Polish English French German


Akcja Żonkile 2019

MK.

Uczniowie klasy 8b wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej, upamiętniającej 76 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

certyfikat zonkile 1

Podsumowanie Projektu "Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata jako ponadczasowy wzór postaw"

MK.

     Podsumowanie Projektu Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata jako ponadczasowy wzór postaw zorganizowanego przez Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Katedrę UNESCO ds. Edukacji o Holokauście

     Projekt Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata jako ponadczasowy wzór postaw okazał się, według nas uczniów klasy 8b [Agata Domagała, Klaudia Studzińska, Sebastian Seweryn, Olaf Żak], dość ciekawym sposobem na zapoznanie z historią Polaków Bohaterów ratujących Żydów podczas okupacji hitlerowskiej oraz stał się idealną okazją do tego, abyśmy dzielili się zdobytą wiedzą wśród rówieśników.

Wszystko zaczęło się od tego, że w czteroosobowej grupie wraz z panią wychowawczynią pojechaliśmy do Katedry UNESCO ds. Edukacji o Holokauście w Instytucie Europeistyki UJ w Krakowie. W projekcie badawczym brało udział 10 szkół: z Warszawy, Świdnika, Chojnowa, Radomia, Zielonki, Białegostoku, Wrocławia, Szydłowca, Kalisza oraz rzecz jasna z Gołczy. Byliśmy najmłodszymi uczestnikami. Podczas pierwszego zjazdu wzięliśmy udział w grze terenowej, podczas której wcielaliśmy się w różne postaci np. aptekarza pracującego w getcie krakowskim oraz dziewczynki. Postacie te pomagały nam wyobrazić sobie, jak naprawdę wyglądało życie żydowskich mieszkańców krakowskiego getta. Wszystkie grupy przemierzały drogę wokoło miejsca, gdzie kiedyś było getto, a teraz mieszkają zwykli ludzie lub są zlokalizowane ciekawe muzea takie, jak np. Apteka pod Orłem, której właścicielem był jedyny Polak mieszkający w getcie Tadeusz Pankiewicz czy Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera.

Bieszczadzka przygoda

MM.

29 maja uczniowie klasy IIIA wraz z nauczycielami wyjechali na czterodniową wycieczkę w Bieszczady.

            Pierwszym przystankiem naszej wyprawy była Trzcinica, gdzie znajduje się Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. W wyniku prac wykopaliskowych odkryto tutaj jedną z najstarszych osad w Polsce oraz wiele zabytków dawnej sztuki i rzemiosła.

            Karpacka Troja to najlepiej zachowane grodzisko wczesnośredniowieczne w Małopolsce i jedno z najstarszych grodzisk słowiańskich. W okresie wczesnego średniowiecza (780-1031 r. n.e.) znajdował się tu potężny gród, centralny ośrodek jednego z plemion zamieszkujących w tym czasie Małopolskę. W trakcie badań prowadzonych w Trzcinicy odkryto ponad 160 tys. zabytków i przebadano konstrukcje obronne.

            Na bazie tych odkryć powstał niepowtarzalny w skali europejskiej Skansen Archeologiczny - Oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Karpacka Troja to teren grodziska, „Wały Królewskie" oraz obszar u jego podnóża, zwany parkiem archeologicznym.

29.05.2019r. Wycieczka do Krakowa klasy Vb

MM.

Dnia 29 maja uczniowie naszej klasy wzięli udział w wycieczce do Krakowa. W programie wycieczki była kręgielnia oraz Ogród Doświadczeń. Na kręglach szło nam całkiem dobrze, zostaliśmy zapoznani z zasadami gry. Na koniec zrobiliśmy sobie  pamiątkowe zdjęcie.

Następna atrakcją wycieczki był Ogród Doświadczeń, który mimo pochmurnej pogody udało nam się odwiedzić. Jest to miejsce, gdzie umieszczono duże urządzenia, dzięki którym można doświadczalnie przez zabawę poznać prawa fizyki. Przy każdym obiekcie znajdują się tablice z opisem czynności, jakie należy wykonać, z propozycjami doświadczeń, a także z wyjaśnieniem zjawiska, które obserwujemy. Uczniowie mogli samodzielnie pograć na dzwonach rurowych, nadać i odebrać wiadomość z użyciem telegrafu akustycznego, szeptać i być dobrze słyszanym na odległość 20 m, znaleźć się we wnętrzu kalejdoskopu, sprawdzić działanie olbrzymich rozmiarów Kołyski Newtona i wykonać wiele innych eksperymentów. Dziewczynkom bardzo podobała się sekcja krzywych luster, gdzie można było zobaczyć swoją nową sylwetkę, chłopcy z zacięciem uderzali w gong, aż drżało powietrze w jego pobliżu. Jednak największym zainteresowaniem cieszył się żyroskop, gdzie mogliśmy samodzielnie sprawdzić, jak ćwiczą piloci. Wizyta w Ogrodzie sprawiła nam wiele radości. Wędrując po zakamarkach Ogrodu, mogliśmy dowiedzieć się nowych rzeczy o świecie, który nas otacza, jednocześnie wspaniale się przy tym bawiąc. Wzięliśmy również udział w warsztatach „W poszukiwaniu zaginionej szkatułki” w czasie których mieliśmy do odgadnięcia dużo trudnych łamigłówek. Na samym końcu gdy znaleźliśmy skarb dostaliśmy lizaki.

Oczywiście wycieczka bez dobrego jedzenia to nie wycieczka, dlatego po całym dniu zwiedzania pojechaliśmy na pyszny posiłek ;) . Około godziny 16.00 zmęczeni ale zadowoleni i pełni nowych wrażeń wróciliśmy do Gołczy.

Oliwia Rolka, klasa 5b

foto relacja

30.05.2019 Konkurs "Gołcza, moja mała ojczyzna"

MK.

30 maja odbyła się V edycja Konkursu Wiedzy i Plastycznego o Gminie Gołcza „Gołcza, moja mała ojczyzna”.

W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy oraz klas III oddziałów gimnazjalnych. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą wiedzą na temat naszej gminy, jej historii, zabytkach. Najlepsi zostali nagrodzeni dyplomem i nagrodami książkowymi.

Prace plastyczne, które powstały w części plastycznej konkursu były również na wysokim poziomie pod względem pomysłowości i walorów estetycznych.

Nagrodzeni w konkursie wiedzy:

30.05.2019r. Ale historia... - spotkanie autorskie z Grażyną Bąkiewicz

MM.

Gołczańska biblioteka końcem maja gościła w swoich progach wyjątkową pisarkę – Grażynę Bąkiewicz. Autorka ta ma na swoim koncie wiele powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży, ale pisze także dla dorosłych. Na półkach w naszej bibliotece znajdziecie m.in. fantastyczną serię książek z cyklu „Ale historia…”

W spotkaniu wzięły udział dwie klasy V ze Szkoły Podstawowej w Gołczy oraz Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci „Dzieci kontra książki”.

Razem z pisarką ruszyliśmy na wyprawę w świat książek historycznych pełnych tajemniczych wydarzeń, nierozwiązanych zagadek i hipotez wartych zbadania.

Okazało się, że historia da się lubić. Szczególnie ta, którą znajdujemy na kartach książek pani Grażyny Bąkiewicz.

Myślę, że uczestnicy spotkania autorskiego zapamiętają sobie sześć palców Warneńczyka, który zaginął po bitwie, piętnastoletniego króla Jadwigę ruszającą na wojnę o grody Czerwieńskie czy łódzkiego fabrykanta, o którym krążyły legendy, iż jest diabłem. Z całą pewnością zapamiętają też  panią Grażynę Bąkiewicz, która potrafi przy pomocy swoich książek przenosić czytelników w czasie. Nie wierzycie? Koniecznie sięgnijcie, po książki tej autorki!

Spotkanie odbyło się  w ramach zadania: "W poszukiwaniu straconego czasu - wyprawa w świat książek i nie tylko" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

A.Skotnicka

foto

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
szkolagol@gmail.com