Polish English French German


15.10.2019 W starym kinie...

MK.

We wtorek 15 pażdziernika dzieci z grup przedszkolnych "Słoneczka", "Wesołe Skrzaty" oraz "Biedroneczki" przeniosły się w czasie.

W ramach Miedzynarodowego Projektu "Piękna Nasza Polska Cała", w którym przedszkolaki biorą udział, odkurzone zostały stare projektory, diaskopy, klisze z filmami i zorganizowano projekcje filmową ”W starym kinie” – przegląd dawnych dobranocek. Repertuar to niezapomniane: “Przygody Gąski Balbinki”, “Jacek i Agatka", "Pomysłowy Dobromir" oraz "Wilk i zając ". Pierwszy raz dzieci zobaczyły również bajkę wyświetlaną z diaskopu pod tytułem "Mucha Kłapoucha".  Klisza z bajeczką oraz samo urządzenie wzbudziły w przedszkolakach ogromne zainteresowanie. Bilety wstępu, pani bileterka oraz ciemna sala kinowa to wszystko wprowadziło dzieci w klimat prawdziwego kina.

Bajki z dzieciństwa rodziców oraz dziadków bardzo przypadły dzieciom do gustu, więc zapewne na jednej projekcji się nie skończy.

A. Błaut

Galeria zdjęć

Ogłoszenie "Odblaskowa szkoła"

MK.

Konkurs wiedzy "Bądź bezpieczny na drodze!" odbędzie się dnia 23 października 2019 (środa) o godzinie 8:55 (2 godzina lekcyjna).

Prosimy również wszystkich uczniów o przyniesienie  kamizelek odblaskowych na  piatek 25 października.

18.10.2019 Odblaskowy spacer oddziałów przedszkolnych

MK.

18 października oddziały przedszkolne korzystając z pięknej, słonecznej pogody wybrały się na "odblaskowy spacer". W tym wydarzeniu towarzyszyła im Pani Policjant Lidia Kyzioł, która pomogła dzieciom bezpiecznie przejść przez pobliskie skrzyżowanie.

Przedszkolaki w kamizelkach odblaskowych przypominały wszystkim mieszkańcom Gołczy, że należy nosić odblaski. Z hasłem na ustach "Bądź bezpieczny, noś odblaski" rozdawały ulotki oraz opaski napotkanym mieszkańcom i  kierowcom. Odwiedziły Urząd Gminy, Ośrodek Zdrowia i miejscowe sklepy.

Pan Wójt Lesław Blacha oraz Pani Dyrektor ZEAS wracający z uroczystości ślubowania uczniów klas I otrzymali ulotki oraz odblaski, a także usłyszeli przewodnie hasło dzisiejszego przedszkolnego dnia: "BĄDŹ WIDOCZNY, NOŚ ODBLASKI"

Galeria zdjęć

Dary jesieni u "Wesołych Skrzatów"

MK.

W drugim tygodniu października dzieci z oddziału "Wesołe Skrzaty" realizowały tematy o darach jesieni. Były zatem pyszne owocowe szaszłyki, zdrowy sok z marchewki, a także wiele interesujacych zadań, zabaw i spotkań przypominających o właściwościach warzyw i owoców.

A. Cencek

Galeria zdjęć

03.10.2019 Wycieczka do Sandomierza

MK.

Dn.03.10.2019r. odbyła się kolejna, bardzo udana wycieczka, zorganizowana przez wych.kl.VIa panią Elżbietę Seweryn, we współpracy z panią D. Kaczmarczyk, panią B. Ślęzak – Wiszniewską oraz przedstawicielami rodziców. Nieocenioną rolę podczas tej wycieczki odegrała również pani przewodnik H. Romanowicz, która swoimi barwnymi opowieściami i cennymi historycznymi komentarzami uatrakcyjniała całą podróż i odwiedzane przez nas miejsca. Zwiedzanie Sandomierza zaczęliśmy od Bramy Opatowskiej. Następnie ulicami miasta dotarliśmy do rynku, gdzie podziwiaiśmy m.in. Ratusz i malownicze stare kamieniczki oraz zabytkową studnię. Niemałe wrażenie zrobiły też na nas, a zwłaszcza na uczniach kl.IIIa, spacerujące między turystami... gołębie.

W Katedrze Sandomierskiej zaś, zachwyciły nas przede wszystkim sklepienia, pokryte piękną polichromią oraz ściany bocznych naw, obudowane barokową boazerią z szesnastoma obrazami. Dowiedzieliśmy się od pani przewodnik, że większość z nich to rodzaj kalendarza liturgicznego o nazwie Martyrologium Romanum, przedstawiający męczeństwo pierwszych chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim. Z kolei dwa obrazy na ścianie zachodniej ukazują męczeństwo mieszkańców Sandomierza i oo.dominikanów w czasie drugiego najazdu Tatarów w 1260r. Większość elementów wyposażenia katedry pochodzi z epoki baroku. Bogate wnętrze uzupełniają liczne płyty nagrobne, epitafia i zworniki naw na sklepieniu o różnych interesujących kształtach.

Kolejną atrakcją była Podziemna Trasa Turystyczna,

Do[mowy]- Piosenka hiphopowa, Jarumala i inne ciekawe „słowy”

MK.

     Uczniowie klasy V b uczestniczą w Programie Centrum Edukacji Obywatelskiej DoMowy – Rodzinne historie o słowach w związku z tym wzięli udział w warsztatach słowotwórczych, twórczo bawiąc się językiem polskim stworzyli ciekawe teksty nawet hiphopową piosenkę, którą później zaśpiewali. Źródłem inspiracji i pomysłów dla zespołów były kart gry Dixit, ale żeby zdobyć kartę przedstawiciel grupy musiał wykonać zadanie np. zmierzyć długość sali kroczkami, dla innych dość nietypową wskazówką było np. ptasie mleczko. Podczas tworzenia można było skorzystać również z klasyki czyli Słownika etymologicznego języka polskiego A. Brucknera, Słownika wyrazów trudnych i kłopotliwych pod red. M. Bańko czy książki M. Rusinka Niedorajda, wystarczyło podać numer strony i można było wybrać znajdujące się na niej słowa. Poszukiwać słów i inspiracji twórczych można też było wśród starych gazet, obcych języków czy współczesnego języka młodzieży. Przypomnieliśmy co to archaizm a co neologizm. Było dużo śmiechu i świetnej zabawy….

A słowotwórczym efektem końcowym i zwieńczeniem pracy warsztatowej były występy i hiphopowe wykonania powstałych piosenek.

Oj działo się, działo!
Słowo[twórczy] Piątoklasiści!

Galeria zdjęć

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com