Polish English French German


Robótki ręczne w klasie 7b, chwila wytchnienia. Laboratorium przyszłości.

MM.

Robótki ręczne wcale nie należą do prostych czynności, których można się szybko nauczyć. Wymagają cierpliwości, wytrwałości, sprawności umysłowej oraz zdolności manualnych. Mają też funkcję terapeutyczną, wpływając korzystnie zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Koncentrując się na wykonaniu zadania- przygotowanie materiału i przyszycie guzika- mózg się odpręża,  a emocje się wyciszają. Uczniowie przyszywali guziki, usprawniali przy tym małą motorykę oraz koordynację wzrokowo-ruchową, przestrzegali zasad BHP podczas pracy z narzędziami do robótek ręcznych oraz zachowywali ład i porządek podczas zajęć i po skończonej pracy.

Po osiągnięciu zamierzonego efektu wydzielają się endorfiny. Uczniowie klasy 7b widząc efekt własnoręcznie wykonanej pracy odczuwali satysfakcję i radość.

#LaboratoriumPrzyszłości

ZK

foto

Zimowa wizyta w ZOO

SuperUser.

Klasa 1 a wkroczyła w 2024 rok z przytupem wybierając się już pierwszego dnia nauki do krakowskiego Ogrodu Zoologicznego.

ZOO zimą? Jak najbardziej! Docelowym punktem wyjazdu były zajęcia edukacyjne „Oko w oko z bezkręgowcami”. W cieplutkiej sali w budynku żyrafiarni uczniowie mieli okazję zobaczyć egzotyczne owady i stawonogi oraz dwa olbrzymie ślimaki Albina i Glutka.

Odważne pierwszaki nie tylko obserwowały straszyki, wije i karaczany, ale także ochoczo trzymały je w dłoniach. Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające. Dzieciaki skorzystały z okazji i odwiedziły inne zwierzęta: pantery, tygrysy, słonie, małpy, hipopotamy. Niewątpliwie najmilszym punktem wycieczki było karmienie mieszkańców Mini Zoo.

Zakończeniem wyjazdu było krótkie spotkanie z leśnikiem i ognisko na którym pierwszaki samodzielnie upiekły kiełbaski. Pierwszy dzień w szkole po przerwie świątecznej upłynął bardzo szybko i przyjemnie. Od jutra czas wracać do nauki.

W.B.

Galeria zdjęć

Na zdjęciu ślimak Albin :)
Źródło zdjęcia: https://krknews.pl/slimak-albin-zaprasza-na-ferie-do-krakowskiego-zoo/

Spotkanie z Panem Pawłem Olchawą artystą malarzem

SuperUser.

Uczniowie klas ósmych wzięli udział w spotkaniu z artystą malarzem Panem Pawłem Olchawą, dyrektorem BWA U Jaksy w Miechowie. Artysta wprowadził nas w bogaty i arcyciekawy świat malarstwa, opowiedział o tym, jak wyglądała jego droga artystyczna, mówił o swoim warsztacie pracy, o tym, skąd czerpie inspiracje i motywacje do malowania.

W twórczości Pana Olchawy przeważają formy abstrakcyjne, ale żeby uprawiać ten rodzaj malarstwa, artystę czeka długa droga, mnóstwo ćwiczeń ręki oraz żmudnej pracy i cierpliwości, należy najpierw doskonalić się w malowaniu obrazów realistycznych.

Podziwialiśmy obrazy Artysty, każdy mógł powiedzieć o swoich wrażeniach i odczuciach, a także pod okiem Mistrza tworzyliśmy prace, twórczo pobudzona fantazja, młodzieńcza kolorowa wyobraźnia pozwoliły stworzyć unikalne i niepowtarzalne prace, które Artysta korygował i oceniał.

Prace można teraz zobaczyć w sali lekcyjnej 8a, uważamy, że znacząco wpłynęły na wystrój i estetykę naszej klasy.

Galeria zdjęć

Julia Dyduch, Dominika Kubik klasa 8A

22.12.2023 „A nadzieja niech wstąpi w nas…”

MM.

Nadchodzą najmilsze święta w roku, święta Bożego Narodzenia. Jak co roku w naszej szkole zorganizowane zostały uroczyste Jasełka.

Tegoroczne przedstawienie opowiadało o Beniaminie, który bardzo chciał zobaczyć nowonarodzonego Jezusa i złożyć mu swoje dary. Jednak w drodze do betlejemskiej stajenki napotkał ludzi w potrzebie i oddał im prezenty przeznaczone dla Małego Króla. I kiedy stanął z pustymi rękami przed żłóbkiem okazało się, że przyniósł dar najcenniejszy – bo miłość, dobroć i współczucie okazane innym ludziom jest wartościowsze niż najdroższe i najpiękniejsze prezenty.
Piękne dekoracje, stroje i gra aktorów, oprawa muzyczna w wykonaniu naszego szkolnego chóru oraz taniec aniołków w wykonaniu dziewczynek z zerówek wzbudziły szczery zachwyt w widzach, którzy nagrodzili przedstawienie burzliwymi oklaskami.
W naszych Jasełkach, oprócz nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i rodziców wzięli udział zaproszeni goście – dyrektor ZEAS pani Urszula Więcławek, oraz proboszcz gołczańskiej parafii ksiądz Edward Kuzka. Na zakończenie uroczystości zaproszeni goście, pani dyrektor Zdzisława Kyć oraz pani wicedyrektor Elżbieta Kwapień złożyli wszystkim życzenia zdrowych, spokojnych i pogodnych świat spędzonych w gronie rodziny oraz szczęścia w nadchodzącym nowym roku.
Tegoroczne Jasełka przygotowane zostały pod kierownictwem pani Anny Kędzierskiej we współpracy z księdzem Jackiem Kalkowskim, panem Adamem Dudkiem, panią Anetą Błaut, panią Agnieszką Śladowską i panią Anną Nawrot.

AN

Galeria zdjęć

Galeria filmów

Przedświąteczne "Czytanie na dywanie"

SuperUser.

"Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia?"

"Co to jest adwent i kto pierszy wymyślił kalendarz adwentowy?"

"Jak to naprawdę było z Mikołajem?"

"W jaki sposób powstają szklane bombki?"

"Skąd przyszedł do nas zwyczaj ubierania choinki?"

Na te i wiele innych pytań poszukiwali odpowiedzi pierwszoklasiści, którzy uczestniczyli w kolejnym środowym spotkaniu w bibliotece szkolnej pod hasłem "Czytanie na dywanie".

Tym razem w naszej czytelniczej przygodzie towarzyszyła nam książka Moniki Utnik-Strugały pt. "Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie", która wspaniale przygotowuje czytelników do obchodzenia świąt Bożego Narodzenia, odpowiadajac na wiele nurtujących dzieci (i dorosłych) pytań, pokazując jednocześnie, jak różne w różnych częściach świata są zwyczaje dotyczące świąt. Piękna oprawa graficzna książki zachęca do lektury i cieszy oczy. 

Dzieci z zainteresowaniem słuchały i aktywnie uczestniczyły w omawianiu treści książki. 

K.W.

21.12.2023 Lekcja "prawie muzealna"

MM.

Lekcje historii odgrywają fundamentalną rolę w kształtowaniu rozumienia otaczającego nas świata. Historia to opowieść o ludzkości, jej sukcesach i porażkach i przełomowych momentach jej dziejów. Świat, w którym żyjemy obecnie to bezpośrednia konsekwencja wydarzeń historycznych, od najdawniejszych dziejów cywilizacji, po historię najnowszą. Historia to więcej niż tylko zbiór suchych faktów i wydarzeń, to zbiór fascynujących opowieści o ludziach, którzy zmieniali bieg wydarzeń, tworzyli naszą przyszłość, a swoją teraźniejszość i przyszłość i wpływali na to, jak żyjemy dzisiaj.

Na lekcje historii do klas VI zaproszony został pasjonat historii i jednocześnie nauczyciel Naszej Szkoły pan Grzegorz Ludwicki. Przyniósł ze sobą niezwykłe zbiory, które gromadzi od wielu już lat. Lekcja poświęcona była husarii polskiej, która odnosiła piękne zwycięstwa w XVII wieku.

Dzięki rekwizytom będącymi dokładnymi replikami sprzętów używanych w danej epoce historycznej uczniowie mogli na własnej skórze poczuć ciężar uzbrojenia. Poznali ekwipunek husarzy, przymierzyli niektóre elementy ubioru.

Wszyscy doceniamy pasję pana Grzegorza Ludwickiego i Jego zaangażowanie oraz postawę patriotyczną podczas świąt państwowych i podczas codziennej pracy.

galeria 

ZK

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl