Niezwykły przebieg miał w naszej szkole dzisiejszy dzień. Piękną przedświąteczną tradycją w ostatnim dniu nauki w grudniu są spotkania wigilijne w klasach - uroczyste, wzruszające, brzmiące kolędą, pachnące piernikiem i mandarynkami. Były one wstępem do długo przygotowywanego i oczekiwanego przedstawienia jasełkowego.
Historia narodzenia Jezusa w stajence jest niezmienna od przeszlo 2000 lat, a jednak każdego roku czekamy niecierpliwie, by przekonać sie, jaką wersję tym razem przygotują nasi szkolni artyści. W tym roku przygotowania jasełek po raz kolejny podjęli się: pani Anna Kędzierska, pani Anna Nawrot i pan Adam Dudek we współpracy z panią Anetą Błaut oraz panią Wiolettą Bielach. Role pięknie odegrali, łącząc różne artystyczne talenty, uczniowie klas Vb, VIa, VIb, VIIIa, VIII b, VIIa oraz aniołki z zerówki występujące w pięknym tańcu. Chórzyści i soliści przy akompaniamencie pana Adama Dudka zaprezentowali najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, widownia z ochotą dołączała do śpiewania, niespodzianką była "Kolęda dla nieobecnych" w wykonaniu nauczycielskiego duetu,
Po występie artystycznym głos zabrała pani Dyrektor Zdzisława Kyć, życząc wszystkim pięknych Świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku. Następnie wystąpili zaproszeni goście - ksiądz proboszcz gołeckiej parafii Krzysztof Kozioł, dziękując za piękny występ podkreślił, jak istotna jest wiara i kultywowanie tradycji, zaś dyrektor ZEAS, pani Urszula Więcławek przypomniała słowa matki Teresy z Kalkuty, że ważne jest "tu i teraz", a dla nas dziś najważniejsze było piękne przeżycie jasełek.
Życzenia świąteczne złożył także Samorząd Uczniowski, który miał dla zaproszonych gości słodką świąteczną niespodziankę.
Gorące brawa publiczności były najpiękniejszą nagrodą dla wszystkich występujących.
Ostatni szkolny tydzień przed świętami był dla uczniów klas trzecich okresem intensywnych, ale wesołych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie rozpoczeli go od szkolnego kolędowania, aby w imieniu wszystkich uczniów i nauczycieli złożyć świateczne życzenia w instytycjach współpracujących z naszą szkołą. Odwiedziliśmy naszą Dyrekcję, Urząd Gminy, Ośrodek Zdrowia, Bibliotekę Publiczną, księdza Proboszcza, zakład SARIA, zaprzyjaźnione gołeckie sklepy. Wszędzie spotkaliśmy się ogromną życzliwością i ogromem pochwał - za co serdecznie DZIĘKUJEMY!
Ponadto, uczniowie dekorowali pierniczki, przygotowywali choinki, a w piątkowy wigilijny dzień składali sobie życzenia, dzielili się opłatkiem i zjedli świąteczny poczęstunek. Teraz nadszedł czas na zasłużony odpoczynek i spędzenie czasu w gronie najbliższych - rodziny i przyjaciół.
WESOŁYCH ŚWIAT!
M. Król
D. Ochocka - Dymek
W ostatnim czasie nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o prawie 100 nowych książek zakupionych za ponad 2500 zł ze środków, pochodzących z dofinansowania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
To już kolejny zakup dokonany w naszej szkole z tego projektu. Tym razem wszystkie książki przeznaczone są dla najmłodszych uczniów - przedszkolaków i dzieci z oddziałów zerowych. Mądre bajki i ciekawe opowiadania, książeczki pomagające radzić sobie z trudnymi emocjami, także bajki terapeutyczne, oswajające dzieci z sytuacjami z życia codziennego, albumy i wyszukiwanki, pozwalające małym czytelnikom lepiej poznać otaczający ich świat. Wśród zakupionych pozycji nie zabrakło też książek wspierających rozwój mowy, sprawność grafomotoryczną, podpowiadających ciekawe zabawy i zajęcia, będące alternatywą dla bajek telewizyjnych. Nie zapominamy też o klasycznych opowieściach dla dzieci takich jak np. historie o misiu Paddingtonie czy Muminkach.
Wszystkie zakupione książki znajdują się na listach bestsellerów oraz są polecane przez pedagogów, logopedów i edukatorów.
Panie bibliotekarki serdecznie zapraszają do odwiedzin w gościnnych progach biblioteki i wypożyczania książeczek.
Warto przypomnieć, że wśród działań zaplanowanych w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa znalazły się też różnego rodzaju aktywności promujące czytelnictwo wśród najmłodszych. Jednym z takich wydarzeń była niedawna wizyta autorki książek dla dzieci o przygodach Psa Precla Przygody Psa Precla, pani Marty Maj. Dzieci miały niepowtarzalną okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim, wzbogaconym o warsztaty czytelnicze "Mój przyjaciel pies". Pani Marta oraz pan Mateusz, właściciele Precelka, przekazali dzieciom ogrom wiedzy na temat tego psiego bohatera. Maluchy rozwiązywały quiz, uczyły się o emocjach, poznawały zasady opieki i pielęgnacji zwierzątka domowego. Wysłuchały też wybranej książeczki opowiadającej o przygodach Precla i jego przyjaciół. Bliski kontakt z prawdziwym pieskiem był źródłem wielu pozytywnych emocji.
Uczniowie klasy 2a od października przystąpili do międzynarodowego projektu wspierającego rozwój czytelnictwa „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” pod hasłem Świat pełen emocji. Przez kolejne trzy miesiące zrealizowali pierwszy moduł projektu „Radość i szczęście”. Z wielkim zainteresowaniem podczas lekcji czytali książkę „Afryka Kazika” zapoznając się z kolejnymi przygodami bohatera. Systematycznie prowadzili lekturowniki oraz realizowali zadania związane z tematem modułu. Dzieli się swoimi szczęśliwymi przygodami i radosnymi chwilami z własnego życia. Stworzyli portret pana Kazimierza Nowaka oraz jego wiernego przyjaciela… starego roweru. Stworzyli również Szkolne Drzewko Szczęścia i Radości, które wraz z uczniami całej szkoły udało się wypełnić kolorowymi liśćmi pełnymi pozytywnych emocji.
Z niecierpliwością czekamy na kolejnym moduł. Tym razem porozmawiamy o smutku i złości.
Uczniowie klasy 2a w ramach domowego projektu, mieli okazję przeprowadzić fascynujące doświadczenie z krystalizacją soli. Wykorzystując wodę, sól, naczynie szklane oraz sznurek lub drucik kreatywny przygotowali roztwór nasycony soli. Na patyczek nawinęli sznurek lub drucik kreatywny i umieścili go w szklance tak, aby dotykał roztworu. Zadaniem dzieci była codzienna obserwacja zmian zachodzących w naczyniu. Z czasem zauważyły, że na sznurku zaczęły formować się małe kryształki soli. Po kilku dniach mogły zobaczyć, jak kryształki soli rosną i przybierają różne kształty. Dzięki temu zadaniu nauczyły się, jak ważne są cierpliwość i systematyczność w prowadzeniu obserwacji.
Po trzech tygodniach każdy uczeń ochoczo prezentował wyhodowane kryształy. Dzieci z zainteresowaniem podziwiały kryształy swoich rówieśników, porównywały ich wielkość, dzieliły się spostrzeżeniami z prowadzonych obserwacji.
Eksperyment nauczył uczniów nie tylko podstaw chemii, ale także rozwijał ich umiejętność obserwacji, cierpliwości oraz wzbudził zainteresowanie nauką i odkrywaniem świata.
10 grudnia 2024 uczniowie klasy VII a przenieśli się na chwilę do kraju kwitnącej wiśni, a to za sprawą warsztatów pt. "Tajemnice dalekiej Japonii" zorganizowanych przez Grupę Aktywni z Krakowa. Zapraszamy do obejrzenia filmowego skrótu z tej niesamowitej przygody.
13 grudnia uczniowie klas pierwszych wzięli udział w warsztatach świątecznych. Dzieci wykonywały świąteczną bombkę techniką decoupage pod kierunkiem podopiecznych Zakładu Aktywności Zawodowej z Witowic. Prace prezentowały się wspaniale i z pewnością będą ozdobą choinki w domu każdego pierwszaka.
Warsztaty zorganizowali rodzice uczniów. Serdecznie dziękujemy.