W okresie wczesnego średniowiecza (780-1031 r. n.e.) znajdował się tu potężny gród, centralny ośrodek jednego z plemion zamieszkujących w tym czasie Małopolskę. W trakcie badań prowadzonych w Trzcinicy odkryto ponad 160 tys. zabytków i przebadano konstrukcje obronne.

            Na bazie tych odkryć powstał niepowtarzalny w skali europejskiej Skansen Archeologiczny - Oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Karpacka Troja to teren grodziska, „Wały Królewskie" oraz obszar u jego podnóża, zwany parkiem archeologicznym.

29.05.2019r. Wycieczka do Krakowa klasy Vb

MM.

Dnia 29 maja uczniowie naszej klasy wzięli udział w wycieczce do Krakowa. W programie wycieczki była kręgielnia oraz Ogród Doświadczeń. Na kręglach szło nam całkiem dobrze, zostaliśmy zapoznani z zasadami gry. Na koniec zrobiliśmy sobie  pamiątkowe zdjęcie.

Następna atrakcją wycieczki był Ogród Doświadczeń, który mimo pochmurnej pogody udało nam się odwiedzić. Jest to miejsce, gdzie umieszczono duże urządzenia, dzięki którym można doświadczalnie przez zabawę poznać prawa fizyki. Przy każdym obiekcie znajdują się tablice z opisem czynności, jakie należy wykonać, z propozycjami doświadczeń, a także z wyjaśnieniem zjawiska, które obserwujemy. Uczniowie mogli samodzielnie pograć na dzwonach rurowych, nadać i odebrać wiadomość z użyciem telegrafu akustycznego, szeptać i być dobrze słyszanym na odległość 20 m, znaleźć się we wnętrzu kalejdoskopu, sprawdzić działanie olbrzymich rozmiarów Kołyski Newtona i wykonać wiele innych eksperymentów. Dziewczynkom bardzo podobała się sekcja krzywych luster, gdzie można było zobaczyć swoją nową sylwetkę, chłopcy z zacięciem uderzali w gong, aż drżało powietrze w jego pobliżu. Jednak największym zainteresowaniem cieszył się żyroskop, gdzie mogliśmy samodzielnie sprawdzić, jak ćwiczą piloci. Wizyta w Ogrodzie sprawiła nam wiele radości. Wędrując po zakamarkach Ogrodu, mogliśmy dowiedzieć się nowych rzeczy o świecie, który nas otacza, jednocześnie wspaniale się przy tym bawiąc. Wzięliśmy również udział w warsztatach „W poszukiwaniu zaginionej szkatułki” w czasie których mieliśmy do odgadnięcia dużo trudnych łamigłówek. Na samym końcu gdy znaleźliśmy skarb dostaliśmy lizaki.

Oczywiście wycieczka bez dobrego jedzenia to nie wycieczka, dlatego po całym dniu zwiedzania pojechaliśmy na pyszny posiłek ;) . Około godziny 16.00 zmęczeni ale zadowoleni i pełni nowych wrażeń wróciliśmy do Gołczy.

Oliwia Rolka, klasa 5b

foto relacja

30.05.2019 Konkurs "Gołcza, moja mała ojczyzna"

MK.

30 maja odbyła się V edycja Konkursu Wiedzy i Plastycznego o Gminie Gołcza „Gołcza, moja mała ojczyzna”.

W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy oraz klas III oddziałów gimnazjalnych. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą wiedzą na temat naszej gminy, jej historii, zabytkach. Najlepsi zostali nagrodzeni dyplomem i nagrodami książkowymi.

Prace plastyczne, które powstały w części plastycznej konkursu były również na wysokim poziomie pod względem pomysłowości i walorów estetycznych.

Nagrodzeni w konkursie wiedzy:

30.05.2019r. Ale historia... - spotkanie autorskie z Grażyną Bąkiewicz

MM.

Gołczańska biblioteka końcem maja gościła w swoich progach wyjątkową pisarkę – Grażynę Bąkiewicz. Autorka ta ma na swoim koncie wiele powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży, ale pisze także dla dorosłych. Na półkach w naszej bibliotece znajdziecie m.in. fantastyczną serię książek z cyklu „Ale historia…”

W spotkaniu wzięły udział dwie klasy V ze Szkoły Podstawowej w Gołczy oraz Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci „Dzieci kontra książki”.

Razem z pisarką ruszyliśmy na wyprawę w świat książek historycznych pełnych tajemniczych wydarzeń, nierozwiązanych zagadek i hipotez wartych zbadania.

Okazało się, że historia da się lubić. Szczególnie ta, którą znajdujemy na kartach książek pani Grażyny Bąkiewicz.

Myślę, że uczestnicy spotkania autorskiego zapamiętają sobie sześć palców Warneńczyka, który zaginął po bitwie, piętnastoletniego króla Jadwigę ruszającą na wojnę o grody Czerwieńskie czy łódzkiego fabrykanta, o którym krążyły legendy, iż jest diabłem. Z całą pewnością zapamiętają też  panią Grażynę Bąkiewicz, która potrafi przy pomocy swoich książek przenosić czytelników w czasie. Nie wierzycie? Koniecznie sięgnijcie, po książki tej autorki!

Spotkanie odbyło się  w ramach zadania: "W poszukiwaniu straconego czasu - wyprawa w świat książek i nie tylko" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

A.Skotnicka

foto

26.05. 2019 Dzień Mamy i Taty

MK.

26 maja 2019 roku, w piękne majowe popołudnie, na hali widowiskowo - sportowej
w Gołczy odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty, podczas której dzieci ze wszystkich oddziałów przedszkolnych zaprezentowały specjalnie przygotowany program artystyczny. Wszystkie dzieci z bijącym sercem i wypiekami na twarzy recytowały wiersze, śpiewały piosenki i składały życzenia. Licznie przybyli Rodzice z podziwem i wzruszeniem oklaskiwali swe pociechy. Do ciepłych życzeń dołączyła się także Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej, Zdzisława Kyć. Podczas spotkania odbyło się również wręczenie nagród dla laureatów rodzinnego konkursu plastycznego pt. „Kocham moją rodzinę”. Po części artystycznej nastąpił wspólny poczęstunek, podczas którego dzieci wręczyły swoim Rodzicom  drobne upominki, własnoręcznie wykonane laurki z kwiatami, ozdobne drzewka i ramki ze zdjęciem.

Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim Rodzicom, którzy pomogli w przygotowaniu naszej uroczystości.

Anna Cencek

Galeria zdjęć

Czytam sobie - radość czytania z pierwszoklasistami

MK.

     Klubowiczki z klasy 8b na początku spotkania poinformowały Dzieciaki, że realizują program PoczytajMy i przeprowadzą dla nich, uczniów dwóch klas pierwszych warsztaty czytelnicze, podczas których spróbują zachęcić do wspólnego czytania jako ciekawej propozycji spędzenia czasu, a także przekonają, że na podstawie usłyszanej historii można stworzyć własną. Będą też chciały zachęcić Dzieciaki do samodzielnego czytania książek i odkrywania historii samodzielnie.

   Tematem przewodnim wspólnego spotkania dla pierwszej grupy miał być kot, ale żeby dowiedzieć się o jakie zwierzę chodzi Maluchy musiały odgadnąć zagadkę, następnie rozpoczęło się wspólne czytanie książeczki Rok z kocicą Izabelą Ewy Nowak, potem były zabawy ruchowe- podczas, których Pierwszaki pokazywały i udowadniały, że wszystkie koty świata chodzą własnymi ścieżkami. Po skończonej lekturze Dzieci odpowiadały na pytania związane z przeczytaną historią, kolejnym zadaniem było narysowanie kota. Na koniec starsze Koleżanki przypomniały jeszcze, że kot dość często występuje jako bohater bajek, baśni i wierszy dla dzieci i na przykład mamy: Kota w butach, Filemona i Bonifacego, kota Garfielda oraz utwór pt. Chory kotek. Druga grupa przeprowadziła zajęcia na podstawie książeczki Pokój NIEgościnny Grzegorza Kasdepke, Przed rozpoczęciem lektury Dzieciaki miały powiedzieć jaki może być pokój, jakie mają pokoje, czy pokój może być na przykład niegościnny? Podczas czytania starsze koleżanki pokazywały ilustracje i tłumaczyły trudne słowa. Lektura książeczki była urozmaicona ćwiczeniami ruchowymi, potem Pierwszoklasiści odpowiadali na pytania związane z treścią lektury, układali puzzle z skserowanych i pociętych ilustracji tekstu.

     Podczas zajęć w obu pierwszych klasach było mnóstwo śmiechu i radości, a przy tym dzięki wspólnej zabawie możliwe było połączenie przyjemnego z pożytecznym. Miejmy nadzieję, że Pierwszoklasiści przekonali się, że warto czytać i kiedyś też będą należeć do klubu czytelniczego.

     Na koniec zajęć dzieci otworzył paczkę z książkami i …

   Dzieciaki dostały zadanie, aby na kolejne spotkanie przeczytać chociaż jedną z książeczek przygotowanych przez wydawnictwo Egmont.

     Po tygodniu…

     Klubowiczki znów zagościły u uczniów klas pierwszych, by sprawdzić, czy dzieci pamiętają tytuły książek, czy je przeczytały, jakie są ich wrażenia, czy książeczki im się podobały, czy były ciekawe, co im się nie podobało. Potem wszyscy bawili się w zabawę Zamki i księżniczki, radości nie było końca…

Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał dyplom.

Galeria zdjęć

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com