baner1

11.10.2017 Obchody XVII Dnia Papieskiego

8 października w całej Polsce obchodzony był XVII Dzień Papieski. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało „Idźmy naprzód z nadzieją!”

Nasza szkoła, tak jak co roku, włączyła się w obchody tego dnia przygotowując montaż słowno- muzyczny, który przedstawiliśmy w naszym kościele parafialnym w Gołczy.

Ponieważ nie wszyscy mogli uczestniczyć w uroczystościach w gołczanskiej świątyni, powtórzyliśmy nasz występ w szkolnej auli. Zgromadzeni nauczyciele i uczniowie wysłuchali zaprezentowanych fragmentów utworów naszego papieża oraz kilku pieśni przygotowanych przez chór „Jutrzenka”, a następnie nagrodzili występujących rzęsistymi brawami.

Galeria zdjęć

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości - zaproszenie do udziału w konkursach

11 listopada 2017 r.

99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy serdecznie zaprasza do udziału w konkursach nawiązujących do tematyki patriotycznej i niepodległościowej pod hasłem:

Myśląc Ojczyzna

- Konkurs literacki

- Rodzinny konkurs plastyczny

- Konkurs fotograficzny

 

Organizatorem konkursów jest Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy.

Konkursy kierowane są do uczniów, rodziców i pozostałych mieszkańców gminy Gołcza, zgodnie z poniższymi zasadami i w podanych kategoriach wiekowych:

Zasady konkursów:

- Konkurs literacki – proza, wiersz, wiersz biały

Celem konkursu jest napisanie wiersza lub fragmentu prozy (maksymalnie 1 strona wydruku komputerowego formatu A4, czcionka 12 p. Times New Roman, interlinia 1,5) inspirowanego słowami patrona naszej szkoły, błogosławionego Jana Pawła II – „Myśląc Ojczyzna”.

Do konkursu należy zgłaszać prace własne, które nigdzie wcześniej nie były publikowane ani nagradzane.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty w następujących  kategoriach wiekowych: klasy 4-7,  młodzież gimnazjalna i starsi.

Jury weźmie pod uwagę:

Zgodność pracy z tematem, poziom literacki, samodzielność i oryginalność. Prace z błędami ortograficznymi nie będą podlegały ocenie.

- Rodzinny konkurs plastyczny -  dowolna technika plastyczna, (praca płaska) format A3, nawiązująca do hasła konkursu „Myśląc Ojczyzna”, wykonanie rodziny: rodzice (dziadkowie) z dziećmi, rodzeństwo itd.

Jury weźmie pod uwagę:

Zgodność pracy z tematem, pomysłowość, oryginalną technikę wykonania, estetykę, walory artystyczne.

- Konkurs fotograficzny – kategorie:  7-12 lat, 13-18 lat, dorośli. Zdjęcie wywołane w formacie A4 nawiązujące do hasła konkursu „Myśląc Ojczyzna”.

Jury weźmie pod uwagę:

zgodność pracy z tematem, pomysłowość, walory artystyczne zdjęcia

***

Prace, które nie spełniają warunków regulaminu nie będą oceniane przez jury.

***

Prace należy przesłać lub dostarczyć osobiście do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy w nieprzekraczalnym terminie do 6 listopada 2017 r.

Każda praca powinna mieć dołączoną metryczkę, zawierającą:

Imię i nazwisko autora, (w przypadku konkursu plastycznego – nazwisko rodziny), wiek, nazwę szkoły, telefon kontaktowy.

Szczegółowy regulamin w załączniku poniżej.

19.10.2017 Wycieczka do lasu

19 października uczniowie klas drugich wraz z wychowawczyniami Marią Mikułą i Danutą Ochocką - Dymek wybrali się na wycieczkę do czapelskiego lasu. 

Niezwykła lekcja przyrody rozpoczęła się od spotkania z Łowczym Koła Łowieckiego „Kszyk” Zbigniewem Bębnem, który przyjął ich w leśniczówce bardzo życzliwie. Pan Łowczy wyjaśnił dzieciom jakie zadania mają leśnicy i czym zajmują się myśliwi. Powiedział jakie zwierzęta można spotkać w czapelskim lesie, a także podpowiedział jak trzeba obserwować zwierzynę leśną  i jak należy wsłuchiwać się w odgłosy lasu.

Miłą niespodzianką było spotkanie z panią Joanną Fedyk, członkinią Komisji Sokolniczej Okręgowej Rady Łowieckiej w Krakowie. Pani Joannie towarzyszył młodszy kolega Maciej Knap. Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnym myśliwskim powitaniem „darz bór” oraz   powitaniem sokolniczym „chwal ćwik”. Drugoklasiści mieli okazję obejrzeć odzież myśliwską. Pan Maciej zaprezentował galowy  mundur myśliwski, a pan Zbigniew ubranie myśliwskie na polowanie. Dzieci dowiedziały się również, że myśliwa nazywana jest Dianą, a sokolnik to osoba, która potrafi układać (tresować) sokoły, orły i jastrzębie oraz uczestniczyć z nimi w polowaniu w celu ratowania gatunków zagrożonych lub ochrony lotnisk i budynków zabytkowych.

Sokolniczka  w sposób bardzo interesujący opowiadała dzieciom o   leśnych zwierzętach. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o ptakach drapieżnych, zwłaszcza o sokole i sowie, gdyż te ptaki przywieźli ze sobą goście. Wiele emocji wzbudziła możliwość spotkania się oko w oko z sokołem i sową. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę nowymi pojęciami z dziedziny łowiectwa, jak: „sokolarnia”, „utensylia”, „rękawica sokolnicza”, „pęta”,„karnal”, czy „wabidło”. Uczniowie mieli także okazję obejrzeć, wziąć do ręki akcesoria (utensylia) sokolnicze między innymi  kapturki, rękawicę, dzwoneczki i pęta.

Na zakończenie prowadząca przeprowadziła egzamin z przekazanych uczniom wiadomości. Zadawała dzieciom pytania, a prawidłowe odpowiedzi nagradzała upominkami. Drugoklasiści zdali ten egzamin na szóstkę. Wszyscy odpowiadali poprawnie więc każdy wyszedł ze spotkania z upominkiem. Pani Joanna nagrodziła również najbardziej aktywnych uczniów oraz tych, którzy pokonali swój strach  w bliskim spotkaniu z ptakiem drapieżnym.

Nagrodą dla wszystkich uczniów była również możliwość trzymania sokoła lub sowy na ręce i wykonania zdjęcia pamiątkowego z tym ptakiem. Na zakończenie spotkania drugoklasiści podziękowali gościom za edukacyjne spotkanie.

Kolejnym elementem wycieczki był spacer po lesie. Dywan usypany z różnokolorowych liści szeleścił  pod nogami drugoklasistów. Lekki wiatr strącał żółte, pomarańczowe, brązowe liście dębu, grabu i brzozy, które wolno opadały nad ich głowami. Pod wysokimi sosnami leżało mnóstwo szyszek, które z ochotą zbierali. Przechadzając się po lesie uczniowie poznawali przyrodę obserwując, słuchając i dotykając. Niestety czas mijał szybko i trzeba było wracać. 

W leśniczówce czekały na dzieci pieczone kiełbaski, które przygotowały mamy uczniów, pani Ania i pani Justyna. Po posiłku drugoklasiści wrócili do szkoły pełni niezapomnianych wrażeń, wiedzy o lesie i z leśnymi darami.

Galeria zdjęć

19.10.2017 Gminne Igrzyska Dzieci w Halowej Piłce Nożnej

19 października gościliśmy w naszej szkole drużyny piłkarskie ze szkół podstawowych ze Szreniawy i Wysocic. Młodzi piłkarze brali udział w Gminnych Igrzyskach Dzieci w Halowej Piłce Nożnej. Po zaciętej walce wyniki były następujace:

Dziewczęta:

I miejsce SP Gołcza

II miejsce SP Wysocice

Chłopcy:

I miejsce SP Szreniawa

II miejsce SP Gołcza

III miejsce SP Wysocice

Gratulujemy!

Galeria zdjęć

20.10.2017 Sekrety klasztornego skryptorium - warsztaty w Muzeum Ziemi Miechowskiej

20 października 2017 roku klasa VI a uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych w Muzeum Ziemi Miechowskiej. Z bogatej oferty wybraliśmy warsztaty "Sekrety klasztornego skryptorium". Pani przewodnik najpierw oprowadziła szóstoklasistów po krużgankach Bazyliki Grobu Bożego, przybliżając historię zakonu Bożogrobców. Następnie uczniowie odwiedzili pomieszczenia dawnego klasztoru -  część z nich nie jest na co dzień dostępna dla zwiedzających, było to więc nie lada atrakcją.

Ostatnim punktem wizyty w Muzeum były warsztaty z kaligrafii. Chłopcy i dziewczęta w skupieniu starali się odwzorować wymyślne kształty liter, a po krótkim treningu ich zadaniem było samodzielne napisanie listu - zrobili to najpiękniej jak potrafili. Jeszcze tylko lak na kopertę i można będzie list przekazać adresatowi. Zajęcia w Muzeum były ciekawą i oryginalną lekcją i na pewno jeszcze nie raz przekroczymy progi tego miejsca.

Dodatkową atrakcją wyjazdu była zabawa w kręgielni CKiS w Miechowie. Po zajęciach wymagających skupienia i wyciszenia się - tu uczniowie mogli wykazać się zręcznością i aktywnie spędzić czas. 

Galeria zdjęć

19.10.2017 III Gminny Konkurs Recytatorski "Kolory Jesieni"

19 października odbył się III Gminny Konkurs Recytatorski "Kolory jesieni". Do konkursu zostały zaproszone dzieci z grup przedszkolnych z terenu naszej gminy.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział jedenaścioro dzieci, reprezentujacych różne grupy przedszkolne, które z pomocą rodziców przygotowały sie do występu. Wysoki poziom artystyczny osiagnięto dzięki pięknej recytacji, przebraniom i rekwizytom. Co rusz na scenę wchodziła barwna pani Jesień lub wjeżdżał kolorowy pociąg pełen darów jesieni.

Jury miało nie lada problem, by wyłonić zwycięzców, bo wszystkie dzieci zaprezentowały się wspaniale. Po długich obradach zadecydowano jednak, by pierwsze miejsce przyznać Julii Jabłońskiej, drugie - Aleksandrze Mysiak, pozostali uczestnicy zajęli ex aequo trzecie miejsce. Byli to: Bartłomiej Basoń, Daniel Cisowski, Jakub Filus, Weronika Herian, Bartłomiej Jędrzejczyk, Kacper Mitka, Tadeusz Przystał, Jan Syguła, Wiktoria Zając.

Na dzieci czekały pamiątkowe dyplomy, upominki oraz słodki poczęstunek. Organizatorem konkursu była pani Anna Cencek.

Galeria zdjęć

2017.10.19 W trosce o bezpieczeństwo

Kończacy się tydzień mija nam pod znakiem działań ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa w szkole. We wtorek przeprowadzono próbną ewakuację hali gimnastycznej, ćwiczenia przebiegły sprawnie. Z kolei dziś naszą szkołę odwiedzili strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Miechowie i pod dowództwem  kpt. Mariusza Idzika, zastępcy dowódcy JRG PSP w Miechowie przeprowadzili próbną ewakuację wszystkich szkolnych budynków. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły dzięki tym ćwiczeniom są przygotowani, by szybko, sprawnie i poprawnie zareagować w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa. 

Uczniowie klas IV-tych mieli przy tej okazji możliwość uczestniczenia w pokazie i ćwiczeniach z zakresu ratownictwa, przeprowadzonych przez strażaków. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły także spotkali się ze strażakami - niezwykłą przygodą było móc obejrzeć wnętrze samochodu strażackiego, przymierzyć strój i dowiedzieć się szczegółów na temat niebezpiecznej, a tak ważnej pracy strażaków.

Druhom strażakom serdecznie dziękujemy!

Galeria zdjęć: Próbna ewakuacja

Galeria zdjęć: Ćwiczenia z ratownictwa

18.10.2017 Uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych

  "Ślubuję uroczyście...!"

18 października 2017 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie klas pierwszych.

33 nowych uczniów zostało włączonych do wspólnoty Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II.

Klasa Ia i Ib zostały wprowadzone do hali widowiskowej przez swoje wychowawczynie: panią Barbarę-Ślęzak - Wiszniewską oraz panią Joannę Wójcik i przywitane burzliwymi oklaskami przez zgromadzoną publiczność. 

Dyrektor szkoły pani Zdzisława Kyć rozpoczęła część oficjalną uroczystości. Powitała zaproszonych  gości: wójta Gminy Gołcza Lesława Blachę, dyrektor ZEAS Krystynę Marczewską, przewodniczacego Rady Gminy  Stanisława Makolę, księży - duszpasterzy parafii Gołcza - Edwarda Kuzkę, parafii Mostek - Jacka Kalkowskiego oraz parafii Szreniawa Józef Barana, a także przybyłych na uroczystość rodziców oraz wszystkich uczniów i pracowników szkoły.

Pierwszoklasiści zaprezentowali na tle pięknej dekoracji (przygotowanej przez bardzo utalentowanych rodziców) program artystyczny, a następnie uroczyście ślubowali, że będą m.in.

                                 "Pilnie świat poznawać

                                  dobry przykład innym dawać,

                                  być pomocnym w domu,w szkole

                                  i wypełniać ucznia rolę."

 Dyrektor szkoły dokonała pasowania na ucznia, zaś wychowawczynie wraz z rodzicami wręczyły wszystkim uczniom dyplomy i upominki. Również zaproszeni goście złożyli dzieciom życzenia, a przedstawiciele rodziców podziękowali za włączenie ich pociech do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy.

Uwieńczeniem całej imprezy było wspólne zdjęcie z zaproszonymi gośćmi i rodzicami.

Ten niezwykły dzień zostanie z pewnością na długo w pamięci wielu osób, a zwłaszcza w pamięci wszystkich pierwszoklasistów.    

Barbara Ślęzak Wiszniewska

Galeria zdjęć. Fot. Paweł Olchawa

Uczniowie klas pierwszych:

Cuda i dziwy gołczańskiej krainy - c.d.

Jeszcze nie przebrzmiała sława ziemniaczanej kaczuszki z gołeckich pól, która została telewizyjną celebrytką, a już mamy kolejne cuda natury. Lenka i Maja z klasy 0a wytropiły ziemniaczane serduszka, a Dagmara kaczuszkę. Kolejną kaczuszkę odnalazł Bartek z klasy 0b. Piotruś przyniósł pora, który mierzy ponad 190cm, natomiast Elena odnalazła paprykowego mamuta, który wygląda jak Maniek z bajki Epoka Lodowcowa.

Z innych typowych już jarzynek dzieci z klasy 0b wykonały jarzynowe kukiełki, które były inspiracją do zabawy w teatr oraz wykonały jesienne mandale. Tym razem jadalne.

Galeria zdjeć

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886020
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886020
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886020
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886020
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl