Polish English French German


25.05.2022 PIELGRZYMKA WADOWICE- KALWARIA ZEBRZYDOWSKA

MM.

W dniu 23 maja 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej kl.  3 – 4 wzięli udział w pielgrzymce do Wadowic i Kalwarii. W Wadowicach w Bazylice została odprawiona Msza św. w intencji dzieci komunijnych, rocznicowych oraz uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej w Gołczy. Po Eucharystii zwiedziliśmy Bazylikę, przypomnieliśmy sobie niezbędne daty związane z osobą Jana Pawła II. Pod pomnikiem Papieża złożyliśmy kwiaty, nie zapominając, o 102 rocznicy urodzin Karola Wojtyły, którą obchodziliśmy 18 maja. W czasie wolnym wszyscy oczywiście poszli na pyszne kremówki. W Kalwarii zmagaliśmy się z dróżkami. Wszyscy dzielnie dotarli do celu, mimo że nie było to zbyt łatwe.

A.K.

galeria

20.05.2022 Wycieczka edukacyjna do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu

MM.

19 maja uczniowie klas IV b, V a i V b wraz z wychowawcami i Panią Dyrektor wybrali się na niezwykłą wycieczkę edukacyjną do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Sztolnia ta to obiekt absolutnie wyjątkowy powstały w oparciu o jedną z najstarszych kopalń węgla kamiennego Górnego Śląska. Obejmuje przestrzenie zarówno na powierzchni, jak i prawdziwą sieć podziemnych korytarzy. Do największych atrakcji plenerowych Sztolni należy Park 12C czyli strefa nauki i zabawy. To właśnie tu uczniowie mogli poznać zagadnienia związane z czterema żywiołami, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie.

Po zabawie w Parku, przyszedł czas na prawdziwą przygodę - udział w evencie „Bajtel Szychta”. Młodzi „grubiorze” najpierw zostali wyposażeni w oryginalny, sztygarski strój roboczy (żółty kombinezon, gogle i rękawice) oraz ekwipunek w postaci kasku i lampy górniczej. Potem wysłuchali krótkiej prelekcji na temat bezpieczeństwa, a następnie ruszyli do pracy. W czasie - Bajtel Szychty – zostali zapoznani z historią górnictwa oraz współczesnymi metodami wydobycia węgla, mogli również samodzielnie wykonać niektóre z górniczych prac. Tak jak każdy górnik musi być uniwersalny i posiadać wszechstronne umiejętności, tak i dzieci w czasie górniczej szychty przechodziły przez różne stanowiska pracy i uczyły się jakie narzędzia do czego służyły. Kilofy górnicze, ciężkie klucze oraz wielkie śruby, ostre piły, praca w pyle i na kolanach. Pod ziemią atrakcji nie brakowało, szychta to szychta, pracować trzeba, ale młodym górnikom ani sił, ani zapału nie brakowało.

Bezpieczeństwo przede wszystkim dlatego uczniowie przeszli też kurs pierwszej pomocy pod ziemią, zakończony akcją ratowniczą. Dzieci poznały również zagrożenia, na jakie narażeni są górnicy podczas swojej codziennej pracy.

Dużo radości sprawiła przejażdżka „Karlikiem” – czyli podziemną kolejką, którą wracaliśmy z szychty. Ponad dwie godziny minęły bardzo szybko, zdecydowanie za szybko.

Bajtel Szychta okazała się być doskonałym sposobem na integrację, wspólne spędzanie czasu, naukę komunikacji i współpracy w grupie.

Przed powrotem do domu uczniów czekała jeszcze jedna niespodzianka - wizyta na Stadionie Śląskim – gdzie z punktu widokowego mogli podziwiać ogrom tego legendarnego miejsca oraz wykonać pamiątkowe zdjęcia.

red.

galeria 

24-26.05.2022 Egzamin ósmoklasisty

SuperUser.

24 maja 2022 r. 43 uczniów klas ósmych naszej szkoły przystąpiło do swojego pierwszego z ważnych egzaminów - egzaminu ósmoklasisty. Tym samym dołączyli do ponad pół miliona swoich koleżanek i kolegów z całej Polski, którzy przez najbliższe 3 dni będą wykazywać się wiedzą i umiejętnościami z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. 

Wszystkim zdającym życzymy powodzenia!

Zdjęcia 

20.05.2022 Zerówkowicze w Wiosce Indiańskiej

MM.

20 maja dzieci z zerówek udały się na wyjątkową wycieczkę. Pobyt w Wiosce Indiańskiej Arapaho w Zalasie był dla Zerowkowiczów bardzo ciekawym doświadczeniem. Dzieci poznały wodza, indiańskiego czarownika oraz dwie sympatyczne indianki. Z zainteresowaniem słuchali barwnych opowieści wodza o życiu i zwyczajach Indian. Najwięcej radości sprawiły im indiańskie zadania podczas których zdobywali cenne umiejętności, takie jak wspinaczka, strzelanie z łuku czy poszukiwanie zlota, było również malowanie twarzy, liczenie węży, łowienie rybek oraz przechodzenie po ścieżce rozżarzonych węgli, na koniec odbyło się ognisko na którym dzieci same upiekły smaczne kiełbaski. Pobyt w malowniczym terenie, z dala od miejskiego zgiełku, był odpoczynkiem połączonym z aktywną zabawą na świeżym powietrzu.

Aneta Błaut

galeria

19.05.2022 Klasa 5b i bajkowe przedstawienie

MM.

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek – jest to program promujący czytelnictwo. Ma on na celu zwiększenie zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa, podkreślanie roli czytania w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza.

Obecnie wiele osób traktuje biblioteki jako sposób na darmowe książki. Nie możemy jednak zapomnieć, że na przestrzeni wieków miały one o wiele większe znaczenie, ponieważ zmieniały pokolenia, wspierały rozwój naszych cywilizacji i tym samym wpływały na losy świata.

Dzisiejsze biblioteki pełnią bardzo ważną funkcję w naszym życiu. To właśnie dzięki bibliotekom i organizowanym przez nie wydarzeniom w dzieciach budzi się miłość do książek, a dorośli mogą rozwijać swoje pasje bez wydawania pieniędzy.

Tydzień Bibliotek to świetna okazja, aby odwiedzić swoją lokalną bibliotekę. Tak też zrobili uczniowie klasy V b. Zanim jednak tam się wybrali, przygotowali kilka wierszy i bajek – zaproponowanych przez Panie Bibliotekarki: Agnieszkę Skotnicką i Agnieszkę Janus. Następnie 9 maja w BiOAKu, młodzież wykonała bajkowe przedstawienie dla uczniów klas „0”, wykorzystując znane i lubiane utwory m.in.: Trzy małe świnki, Lokomotywę, Okulary, Rzepkę, Zosię Samosię itp. Wszyscy świetnie się bawili, dlatego na zakończenie chętnie wzięli udział w odegraniu bajki o roztańczonej żabce, przygotowanej przez Panie Agnieszki.

red.

galeria zdjęć

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl