
Przedszkolne Święto Odzyskania Niepodległości oraz Dzień Stroju Ludowego
15 listopada odbyła się przedszkolna uroczystość upamiętniająca 105 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji przedszkolaki z wszystkich grup wraz z zerówkami zaprezentowały program artystyczny o tematyce patriotycznej, który przedstawili w barwnych ludowych strojach przed swoimi kolegami i koleżankami z klas I-III oraz zaproszonymi Gośćmi: Wójtem Gminy Gołcza Panem Lesławem Blachą, Dyrektor ZEAS Panią Urszulą Więcławek oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gołczy Panią Zdzisławą Kyć. Tego dnia obchodziliśmy również „Dzień Stroju Ludowego” a inspiracją do zorganizowania tej uroczystości był realizowany projekt edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała". Z tej okazji mieliśmy przyjemność gościć Emilię, Patryka, Magdalenę oraz Krzysztofa, którzy są tancerzami z Zespołu Pieśni i Tańca „Miechowiacy". Zaprezentowali przed wszystkimi stroje z różnych regionów Polski a w szczególności strój łowicki oraz krakowski opowiadając, z jakich elementów się składają, oraz o ich pochodzeniu. Uroczystość odbyła się w podniosłej atmosferze, jednoczenie dostarczając lekcji patriotyzmu, uwrażliwienia na piękno, folklor i tradycje Polski.
A.Błaut
Metoda projektu w klasach II

Klasy II a i II b w ramach urozmaicenia swoich codziennych zajęć wykonały prace plastyczno - techniczne z wykorzystaniem metody projektu. Uczniowie klasy II b wykonali książkę kucharską pt. "Dania z ziemniaków". Znajdziemy w niej ciekawe przepisy na rozmaite potrawy, których głównym składnikiem są ziemniaki. Uczniowie klasy II a na lekcji języka angielskiego wykonali przepiękne plakaty, opisujące ich ulubione zwierzątko, które mają lub które chcieli by mieć. Zapraszmy do obejrzenia galerii zdjęć.
M. Król
Wycieczka klas piątych do Krakowa

15 listopada klasy piąte wraz z opiekunami udały się na wycieczkę do Krakowa. Tak naprawdę uczniowie odbyli tego dnia prawdziwą podróż w czasie. Pierwszym punktem była interaktywna lekcja w oddziale Muzeum Narodowego - Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach. Uczniowie wcielili się w poszukiwaczy szczegółów i tropicieli detali. Aktywne zwiedzanie wystawy z wykorzystaniem multimediów, wskazówek pani przewodniczki i informacji o zgromadzonych tam niezwykle cennych dziełach, przeniosło naszych piątoklasistów do XIX w. - z jego artystyczną atmosferą, której tło stanowiły skomplikowane dzieje historyczne Polski. Dzieła Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego, Henryka Siemiradzkiego i innych wyeksponowane w imponujących przestrzeniach muzealnych, zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie.
Po krótkiej przerwie spędzonej wśród stoisk z pamiątkami w Sukiennicach, kontynuowaliśmy naszą podróż w czasie, tym razem udając się aż do czasów średniowiecznych i ... pod płytę Rynku Głównego. Tam właśnie zlokalizowane jest kolejne muzeum - Rynek Podziemny. Interaktywna ekspozycja dała dzieciom możliwość uzupełnienia wiedzy, zdobytej już na lekcjach historii o mnóstwo ciekawych informacji.
Pogoda nas nie rozpieszczała - tego dnia w Krakowie deszcz padał nie tylko na Brackiej... Nie przeszkodziła nam jednak w zobaczeniu najważniejszych miejsc zlokalizowanych na Rynku oraz w stronę Barbakanu. Wysłuchaliśmy hejnału z wieży Bazyliki Mariackiej, kupiliśmy obwarzanki i pokarmiliśmy gołębie - obowiązkowe elementy dla każdego turysty zwiedzającego Kraków zaliczone :) Na koniec wizyta w popularnej reatauracji na "M" i zmęczeni, lecz zadowoleni ruszyliśmy w drogę powrotną do Gołczy.
Wystawa prac plastycznych

W mijającym tygodniu mieliśmy okazję podziwiać wystawę pokonkursową prac zgłoszonych na konkursy plastyczne, związane z Narodowym Świętem Niepodległości.
Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace prezentowały wysoki poziom artystyczny. Wyeksponowane zostały prace rodzinne, indywidualne, klasowe - pomysłowe, wykonane w ciekawych i różnorodnych technikach, z dbałością o szczegóły i estetykę.
Zilustrowano polskie legendy, pieśni patriotyczne, a także przedstawiono najciekawsze zabytki naszej najbliższej okolicy.
Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości odbył się w naszej szkole uroczysty apel, upamiętniający ten ważny dzień. Montaż słowno - muzyczny przygotowali uczniowie klasy VII b oraz V a i IV b (chór szkolny i soliści) pod kierunkiem pani Renaty Maroszek, pana Grzegorza Ludwickiego i w muzycznej oprawie w wykonaniu pana Adama Dudka.
Akademii towarzyszyły słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: "Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym". Utwory poetyckie, fragmenty tekstów i piosenki były tak dobrane, by kształtować postawy patriotyczne, podtrzymywać tradycje narodowe oraz pielęgnować polskość i rozwijać świadomość narodową wśród dzieci i młodzieży.
Na koniec spotkania głos zabrała pani dyrektor Zdzisława Kyć, dziękując występującej młodzieży oraz nauczycielom za przygotowanie dzisiejszej uroczystości. Zaprosiła także wszystkich zebranych na gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości 11.11.2023 w hali widowiskowo-sportowej przy naszej szkole, podczas których między innymi zostaną wręczone nagrody w konkursach historycznym i plastycznym, organizowanych przez naszą szkołę z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
10.11.2023 "Szkoła do hymnu"
#szkoładohymnu
Społeczność naszej szkoły, jak co roku włączyła się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W piatek 10.11.2023, w przeddzień rocznicy 11 listopada o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewaliśmy wspólnie "Mazurka Dąbrowskiego". Tym samym kolejny raz wzięliśmy udział w akcji MEiN "Szkoła do hymnu".
.