Polish English French German


Bezpieczna zima

BEZPIECZNA ZIMA

sniezka2002b

Zima to czas wypoczynku i zabaw na śniegu. Niestety taki sposób spędzania wolnego czasu niesie ze sobą wiele zagrożeń, a czasem zdarzają się nawet przykre wypadki.

Każdego roku w Polsce setki osób ulega wypadkom podczas jazdy na nartach i snowboardzie. Dlatego przed wejściem na stok pamiętaj o odpowiednim stroju, a przede wszyskim o kasku, który w razie wypadku ochroni Twoją głowę przed urazem. Dobrze dopasowane i zapięte buty zmniejszą ryzyko wystąpienia skręceń i złamań nóg. Kolor Twojego stroju powinien być dobrze widoczny dla innych osób na stoku.

Korzystając z wyciągu orczykowego lub krzesełkowego zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa tam panującymi. Kiedy jesteś na stoku wybierz odpowiednią dla siebie trasę i podczas zjazdu uważaj również na innych narciarzy. Jeżeli dopiero uczysz się jeździć na nartach warto skorzystać z pomocy instruktora. Jego fachowa pomoc pozwoli Ci szybciej i lepiej opanować technikę jazdy. Nigdy nie wyjeżdżaj poza wyznaczoną do jazdy trasę, to może być naprawdę niebezpieczne.

Przestrzeganie wszystkich zasad i rozwaga pozwolą Ci na bezpieczny zjazd po stoku, a tym samym ogromną frajdę z "białego szaleństwa".

Mateusz Jamroży, klasa VI a

Pomysły (nie tylko) na ferie w domu, cz. 5

MOJE HOBBY - ŚPIEWANIE

chor

Mam wiele zainteresowań, ale moim prawdziwym hobby jest śpiewanie. Zaczęłam śpiewać  już w 3 klasie szkoły podstawowej. Bardzo to lubię. Śpiewam piosenki polskich wykonawców, ale także angielskich. Najbardziej lubię spiewać solo, ale gdy śpiewam z koleżankami dodaje mi to odwagi. Ostatnio na szkolnej "choince" podczas zabawy karaoke wspólnie wykonałyśmy utwór pt. "Tak smakuje życie" grupy Enej.

Brałam udział w konkursach takich jak "Mam talent", przegląd kolęd w języku angielskim i w wielu innych. Należę do szkolnego chóru.

Aby doskonalić się muzycznie zaczęłam uczyć się gry na gitarze. Podziwiam ludzi, którzy mają cierpliwość do grania na takim instrumencie, ponieważ wymaga to wiele dokładności i wytrwałości.

Korzystam też ze stron internetowych, które udostępniają piosenki w wersji karaoke i pozwalają na śpiewanie online i nagrywanie swoich występów. Jedną z nich jest ising.pl. Polecam tę stronę jako świetną zabawę i sposób na szlifowanie swojego muzycznego talentu.

Wiktoria Siejka, klasa VI a

Pomysły na ferie w domu, cz. 4

MOJE HOBBY - OZDOBY Z MAKARONU

rybka

Moim hobby jest robienie ozdób z makaronu. Można zrobić przeróżne rzeczy np. choinkę, aniołki, rybki i wiele innych. Wszystko zależy od rodzaju makaronu. Robi się to bardzo łatwo i nie zajmuje wiele czasu.

Do zrobienia jakiejś ozdoby np. rybki potrzeba: klej na gorąco, srebrny spray, dwa makarony w kształcie muszelek i dwa w kształcie wstążki. Jeśli mamy wszystkie potrzebne rzeczy możemy zacząć. Bierzemy dwie makaronowe muszelki i zlepiamy je ze sobą, potem jeden makaron wstążkę łamiemy na pół. Jedną połówkę przyklejamy z jednego boku dwóch wcześniej sklejonych ze sobą muszelek i drugą po drugiej stronie. Na końcu przyklejamy z tyłu wstążkę, a po drugiej stronie,  czyli na przodzie robimy klejem dwie kropki tak, aby wyglądały jak oczy. Chwilkę czekamy, żeby klej dobrze wysechł. Po wyschnięciu bierzemy spray i pryskamy rybkę.

Gotowa! Życzę miłej zabawy.

Weronika Sikorska, klasa VI a

Galeria zdjęć: Ozdoby z makaronu.

Pomysły na ferie w domu, cz. 3

MOJE HOBBY - ANIME

anime

Właściwie, to nie hobby, a pasja. Otóż historia japońskiej animacji sięga początków XX w. Wtedy to Japończycy zaczęli eksperymentować z technikami animacji znanymi już w wielu krajach. W ten sposób powstało anime. Niedługo potem w Ameryce powstało amerime. Pewnie większość z was, czytelników, nie ma pojęcia co to anime i czym (oprócz nazwy) różni się od amerime.

Anime to japoński serial animowany, można nazwać go ,,japońską kreskówką’’, ale fani wolą termin anime. Dla antyfanów, anime to po prostu bajka, jak każda inna. Jednak anime nie oglądają dzieci, a najczęściej ludzie w wieku od 10 do 16 lat, choć nie jest to zakazane dla młodszych. Czasem zdarzają się nawet przypadki dorosłych, którzy są wiernymi fanami japońskiej animacji. Niestety, są brani za niedojrzałych.  Jak dla mnie, anime to nie bajka, anime to życie, to nie zwykła kreskówka, to jest odrębny styl w tworzeniu animowanych seriali.

Amerime – to po prostu amerykańskie anime...{readmorelink} Więcej...{/readmorelink}

Milena Filus, klasa VI a

Pomysły na ferie w domu, cz.2

MOJE HOBBY - SZYDEŁKOWANIE

szydelkowanie

Moim hobby jest szydełkowanie. To świetny sposób na nudę. Kiedy szydełkuję, tracę poczucie czasu i nawet najdłuższe wieczory mijają bardzo szybko.

Umiejętności tej nauczyła mnie babcia. Za pomocą szydełka i kordonka tworzę różne przedmioty. Do mojej kolekcji należą: serwety różnej wielkości, ozdoby i inne dekoracje.

Szydełkowanie naprawdę nie jest trudne i każdy może się tego nauczyć. Zajęcie to daje dużo radości i satysfakcji. Polecam robótki ręczne jako świetny sposób na nudę.

Martyna Pacia, klasa IV a

Galeria zdjęć: Szydełkowanie.

Pomysły na ferie w domu, cz.1

FERIE W DOMU NIE MUSZĄ BYĆ NUDNE!

ferie_zimowe_2010

Ferie zimowe można spędzać w różny sposób. Jednym z nich jest granie w gry komputerowe lub oglądanie telewizji i śmiertelna nuda... Ja zdecydowanie wolę spędzać czas na dworze z innymi dziećmi.

Jedną z moich zimowych propozycji jest budowanie fortecy ze śniegu. Jeśli jest więcej dzieci, można wybudować drugą fortecę i urządzić bitwę śniegowymi kulkami. Super zabawa! Jeździmy też na sankach, workach i w ogóle na czym tylko się da.

Na długie wieczory proponuję gry planszowe. Moją ulubioną grą jest eurobiznes. Dzięki tej grze poznaję państwa i miasta europejskie i uczę się mądrego wydawania pieniędzy. Często też gram w „państwa – miasta” i statki.

Przed snem bardzo lubię czytanie książek i dłuuuuugie rozmowy w gronie mojej rodziny.

Ewa Konieczna, klasa IV a

14.01-27.01.2013 Ferie zimowe

FERIE 2013

zima2012

Dziś pierwszy dzień ferii zimowych. Pogoda wymarzona do uprawiania zimowych sportów i przebywania na świeżym powietrzu. Ale i domatorzy ją docenią - popołudnia i wieczory spędzone w domowym ciepełku z książką w ręku, przy dobrym filmie lub pasjonującej grze planszowej?

No właśnie, nawet jeśli ferie spędzamy w domu, nie muszą one być nudne. Koleżanki i koledzy z klasy IVa i VIa mają kilka propozycji, jak uatrakcyjnić ten czas, czym się zająć, żeby uniknąć nudy. A może coś zainteresuje Was na dłużej i stanie się pasjonującym hobby? W ciągu całych ferii będziemy zamieszczać na stronie ich pomysły na ciekawe zajęcia i opisy, czasem nietypowego, hobby.

Nasza szkoła ma także propozycję dla tych, którzy wyznają zasadę, że ruch to zdrowie. W czasie ferii w poniedziałki, środy i piątki, w godz. 9.00-12.00 w hali sportowej będą odbywały się zajęcia sportowe dla uczniów Szkoły Podstawowej. Zaprasza pan Piotr Wiszniewski.

Z kolei uczestników zajeć tanecznych ZPiT "Gołczawianie" zapraszamy na próby 21 i 22 stycznia, w godz. 10.00-13.00 do BiOAK (zainteresowane dzieci otrzymały pisemną informację).

Do dorosłych kierujemy zaproszenie na bal karnawałowy, organizowany  26 stycznia 2013 r. przez Rady Rodziców naszych szkół, informacje i zapisy w sekretariatach.

A może ktoś chciałby się podzielić z nami swoim sposobem na spędzenie ferii lub pochwalić zdjęciami? Czekam na maile pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., przesłane teksty zostaną zamieszczone na stronie internetowej, a zdjęcia wezmą udział w konkursie fotograficznym.

Galeria zdjęć: Ferie zimowe 2013.

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl