26.09.2017 Wycieczka do Zakopanego

SuperUser.

26 września 2017r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Zakopanego. Zorganizowała ją  pani Maria Mikuła, wychowawczyni kl. II a. Ponadto w wyjeździe uczestniczyli uczniowie kl. II b z wych. Danutą Ochocką- Dymek, uczniowie z kl. IV b z wych. Elżbietą Kwapień, Pani Dyrektor Zdzisława Kyć oraz Rodzice.

 W podróż wyruszyliśmy wcześnie rano. Dochodziła godzina 6.00, kiedy autokar ruszył spod szkoły. I choć mgła towarzyszyła nam prawie przez połowę drogi, to nastroje były wyśmienite. Chyba to sprawiło, że każdy kolejny kilometr przynosił poprawę widoczności. Euforię przeżyliśmy kiedy naszym oczom ukazały się ośnieżone szczyty gór. Wiedzieliśmy już wtedy, że to będzie udany dzień!

Zakopane przywitało nas piękną, słoneczną pogodą. Obowiązkowo więc rozpoczęliśmy wycieczkę od spaceru Krupówkami - słynną ulicą Zakopanego położoną w centrum miasta, pełną straganów, sklepów i kawiarenek.  Nie ominęliśmy również bazaru z produktami regionalnymi i pamiątkami koło Gubałówki. Tu rozpoczęło się kupowanie pierwszych upominków. Następną atrakcją był wyjazd na Gubałówkę kolejką torową. Na górnej polanie, tego najczęściej odwiedzanego i najbardziej popularnego miejsca w Zakopanem, podziwialiśmy przepiękną panoramę Tatr i Zakopanego. Po krótkim odpoczynku i posiłku, spacerkiem dotarliśmy do Polany Szymoszkowej, skąd kolejką gondolową zjechaliśmy na dół. Zjazdowi towarzyszyły zapierające dech w piersiach przeżycia. Okazało się, że dla większości z nas była to pierwsza w życiu podróż kolejką krzesełkową, ponadto w czasie zjazdu naszym oczom ukazał się przepiękny krajobraz górski - ośnieżone szczyty Tatr z Giewontem na pierwszym planie. Widok był cudny! 

Kolejny element naszej wycieczki to zwiedzanie skoczni narciarskich. Zobaczyliśmy  Wielką Krokiew, największą skocznię w Polsce, na której odbywają się zawody Pucharu Świata oraz znajdujące się obok, Średnią i Małą Krokiew.

Przejeżdżając przez Jaszczurówkę, urokliwą dzielnicę Zakopanego, zwiedziliśmy kaplicę pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa. Jest ona przykładem zakopiańskiego stylu architektonicznego, została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza.

 Wjeżdżając do Murzasichla, malowniczo położonej miejscowości u podnóża Tatr Wysokich, nadal mogliśmy podziwiać przepiękne drewniane budowle w stylu zakopiańskim i zachwycać się wspaniałym widokiem na Tatry. Naszym przystankiem w Murzasichlu była Izba Regionalna „U Gąsienicy”. W tradycyjnej góralskiej chacie, przy blasku ognia dobiegającego z kominka, przy stołach zakrytych białymi obrusami, jedliśmy kiełbaski z grilla i piliśmy herbatę. Niezapomnianą lekcją folkloru okazało się spotkanie z gawędziarzem Adamem Gąsienicą. Z typowym dla górali humorem opowiadał nam o kulturze regionu, tradycyjnych góralskich strojach, zwyczajach i zajęciach dnia codziennego. Nie zabrakło też śpiewu i gry na skrzypkach czy dudach. Podczas prezentacji multimedialnej poznaliśmy  sylwetki przewodników tatrzańskich, poetów, kapłanów, muzyków, bajarzy – ludzi zasłużonych dla Zakopanego i Tatr. Po 1,5 godzinnym spotkaniu udaliśmy się w drogę powrotną. 

W okolicach Krakowa, jak to jest w zwyczaju, zatrzymaliśmy się na posiłek w  McDonaldzie.  Pod szkołę dotarliśmy po 21.00 zmęczeni ale szczęśliwi. Wycieczka  do Zakopanego to udany nasz wyjazd.

Podczas tej wycieczki mogliśmy się wiele nauczyć i zobaczyć dużo pięknych miejsc. Poznaliśmy uroki Zakopanego i Tatr. Dzięki wspaniałej pogodzie plan wycieczki został w pełni zrealizowany. 

Galeria zdjęć

Uczestnicy